Octavia-millä renkailla?

Millä renkailla kannattaa Octavia II 2.0 TDI (automaatti) ottaa?
111506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kun nuo puiset tai rautaiset ovat hiukan kovia pitempään ajella :))))))

Äänestä

Dunlop on hyvä.

Äänestä

Ekoturboilla

Äänestä
  • Mutta kaikki ei todellakaan käy. Tarkoittaa, että tekevät autosta huonon ajettavan. Kokenut olen hyviksi talvella Nokian Q-kitkat ja kesällä Dunlop- Firestone.

    Äänestä

Omassa oli alunperin Michelin Energyt, ihan ok, kulutus oli pientä ja ominaisuudet muuten ok mutta hieman äänekäs. Viime keväänä ostin Continentalin ContiPremium Contact 2 kumit alle ja nuo olivat selkeästi hiljaisemmat. Ikävä kyllä myös näyttävät kuluvan nopeammin ja kulutuskin nousi muutaman desin noilla. Talvirenkaita edelleen alunperin mukana tulleet Nokian Hakkapeliitta neloset, ei moitittavaa mitä nyt tietenkään eivät pärjää sulalla kelillä suvikumeille mutta ei pärjää mikään muukaan talvirengas.

Äänestä

Tuossa mainita, puhutaanko rengasmerkistä ja mallista vai rengaskoosta. Merkistä on jo kirjoitettu joten koosta sen verran että vakiokoko on ehdottomasti fiksuin valinta normikäytössä. Kaikki suuremmat, leveämmät ja matalaprofiilsiemmat tuovat vain Ocun huonoimman ominaisuuden eli rengasmelun korostuneesti esiin. Se on sitten eri asia, jos on mukavuudesta ja äänettömyydestä halukas tinkimään "parantuneen" ulkoasun saadakseen.

Äänestä

Talvella 205-55-16 nokian 5 nastarengas ja kesällä 17 tuumaiset, tosin merkkiä en muista. Talvirenkaista ainakin hyvät kokemukset. Ei liian äänekkäät, pitää hyvin, urat ei tunnu ja on riittävän mukavat sport alustasta huolimatta. Kesärenkaista en vielä tiedä mitään, kun en ole niillä ajanut.

Äänestä

..Noita nokialaisia (kesärengas) monet Octavian omistajat ovat kehuneet varsin hiljaisiksi. Itsellä ei vielä kokemusta koska ensiasennusrenkaat alla (Michelin energy).

Äänestä
  • Tarkoitan ensiasennusrenkaita ja sitten kauppaan sovittavia talvirenkaita. Vaihtoehtoina Nokia tai Continental 195/65R15 hintaan 800 e.

    Äänestä

  • ostoaikeissa kirjoitti:

    Tarkoitan ensiasennusrenkaita ja sitten kauppaan sovittavia talvirenkaita. Vaihtoehtoina Nokia tai Continental 195/65R15 hintaan 800 e.

    Eipä taida ensiasennusrenkaita itse saada määritellä, ne tulee tehtaalta sellaisina kuin tulee.

    Äänestä

  • ensimasennus kirjoitti:

    Eipä taida ensiasennusrenkaita itse saada määritellä, ne tulee tehtaalta sellaisina kuin tulee.

    että kummat talvikumit paremmat. Sori epäselvyys

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostoaikeissa kirjoitti:

Millä renkailla kannattaa Octavia II 2.0 TDI (automaatti) ottaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu