Vertailin juuri Iisalmen Sanomien ja Savon Sanomien vuositilauksen hintaeroa, ei suuri. Iisalmen sanomissa on alkanut harmittamaan ns. mitään sanomattomat jutut ja "paikallaan polkeminen". Lehden lukijana toivoisin laadukkaista juttuja ja jutunaiheita. Lukijana minua ei kiinnosta kovin paljon se, että lehdessä pyöritellään samoja naamoja esimerkiksi kunnallishallinnon puolelta, eikä kovin paljon muutenkaan esim. tämän aamuinen juttu Ylitalon "elämästä". Eikä innosta myöskään lukea, Iisalmen kaupungin viranhaltijoiden ruuanlaitosta tai ruokailutottumuksista, puhumattakaan Vieremän lehmätytön peruna-addiktiosta. Eli laatua lehteen toivoisin.
Laiha lehti ja jutut
pettynyt
111366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kunnon lehti,koska em. julkaisuilla on jo nyt
sama omistuspohja."Mullikka"kutistuu kuin pyy
maailmanlopun edellä,ja lehti on ylihinnoitettu
sisältöönsä nähden.Mainostajia pelvelee jo riit-tävästi kaksi ilmaisjakelua.
Salmetar oli hyvä julkaisu kertomaan paikallisia
uutisia,historiaa ja henkilöhaastatteluja.
Miksi se piti lopettaa,nyt tulee viikonloppuna
muutama sivu mullikan välissä?
väliin vaikka sunnuntaisin. Loppuisi se odottelu, että "millon loppuu". Tapahtuuhan se jokatapauksessa lähivuosia. Ei kai siihen asiaa saa, kun ei mitään uutisoitavaa ole. Tuskin sieltä tyhjiä sivujakaan aletaan lähettää, tai mistä sen tietää.
kepulaisista.Ja nyt,kun kunnallisvaalit lähestyy,täytyy kepulehdessä esitellä tulevia kepuehdokkaita juttujen muodossa.Muiden puolueiden ehdokkaat eivät pääse kepulehteen,kuin isolla rahalla.
päätoimittaja kuuluu Ylitalon lailla kepun leiriin.Eli lehteen ei ole odotettavissa muutosta jo totutusta kepun ylistämisestä.
Jos IS:n vaihtoehtona olis savon Sanomat, niin ei kiitos. Minua ei kiinnosta pätkääkään sen enempää varkauden kuin kartulankaan asiat, joten pysyn nykyisessä, joka kertoo Iisalmen asiat nopeammin ja paremmin kuin kuopiolainen.
Ilmaisjakelut viskaan suoraan roskiin, kun niissä ei ole mitään lukemista.
Kai se on niin, että jokaisella on oikeus valita.
Kylläpä IS.ssä ollaan valppaana.Oletko toimittaja ,vai muuten töissä "monistamossa".Totuushan on,että IS on SS moniste.Ajatelkaapa sivumäärää,jos lehden koko ei olisi muuttunut.Tadloidilla saadaan sivumäärää lisättyä.KS-media rahastaa meitä Ylä-Savolaisia monisteella,niin kauan,kuin tilaajia riittää.Pian edessä on Salmettaren kohtalo.Pudottakaa edes silloin hintaa.
Parisen viikkoa oli mullikka kovin pirtän näköinen.Lehteen oli saatu uusi päätoimittaja Mai Koivula.Ilme oli piristynyt kummasti.----
-Mutta sitten käveli toimitukseen "noutaja kepun musta sensuurikaapu päällään ja viikate olallaan",suuri keskustan valtuustoryhmän varapuheenjohtaja ilmoittaen,että kaupungin virkamiesjohto on joutunut kohtuuttoman arvostelun kohteeksi.Näinhän se haasteli napanuorasuhteessa virkamiesportaaseen elävä selkärangaton.-------
---Mullikka muuttui.Mielipidekirjoituksia väsäävät pääasiassa lehden nykyiset ja entiset toimittajat.Tekstari-palstalla saa raivota vain koiran paskasta ja kissan kusesta.Ah ihanaa tuota pääkirjoitusta..Kun valtuusto tekee kepumafian junttaroimana jotain ihanaaaa...niin pääkirjoitus sepittää siitä sulosointuisen palladin..-----
---Onkohan tuon lehden toimituksessa käsitystä,kuinka moni tilaa lehden liikkeiden mainosten ja virallisten ilmoitusten vuoksi??
lehtimafian johtajaksi.Jospa Tiitinen älyää lopettaa lehdykäisen,ennenkuin on pakko.
lama jyllää:http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/index.jsp?klid=1046
Näenhän se männöö, että mikkään ei kelepoo. Jos nimittäen asioeta sokkeesta näkövinkkelistä tai tynnörin reiästä kahtoo.
Muutaman viikon Suomi 24-viestirinkien perusteella "laeha lehti" on viime aikoena näättännä onnistunneen melekosen hyvin uutisissaan.
Rikollinen kiinteistönvälittäjä, nimittelevä yritystirehtööri, kopeloeva seurakuntahemmo, rypälemummo, Luuniemen tenniskenttävatuloinnit, Halapa-Hallin tonttipaenit, kesyn ketun lahtoojat ja eikusta edelleen.
Kaekki kysseiset "kepu-uutiset" ovat näemmä olleet samassa paskapaketissa, laehassa lehessä... Ja vasta sen jäläkeen tältä ruuvulta nähtävissä.
Nimim. Sanokee vuan ihan millaseks teetä huvittaa
Mielenkiintoista on nähdä kuinka pian Koivula saneeraa Iisalmen Sanomat viisipäiväseksi. Niinhän tekivät Varkauden lehdessäkin. Ei seitsenpäivästä lehteä ylläpidetä noin pienellä ilmoitusmyynnillä, pyhätyö on kallista, eivätkä nuo artikkelitkaan tasollaan tai aiheillaan päätä huimaa. STT:n uutisia on suurin osa lehdestä.
Alkaa oikeastaan näyttää säälittävältä koko läpyskä. Hirveästi väkeä tekemässä ja sillä saadaan aikaiseksi paikallislehden kokoinen littana.