Yllättäen huomasin että ulkonäkö on mennyttä.
Kaamee masis iskenyt...enää ei pidetä valoja meidän makkarissa.
Mies ei ole sanonut mitään, mutta mietin kovasti mitä meille käy...onhan mieskin toki ikääntynyt, mutta ei ole kiloja tullut.
Ennen olin kaunis ja mies halusi katsella, tajusin vasta äskettäin, ettei niin ole ollut enää pitkään aikaan...
Riittääkö miehille rakkaus, ällöttääkö oma vaimo kun ei enää ulkoinen olemus ole viehättävä...?!
Vanheneminen ja rupsahtaminen
7
1601
Vastaukset
- pappa*
Kyllä varmaan on miehilläkin samanlaiset ajatukset päässä. Yleensä se on toisinpäin, naiset pysyvät hyvännäköisenä pitempään kuin miehet ja ovat viriilimpiä makkarissakin. Toisaalta vaimon kanssa on mukava vanheta yhdessä, kun joskus voi tunnustaa, että katso nyt en jaksa. Pieniin seikkoihin ei kannata takertua ollenkaan.
Pitkässä parisuhteessa rakkaus kestää rupsahtamisen. Mukava "matkustaa" turvallisen läheisen ihmisen kanssa loppuun asti.
Sisäinen olemus viehättää!!
Intohimoisia hetkiä sinulle ja miehellesi!!- toiminut koko pari-
suhteen ajan, silloin rupsahtaminen ei vaikuta siihen seksiin millään tavalla.
Seksi on yhdessä osassa ulkonäkökysymys, mutta parisuhteessa myös rakkaus ja luottamuskysymys ja sen vuoksi parisuhteen osapuolet, jos rakastavat ja luottavat toisiinsa, eivät välttämättä edes huomaa sellaisia "vikoja" joita toisessa on. Esimerkiksi luomia, arpia jne. jotka joku tuntematon huomaisi heti.
Ennemminkin tämä seksikertojen vähentyminen ikääntyessä johtuu pelkästään siitä että fysiikka alkaa myös väistämättä heikkenemään hiljalleen 40 ikävuoden jälkeen. Rakastelu ei ole enää sellaista fyysistä puurtamista vaan hitaampaa ja syvällisempää nautintoa. Tällöin rakastelukerrat myös vähän pidentyvät ja niiden rakastelukertojen välit voivat harventua pikkuhiljaa. 60 vuotiaiden seksi on jo ihan toisenlaista kuin 30 - 40 vuotiaiden seksi, puhumattakaan 20 vuotiaiden seksistä.
Jos aloittaja haluaa seksiinsä hieman uudistusta, silloin kannattaisi alkaa kokeilemaan uusia paikkoja rakastelulle. Ei välttämättä mitään uusia välineitä kannata hankkia jos sellaisia on, mutta uudet paikat hieman tuulettavat parisuhdetta ja siihen sisältyvää seksiä.
Lähtekää jonnekin sellaiseen paikkaan missä ette ole ennen käynyt ja lupaa miehellesi että seksiä olisi luvassa. Tehkää jotain täysin tavoistanne poikkeavaa. Halvemmaksi tulee kun otatte auton ja matkustatte jonnekin Suomessa ilman mitään suunnitelmia. Suunnitelkaa reittinne autossa, ei haittaa vaikka ajaisitte pelkästään naapurilääniin, kunhan vain teette jotain hauskaa yhdessä. Tuo on uskomaton piristysruiske seksillekin, koska mitään tiukkoja ja pitkällevietyjä aikatauluja ei ole käytössä. Kun etsitte yhteistä paikkaa seksille, sekin luo jo omanlaisensa esileikin, aivan kuten silloin nuorena. Älkää kuitenkaan jänistäkö ja palatko kotiin, vaan löytäkää se paikka. Se voi olla hotelli, lomamökki, tai mikä vielä parempaa, vaikka luonnossa jossain kaukana ihmisistä.
- myös rupsahdus lähellä
Kun miehet esim. käy Thaimaassa, niin tuskin on koskaan kukaan palkannut yli 15-vuotiasta huoraa. Miehelle ulkonäkö on se oleellisin osa naisessa, nainen sitten taas välittää luonteesta ja muusta...
Olen myös alkanut miettimään, kun 35 lähestyy, että pitäisi varmaan pikkuhiljaa alkaa miettiä eroa. Mies kuitenkin vaihtaa kohta nuorempaan malliin, niin olisi helpompaa, kun saisi ihan itse irrottautua tästä, kun raskasta se tulee joka tapauksessa minulle olemaan. Ja ajatus siitä, ettei enää koskaan saa seksiä... :( No, ehkäpä sen kestää. :)- ja luulet
tuntevasi miehet.
Niinpä tietenkin. Jos naisena kuitenkin olisit meistä miehistä ihan hiljaa varsinkin näin "asiantuntemuksen" osalta.
Parasta onkin kaikille kun vaan eroat siitä mielikuvitusmiehestäsi.
- melkein mummeli
Seurustelen miehen kanssa, jonka ex-vaimolla ei ole lapsia. Itsellä on useampikin. Mietin, mitähän hän ajattelee minusta: on synnytyksien jälkiä, arpia ...En pysty vapautumaan.
- vanahuss
lähtee karvat ja tulee posliini. peli on hauras ja vuotaa verta kun pannaan. Kirvelee ja tulehtuu. Sitten nivusissa vielä silsa kasvaa kun maha rötköttää pimpin päällä.
- entäs sitten
..kun sitä piliä kaivetaan sieltä mahamakkaroiden alta esille? Houkutellaan oikein pinsetein ja sokeripaloin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611134Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1876537Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505622- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1474384Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614