moikk onko sillä väliä laittaako pintelit vai suojat..siiis suojaa ko ne samalla tavalla?
miten suojat suojaa
juuhuujuu
3486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suojat suojaa hevosen jalkoja nimemsä mukaisesti toisen jalan iskuilta, hevosen liikkeen nostattamilta kiviltä ja muulta sälältä yms. suojassa on vahvikkeet (eli suurin suojaus) sillä osalla mikä tarvitsee suojaa (esim. hivuttavalla hevosella jalan sisäsivulla).
Pinteleiden pääasiallinen tarkoitus on tukea hevosen jalkaa. Toki nekin suojaavat pieniltä pinnallisilta kolhuilta ihan mukavasti.
Voit kokeilla suojien ja pinteleiden suojaavutta esim. kopauttamalla ensin itseäsi käsivarteen toisella kädellä, sitten laitat käden suojaksi pintelin ja testaat kuinka paljon kovemmin voit napauttaa ennen kuin sattuu ja viimeikse kokeilet suojan kanssa samaa.
Jos saat jostain käsiisi vanhat roskiin heitettvät suojat niin testaa kuinka lujasti hyvälaatuisia suojia saa viiltää esim. puukolla ennen kuin suojaavaan kohtaan saa reiän (puukolla viiltäminen stimuloi kohtuullisesti hokin viiltoa). Silloin viimeistään huomaat miksi suojien käyttö on pinteleitä järkevämpää hevosella joka hivuttaa tai jolla muuten ahtaat jalka-asennot.
kiitos viestistä(:
pintelit on hyvät jos jalkoihin kertyy nestettä!