Luonnetesteistä ja kastraatiosta

Kaipailisin tietoa sekä luonnetesteistä että uroskoiran kastroinnista. Kiinnostuin luonnetestin teettämisestä koiralleni, mutta jostain luin että sekarotuisille koirille niitä ei tehdä ollenkaan. Onko näin?

Sitten kastraatioon. Omistan kohta kolmevuotiaan seropiuroksen (pystykorva-kettuterrieri-saksanmetsästysterrieri). Viimeisen vuoden aikana koirassa on alkanut ilmetä rähjääjään piirteitä, räksyttää joillekin uroksille ja myös vanhemmille ihmisille toisinaan, erityisesti miehille. Pari kertaa se on ottanut yhteenkin toisen uroksen kanssa. Lähinnä näihin oireisiin ajattelin kastraatiota avuksi, mutta olen lukenut ettei tuon ikäisellä koiralla uhitteluun enää leikkaus tuo helpotusta? Koira on toisinaan myös seksuaalisesti "ärsyttävän" virkeä, varsinkin näin keväisin haikailee ja vinkuu ulos "ilman syytä" ja pihalla sitten nuoleskelee narttukoirien pissalänttejä jatkuvasti. Mutta tärkein syy leikkaukseen olisi kuitenkin tuon lisääntyvän pullistelun kitkeminen. Luonnetta en haluaisi koiralta kokonaan kuitenkaan poistaa, tykkään että siinä on vähän särmää ja pelkään että siitä tulisi lihava vössykkä...

6

384

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "pullisteluun".

      Narttujen jättämien hajumerkkien nuoleminen kylläkin loppuu leikkauksen myötä. Tuo pullistelu on puutteellisen koulutuksen ja vähäisen sosiaalistamisen tulos. Osittain siihen saattaa tosin myös vaikuttaa rotuominaisuudet. Rotuominaisuuksia ja opittua käyttäytymistä ei voi muuttaa kastraatiolla.

      • ...koiraani on kyllä sosiaalistettu melkoisen paljonkin ihan pennusta lähtien ja aikaisemmin se tulikin hyvin toimeen kaikenlaisten koirien ja ihmisten kanssa. Tuo rähjäys on pikkuhiljaa tullut kuvaan "aikuistumisen" mukana. Huonoja kokemuksiakaan sillä ei ole takana sen suuremmin ihmisistä kuin muista koiristakaan.


      • MarzaH kirjoitti:

        ...koiraani on kyllä sosiaalistettu melkoisen paljonkin ihan pennusta lähtien ja aikaisemmin se tulikin hyvin toimeen kaikenlaisten koirien ja ihmisten kanssa. Tuo rähjäys on pikkuhiljaa tullut kuvaan "aikuistumisen" mukana. Huonoja kokemuksiakaan sillä ei ole takana sen suuremmin ihmisistä kuin muista koiristakaan.

        Yksi asia mitä olen mietiskellyt on se, kuinka minun pitäisi toimia silloin kun koira alkaa räksyttämään mielestään uhkaavalle ihmiselle, eli yleensä vanhemmille miehille. Jostain olen kuullut, että pitäisi olla itse reagoimatta tähän mitenkään jolloin ei omalla "räksytyksellään" vain yllyttäisi koiraa lisää. Toinen vaihtoehto olisi sitten toruminen ja kieltäminen.


      • olla rotuominaisuus.
        MarzaH kirjoitti:

        ...koiraani on kyllä sosiaalistettu melkoisen paljonkin ihan pennusta lähtien ja aikaisemmin se tulikin hyvin toimeen kaikenlaisten koirien ja ihmisten kanssa. Tuo rähjäys on pikkuhiljaa tullut kuvaan "aikuistumisen" mukana. Huonoja kokemuksiakaan sillä ei ole takana sen suuremmin ihmisistä kuin muista koiristakaan.

        Sakuthan ovat tunnetusti melkoisia kuumakalleja. Eikä foxikaan siitä helpoimmasta päästä ole.


    • Telpet

      Luonnetestiä ei tehdä sekarotuisille. Harmi sinällään. Niissähän on tosi hyviä yksilöitä.
      Tuosta kastraatiosta sen verran kokemusta, että tuttavan seropipoika leikattiin viime kesänä.
      Eikä sanottavaa muutosta tapahtunut luonteessa.
      Ainoastaan nartut ei niin paljon kiinnosta, että uikkaisi yöllä, jos lähistöllä on juoksunen narttu. Itsellä on vaan narttuja.

    • Seropeille

      luonnetestejä, muta se ei johdu mistään periaatteista, vaan ainoastaan siitä, että testaajia ei ole tarpeeksi. Eli aikaa ei riitä testaamaan kaikkia halukkaita, siis ei kaikkia rotukoiriakaan. Useinhan myös rotuyhdistykset järjestää näitä luonnetestejä, ja silloinhan tietenkin keskittyvät vain jäsentensä (rotu)koiriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      274
      2221
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1311
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      22
      1294
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      836
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      137
      801
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      719
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      240
      715
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      550
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      491
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      468
    Aihe