Sattuuko akupunktio ? Menisin selkävaivoistani kokeilemaan kyseistä hoitoa.
Saako siitä kelan korvauksia?
Joutuuko riisumaan kaikki ?
Minkälaisia kokemuksia yleensäkin?
Saako siitä kelan korvauksia?
Joutuuko riisumaan kaikki ?
Minkälaisia kokemuksia yleensäkin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
>Sattuuko akupunktio ?
No kyllähän ne neulat saattaa hiukan nipistää.
>Saako siitä kelan korvauksia?
Lääkäriltä lähete fysioterapiaan ja menet fysioakupunkteeraajalle.
>Joutuuko riisumaan kaikki ?
Ei. Mutta ei niitä neuloja vaatteidenkaan läpi laiteta.
>Minkälaisia kokemuksia yleensäkin?
Ihan jees, auttaa usein ainakin hiukan. Itse tosin suosittelisin selkävaivoihin toisenlaisia hoitoja, toki ongelmien syystä riippuen.
yhdistelmästä naprapatia (manipulaatiohoito)ja akupunktio (ehdottomasti kiinalainen lääketiede, ei mikään viikonloppukurssi, sorry fysioterapeutit yms..., toki heissäkin on varmasti kunnon asiantuntijoita). Itselläni oli ongelmia alaselän kanssa.
Neulat ei satu niin paljoa, että et sitä kestäisi, kannattaa kokeilla!
tunnet kipua, voit olla varma, että pistäjässä on silloin jotain vikaa. Yleensä neulotustekniikka on kehittymätön eli pääsääntö on, että otat etukäteen selville, millainen koulutus ja ammattitaito akupunktiohoitajalla on. Fysioterapeutit ja lääkärit kouluttautuvat muutamina viikonloppuina(5 modulia). Kiinalaisen lääketieteen koulutuksen saaneet Suomessa 3-4 vuotta. Ja sitten on tietenkin vielä näitä ainakin suurimmissa kaupungeissa toimivia kiinalaisia lääkäreitä, joilla kaiketi pitkä koulutus ja työkokemus.
Selkävaivoja hoidetaan akupunktiolla ja kiinalaisen lääketieteen hoitokeinoin muutenkin(moksibustio, guasha, hieronta, kuivakuppaus jne.). Olen itse ottanut akupunktiota, selkävaivani ovat tosin olleet lähinnä lihaskireyksiä, mutta hyviä kokemuksia itselläni on ollut.
Hoitotilanteessa pikkuhousut ja rintaliivit voivat jäädä päälle. Vähän riippuu akupunktiotyylistä, mihin niitä neuloja laitetaan. Joskus voi selvitä pelkästään säärensä ja käsivartensa paljastamalla. Tästäkin selviää etukäteen kysymällä :).
Lycka till!
Tässä infoa akupuntion käytöstä selkäkipuihin:
http://www.terveystaito.fi/kolumni/2006_8_1.htm