On jo vähä aikaa tarkastanu viimestä huutoa. Menikö 49 euroon, vai keksiikl pojat jotaki että saadaan auton hinta uuteen nousuun.
Meikö auto halvalla??
tarkastetaan viimeisia huut...
374027
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Meni. Soitin ite tuolla voittajalle. Etsin tiedot Enirosta ja ihan oikee ihminen siellä oli. Eli rehellinen kauppa oli ainakin tämä
soitit eniroon ja voittajalle?? ei jumalauta mitä salapoliisikansaa.. kyllä välillä hävettää olla suomalainen! Kateellisia sosiaalidemokraatteja koko maa täynnä.
poikien kaveri? Bidsterissä auton voittaneista paistaa läpi huijaus. En nyt kerro vielä mikä. Katsotaan sortuuko Fiksu samaan.
Onnea voittajalle. Kuitenkin vain siinä tapauksessa ettet ole näiden poikien vanha tuttu :)
auto meni noin halvalla? etkö tajua, että huijaavat. kuka nyt uskoo, että antaisivat ilmaiseksi auton ja ottaisivat itselle konkurssin?
tavannut poikien kaverin,joka on katsonut silmiin ja väittänyt että ei tunne näitä poikia.Oli kuitenkin parhaimpia kavereita ja valehteli päin näköä.Ajattelin että autonhan voisi ostaa joku näistä kavereista ja esittää ettei ole poikia koskaan tuntenutkaan.Näissä kaupoissahan voisi sopia vaikka mitä.Näitä kavereita, jotka osaavat valehdella pojilla löytyy.Olen itse sen todennut.
Kun jää valheesta kiinni joutuu aina epäilyksen alaiseksi niinkuin nyt tässä autokaupassakin.
Tilannehhan on sellainen, että näin saadaan seuraavaan "arvokohteeseen" huutajia moninkertainen määrä, koska ihmiset nyt näkevät, että tuotteita voi "oikeassti" saada halvalla. Pojille taisi tässä vähän takkiin tulla auton osalta, mutta kyllä mainosarvo tuo menetetyt moninkertaisesti takaisin. Nyt saadaan yhden voittajan iloiset kommentit sivuille ja taas epätoivosille lisää syitä huutaa.
tietää, ettei ole poikien kaveri? Anteeksi epäilykseni, mutta tuntuu edelleen epäilyttävältä koko touhu.
paskalta koko homma..kyllähän se auto meni tappiolla.mutta mutta...enpä usko että pojat on siitä sitä 20 tonnia maksanu ku oli sivuilla deltan mainoksetki.miks muuten mainostaa???kohta taitaa tulla uuvestaan samanlainen fiat myyntiin (lue poikien kaveri "huusi" auton ja samaa autoa huudatetaan sit toista kertaa)
siis mee heti huomenna psykiatrille. oletko tosiaan noin tyhmä, että luulet jonkun voittaneen ton auton? kukaan yrittäjäkään ei koskaan anna kellekään 20 000 euroa jotta saisi mainosarvoo firmalleen. kyllä kuule ton huudon takana on fiksuhuudon omat sällit. katso vaan, että auto tulee kohta uudelleen myyntiin ja taas rahastus alkaa. usko jo tollo.
Fiksuhuuto on jo tuottanut niin paljon rahaa, että tuommoisen mainostempun voi vallan hyvin järjestää ja silti jää vielä poikien taskut pullolleen seteleitä.
haastattelua. Se selvitää paljon "ammattilaisen" silmälle.
"kukaan yrittäjäkään ei koskaan anna kellekään 20 000 euroa jotta saisi mainosarvoo firmalleen"
Kuule, esim. sunnuntain Hesarin kokosivun mainos maksaa aika helvetin paljon enemmän kuin 20 000 euroa. Ja niitäkin myydään. Ja ei välttämättä tehoa ollenkaan niin hyvin kuin tällainen mainoskampanja.
Tuollainen markkinointi, jossa käytetään mediaa hyväksi, on enemmänkin kuin hintansa arvoinen.
Esim. se koirantarvikefirman edustaja joka laittoin Hesariin avoimen kirjeen Jari Sarasvuolle, ja sitten kutsui koko Sarasvuon perheen vieraakseen. Sai isoja juttuja iltapäivälehtiin monena päivänä. Sellaista julkisuutta ei voi ostaa.
Samalla tavalla tuo auton voittaja satavarmasti tulee näkymään lehdissä tulevina päivinä kertomassa hyvästä onnestaan. Jokainen juttu, joka asiasta on, on samalla mainosta Fiksuhuudolle.
Joten tuosta kyllä kannattaa maksaakin. Seuraavaa autoa onkin sitten tavoittelemassa huomattavasti enemmän huutajia.
Ja kuten sanottu, ovat myös varmaan saaneet yhteistyökumppanilta (Delta-auto) hyvän diilin.
Olisi mukava tietää meneekö auto oikeasti käyttöön, vai tuleeko sama auto jonkin ajan päästä uudelleen myyntiin. Sama koskee monia muitakin halvalla myytyjä esineitä.
Bulvaanien käyttöhän on aina mahdollista asiassa kuin asiassa. Anteeksi kovasti Fiksuhuudolle, että epäilen ja epäilen, mutta minulla on omat syyni epäillä. Valitettavasti.
jep minä voitin tuon auton ja en tunne kyseisia henkiöitä vielä mutta ensi viikolla nähdään että saanko tuon auton .kuulema lehti haastattelu vielä kaupan päälle.
ja vielä enemmän onnea siitä että et ole poikien bulvaani. Sehän olis tuonu petossyytteen. Sen verran vakava asia olis ollu. Hieno homma että et ole kaveri ja hieno homma että saat uuden auton.
jotka kieltävät olevansa kavereita. Tiedän mistä puhun.. Toivottavasti et kuulu heihin...
onneksi olkoon!
Auto oli hieno ja kustannukset ilmeisesti kohtuulliset... :)
Onneksi et tunne poikia entuudestaan, muuten tulis petosepäilyt.
Lehtihaastattelu "kaupan päälle" on kyllä enemmänkin kummeli-osastoa... "Et kai sä ilmaseks näitä tarroja ottanu? En tietenkään, totta kai mä näistä maksoin!"
No mitäs te kaikki "Huijari! Huijari!"- inisijät nyt sitten seuraavaksi keksitte jos tässä paljastuukin että auto meni oikeesti ihan rehellisellä pelillä alle viidellä kympillä jollekkin?
koska huutokaupassa on ollut niin paljon epäilyjä. Tutkinnalla asia selviäisi tavalla tai toisella. Eikös ilmoituksia ole jo tehtykin sinne tänne. Tutkivat varmaan samalla autoasiankin. Toivottavasti asiaan ei liity mitää epäselvää esim. kaverisuhteita.
Eihän se tilannetta miksikään muuta. Eikä tee Fiksuhuudosta sen laillisempaa touhua kuin ennenkään, vaikka viidelläkympillä annettaisiin lentokone. Mainoskikka, johon hepuilla on varaa. Sen verran paljon ovat hölmöiltä ja alaikäisiltä jo rahastaneet.
Kuvitteellinen tilanne. Kaveri, joka kieltää olevansa kaveri huutaa ja huutokaupan pitäjä pitää huolen, että auto myydään esim viidnkympin kieppeillä juuri tälle kaverille. 20200 miinus tulot n 7500 euroa. Siitä jää alla 13.000 euroa. Bulvaanin kanssa on sovittu että saat uuden auton 13.000 tuhannella. Tällöin kaikki voittavat paitsi tyhmät huutajat. Ostaja ja myyjä ovat molemmat tyytyväisiä. Tämä oli kuvitteellinen tilanne, mutta olisiko mahdollinen myös käytännössä.
"huutokaupan pitäjä pitää huolen, että auto myydään esim viidnkympin kieppeillä juuri tälle kaverille"
Tuo vaatisi sen, että huutokauppa katkaistaisiin tietyllä hetkellä, vaikka parempiakin tarjouksia olisi jo ehtinyt tulla. Eli esim. tänä iltana olisi katkaistu 49.37€ kohdalla.
Miten uskaltavat ottaa riskin, että joku, joka on tarjonnut 49.38€ euroa, ja joka voi sen todistaa (tekstiviesti jossa lähetysaika näkyy) ei nosta asiasta hirveää mekkalaa ja vaadi selvittämään, miksi hänen tarjoustaan ei rekisteröity?
Eihän kukaan tiedä, mitä se "virallinen kello" näyttää. Sen mukaan tuo 49,38 on voinut tulla sekunnin liian myöhään.
mistä on aikaisemimin puhuttu. se vaan jätettäisiin käyttämättä. Koko systeemin heikko lenkki on se, että kukaan ei tiedä, onko huutajia olemassa koko ajan vai onko automaatti. Mitä ne huudot on olleet, joissa on korotettu omaa huutoa?! Toinen heikko lenkki on todella se, että KUKAAN EI TIEDÄ VIRALLISTA AIKAA. Jo se tekee koko touhun epävarmaksi.
Fiksuhuudon perustajathan ovat sanoneet että tarvittaessa voivat todistaa kaikkien huutojen ajankohdat ja huutajat jos joku alkaa asiasta vinkumaan.
Kylläpä näitä kateellisia itkijöitä riittää kun joku saa auton 50 eurolla. Jos auton hinta olis noussut vaikka 500 euroon niin täällä itkettäis miten fiksuhuuto huijaa ihmisiltä rahat pois jne jne..
Perussuomalaista meininkiä..
on jokaisella omat syynsä. Ja se syy ei ole kateus. Pojat voisi vähän katsoa peiliin ja miettiä miten on tullut eleltyä aikaisemiin ja miten ihmisiä on aikaisemmin tullut ihmisiä kohdeltua. Sitä saa mitä tilaa...vai mitä?
niitä, jotka kerää tyhmiltä rahat pois...ja lapsilta myös.Enemmänkin säälittää.Tuo on viimeinen epätoivoinen yritys elättää itsensä.
Onko kukaan koskaan miettinyt matematiikkaa tämän asian kohdalla. EI OLE MITÄÄN MERKITYSTÄ millä hinnalla menee yksi tuote. Kokonaisuus ratkaisee. Katsokaa paljonko tulee tarjouksia muista tuotteista ja miettikää menikö edes yksi viikko tai edes yksi päivä.
Seuraavaksi varmaan väitätte että lotossa valitaan etukäteen rivi, ettei voitto mene sellaiselle joka on laittanut vähemmän rahaa kuin saa, ja ettei kukaan voittaisi. Ei niin tarvi tehdä koska se tuottaa muutenkin. Tässä astuu kuvioihin todennäköisyysmatematiikka.
....Siis menikö yksikään päivä tai viikko TAPPIOLLA
Voitko näyttää mikä on palvelun virallinen aika, jolla voittaja osoitetaan?
Olen kritisoinut fiksauhuutoa monesti.
Tämän topikin "viestejä" en kaikkia edes jaksanut lukea, sillä 99% kirjoittajista ei tajua bisneksestä mitään. Olipa kyse sitten fiksuhuudosta tai jostain muusta. Huijauksesta tai ei.
HALOO! Ajatelkaa!!!!
Olen ollut bisneksessä mukana vuosikymmenet omassa ja toisten palveluksessa, enkä ymmärrä yhtään mistä sinä nyt puhut.
Miten "bisneksen ymmärtäminen" muuttaisi tällä palstalla olevat puheenvuorot perusteettomiksi? Tai selkeästi laittoman toiminnan lailliseksi.
olin paikalla kun auton huudot loppuivat.tarjouksen tekijöitä oli pilvin pimein
ja yllättäen homma jumiutuu eikä tarjoukset mene
läpi.ja sitten "voittaja" on tämä Marko.muutaman
minuutin kuluttua yhteydet palasivat "normaaleiksi" samaa ilmiötä olen havainnut muillakin kallimmilla kohteilla.menevät
ilmeisesti talon tunnuksille.mutta takokaa tarjouksia,unelmana auto muutamalla kympillä.
mulla riitti satku oppirahoiksi,monella menee paljon enemmän.
Varsikin IE:lla. Olen ilmoittanut ongelman fiksuhhudon asiakaspalvelulle. Sieltä vastattiin että heillä huippukunnossa järjestelmä ja mahdolliset häiriöt johtuvat minun koneestani. He suosittelivat ruveta käyttämään Firefoxin. Näinkin olen tehnyt mutta sielläkin silloin tällöin ilmoitetaan häiriö. Onko muuten fiksuhuuto turvallinen? Epäilen ettei ole.
ainakin niin kauan kun sieltä osaa pysyä poissa
paikalla olin minäkin kun auto meni,tein tarjouksia autosta ja hyvin upposivat kunnes yllättäen homma jumissa.minä(kin)yritin korottaa kaikin konstein
tämän "voittotarjouksen" päälle mutta ei onnistunut ja olisin tehnyt ainakin joitakin kymmeniä lisää.muutaman minuutin kuluttua yhteys
"päivittyi"normaaliksi ilman mitään toimia mutta auto oli mennyt.
uskooko joku aikuistenoikeasti ettei kukaan paikallaolleista halunnut tarjota autosta kun
muutaman kympin arvoisesta huutopaketista tapellaan veren maku suussa.kokeilu maksoi 150€
oppirahoina mutta varmaa on että jatkossa saa muut tyhmät lihottaa hemmojen pankkitilejä.