Mitä olette mieltä, onko suoranaista lintsausta vai oikeasti aiheellista, jos jään yhden päivän sairaslomalle flunssan takia? Minulla on kurkkukipua, nuhaa, yskää - oireet eivät ole mitenkään hirvittävän voimakkaat. Eilen lauantaina oli lievää kuumetta, mutta tänään ei ole enää ollut.
Oireet eivät siis ole kauhean pahat, mutta olisiko sairasloma silti oikeutettua? Ja ehkäisisikö yhden päivän sairasloma sitä, että en sairastuisi pahemmin, vaan flunssa menisi todennäköisemmin nopeasti ohi? (Lepoahan suositellaan hoidoksi.)
Minun täytyy olla töissä ehdottomasti tiistaista eteenpäin, joten en missään nimessä halua että sairastuisin niin pahasti että en pystyisi menemään silloin töihin, ja jos maanantain sairasloma ehkäisisi sitä se olisi hyvä. Mutta toisaalta, mikä todennäköisyys on, että tällainen flunssa tästä enää pahenee, vaikka huomenna töihin menisinkin? Työni ei ole fyysisesti raskasta (henkisesti stressaavaa kyllä) enkä joudu paljoa olemaan ulkoilmassa. Joudun kyllä puhumaan paljon, joten yskä ja kurkkukipu ovat siinä mielessä huonot.
(Flunssahan ei johdu vilustumisesta, mutta sopivampaakaan palstaa en löytänyt.)
Sairaslomaa flunssaan, lintsaustako?
3
5142
Vastaukset
- kuumeeton
Saan siis olla omalla ilmoituksella töistä pois, joten terveydenhoitajan/lääkärin arvioita ja todistusta en tarvitse.
- flunssainen
No ei tuo minusta kuulosta lintsaukselta, jos sulla on kerran flunssa. Eihän aina tarvitse olla kuumetta, kun voi muutenkin olla tosi kipeä ja ei voi mennä töihin. Kyllä se lepo varmasti voi auttaa siihen, että tauti ei pahene ja samalla et tartuta työkavereitasi.
- kokemusta on
"Mutta toisaalta, mikä todennäköisyys on, että tällainen flunssa tästä enää pahenee, vaikka huomenna töihin menisinkin?"
Jälkitaudit vaanivat huonosti hoidetun, pieneltä tuntuneen flunssankin jälkeen. Parempi hoitaa itsensä kuntoon ilman, että tuntee syyllisyyttä, kuin ottaa kunnon jälkitauti. Kukaan ei ole korvaamaton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1603489
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau612735Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.332120- 1301687
- 801583
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?831544Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3681472- 971215
- 891125
On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle
Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou1951106