aknea päänahassa

monta vuotta jo pahaa päänahan aknea, roaccutan eikä ihotautiklinikka auta eikä mikään muu. Keksiikö joku jotain hoitokeinoja mitä ei tarvitsisi Dr. Houselta asti lähteä hakemaan?
1308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mikäli akne on hormonaalista, niin roan jälkeen ainut keino on ruokavalion muutos.

Mutta niin. Mitenkäs hoidat sitä päänahkaa? Ongelma voi olla liian vahvassa shampoossa. Millaisessa kunnossa selkä hartia seutu on?

Paras mitä voit tehdä, on laimentaa shampoo. Mieluiten vaikka yksi kolmasosa shampoota ja loput vettä, ja vaikka lisääkin jos vähemmälläkin puhdistuu.
Mikäli shampoon INCI/ingredients listassa on -cone tai -siloxane päätteisiä aineita tai dimethiconol/botanisil, hanki uusi shampoo. Nykyisessä on silikonia, joka tosiaan joillakin aiheuttaa ihon tukkeutumista.

Ihan perusmarketeista löytyy silikonittomia halvalla, vaikka XZ sarja tai Erittäin Hieno Suomalainen-sarja.

Tän paremmin en osaa neuvoa. Sinänsä tuo on ihan helppo testatakin, jos vaikka toimisi. Mutta kärsivällisyyttä siinäkin.

Ai niin juu. Shampoon laimennus siis siksi, ettei päänahka kuivuisi liikaa. Kuiva iho kun pukkaa hirveän määrän talia ja kuonaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aaso kirjoitti:

monta vuotta jo pahaa päänahan aknea, roaccutan eikä ihotautiklinikka auta eikä mikään muu. Keksiikö joku jotain hoitokeinoja mitä ei tarvitsisi Dr. Houselta asti lähteä hakemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu