Alaston saari tänään Teemalla 22:15, katso ihmeessä!

Lainaus Iltalehdestä

KANETO SHINDO (1969)


Shindo on outo lintu Japanin elokuvassa: häntä pidetään ns keskipolven (Akira Kurosawa) jälkeisenä tekijänä, vaikka hän Kurosawaa nuorempana oli alalla jo ennen tätä 1934.

Ohjaajaksi Shindo siirtyi 1951 ja sai heti nimeä omanlaisenaan tekijänä, joka tunnusmerkkejä olivat vähintään puolidokumentaarinen ote ja perheyhteisön yhteenkuuluvuuden korostaminen.

Alaston saari on perhekuvaus, joka elää tavallaan helvetissä:

Köyhä pari (mies, vaimo) ja kaksi lasta elävät Setonaikai-saariston karuimmalla saarella, jossa ei ole edes makean veden lähdettä.

Vesi on haettava soutumatkan takaa, kaksi kertaa päivässä: pitkän, eräänlaisen ämmänlänkitangon molemmissa päissä keikkuvat täydet vesikorit - pisarakaan ei läiky, vaikka rannat ovat kivisiä ja liukkaita.

Vaimo (Nobuko Otowa), mies (Taiji Tonoyama) ja pojat (Shinji Tanaka, Masanori Horimoto) eivät valita eivätkä suostu kerjäämään: heillä on oma universuminsa, ja se riittää, vaikka raadantaa eivät keskeytä kuin sairaudet ja kuolema.

Monta filmiä on sanottu runolliseksi, mutta jos elokuvarunoutta ylipäänsä on, Shindon filmi on sellainen armottoman auringon alla.

Filmi keräsi aikanaan mainetta kaikkialla - paitsi Japanissa, jossa sitä ei haluttu ymmärtää ollenkaan. Kotikritiikin mielestä se antoi maasta täysin väärän kuvan: tuomiot kulkivat tyyliin "me olemme teknologisesti maailman edistyneimpiä maita, mutta Shindo kertoo meistä jonkinlaisina puolibarbaareina".

Jyrki Laelma


Tätä olen odottanut vuosikausia. Näin sen joskus 70-luvun lopulla vahingossa, silti sen kiehtovuus vangitsi ruudun ääreen, enkä ole sitä unohtanut. Nyt 30-vuoden jälkeen selviää onko Alaston saari yhä yhtä kiehtovan runollinen kuin silloin vuosia sitten.

3

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla

      epäkulturelli, koska en saanut tuosta oikein otetta.

      • shelagh

        Meni mullakin vähän yli hilseen. Kiukulla katoin loppuun, kun aloitettu oli. xD


    • Odottavan aika on pitkä

      Hyvin kehuttu, se elokuva on juurikin niin ihanan pateettinen kuin olla voi. Aivan ihastuttava. Ja sinulle joka arvostelit että se ei ole totuutta, mikä on elokuvassa totuutta?

      Nyt seuraakin kysymys, mistä tuon elokuvan saisi ostaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      170
      22205
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      73
      9410
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      27
      7407
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      67
      6258
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      6230
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5884
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      32
      4908
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      89
      4536
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      97
      4309
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe