Jäniksen jyrsimä

Aria2

Voi itku...on jänis päässyt jyrsimään viime keväänä istuttamaamme omppupuuta. Alimmasta oksasta on jyrsinyt kuorta, sekä rungosta (alimman oksan läheltä) kolmea eri kohtaa. Olisi pitänyt tehdä kunnollinen ison alueen verkotus, eikä laittaa verkkoa liian lähelle puuta.

Mutta siis onko nyt mitään ehtävissä, vai pitääkö puun alku vain nyhtää maasta ja ostaa uusi? Entä jos tuon alimman oksan katkaisisi pois? Voiko runkoon jyrsäytettyä vauriota enää mitenkään korjata? Kuori kun ei ilmeisesti enää uudelleen kasva..kyllä harmittaa!

2

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tessa-t

      käy ostamassa omenapuun haavanhoitoainetta, levitä sitä jyrsittyihin kohtiin paksu kerros niin että jyrsityt kohdat peittyy.
      Älä jätä kevääseen vaan laita heti.
      Itse olen saanut näin pelastettua pahastikkin jyrsityn puun.
      Haavanhoitoaine suojaa puuta kuivumiselta ja alle kasvaa uusi kuori.

      • miriam

        vuolet puukolla järsityn alueen reunat siistiksi ennen haavanhoitoaineen laittamista, paraneminen lähtee hyvin liikkeelle eikä puuhun iske mitkään taudit niin helposti. Oksan voit leikata poikki, jos sillä ei mielestäsi ole niin suurta merkitystä jatkoa ajatellen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe