elikkäs olen ajatellut aloittaa jonkun taistelu/kamppailulajin nyt kun koulut alkavat mutta en tiedä mikä laji olisi hyvä tai minulle sopiva jne. :)elikkäs te jotka niistä enemmän tiedätte niin voisitteko kertoa jotain lajeista, mitkä ovat mieleisiänne, hyvät ja huonot puolet jne.kaikki lajit eivät varmaan sovi rasituksen (?) tms takia. mutta elikkäs olen 14 vuotias tyttö ja suht hyvässä kunnossa.eli lihaksia löytyy ja sillä lailla.. :)
alkaisin harrastaa oulussa.
kiitosta jo teille jotka vastaatte.. :)
alkaisin harrastaa oulussa.
kiitosta jo teille jotka vastaatte.. :)
Vastaukset 26
Vanhimmat
Aloita judolla ja kun olet muutaman vuoden vanhempi, vaihda brasilialaiseen jujutsuun. erittäin tehokasta kuntoilua, ei kovinkaan vaarallista kun ei juurikaan lyödä tai potkita. auttaa hyvin myös niissä itsepuolustustilanteissa joihin naiset yleisimmin joutuvat (raiskaus tms.) koska juuri painiminen ja "alta pois pääsy" ovat tärkeässä osassa.
vaarallisuus ei minua haittaa.päin vastoin..tykkään rajuudesta ja muutenkin tappelemisesta.eli vaarallisuuden kannalta on sama mitä lajia aloitan.jujutsu kuulostaa mukavalta..mutta voiko sitä aloittaa ilman tuota parin vuoden judoharrastusta..?:)kun en niinkään tuosta judosta välittäisi ja sitä voi harrastaa täälläkin missä asun enkä halua sinne mennä kun siellä on "tuttuja".. :)kuulostaa ehkä lapselliselta.no kuitenkin..
Jos brassia meinaat, niin se voi olla aika kovaa vääntöä nuorelle tytölle, sillä harvemmin sinne toisia naisia sattuu sekaan. Tietysti vanhemmalla iällä ehdottomasti. "Normaali" jutsu voisi olla varmaan monipuolisuuden kannalta ihan hyvä laji, ainakin näin ensilajiksi. Siellä tasapuolisesti treenataan kaikkea, ja jos haluaa vielä erikoistua, niin voi tietysti siirtyä sille puolelle kamppailulaji-rintamaa mikä kiinnostaa; pystyottelu, matto-ottelu, asetekniikat jne.
Kannattaa tietysti vielä selvittää alkuun onko heillä ikärajoja alkeiskursseille, sillä joku niissä muistaakseni on.
Brassi jujutsua ei taida Oulusta löytyä, ikävä kyllä. Voisi ainakin harkita kokeilua.
Tuollainen "turvallinen" painiskelu mitä judossa ja brasilian jujutsussa harrastetaan on erittäin rajua ja rankkaa, hyvin hikistä touhua. Eli jos haluat vääntää itsesi aivan fyysisen suorituskyvyn rajoille niin minäkin suosittelen sellaista lajia jossa nimenomaan "painiskellaan lattialla". Ja kuten joku jo totesi, on se naiselle myös itsepuolustuksellisesti mitä mainiointa. On paljon todennäköisempää että nainen joutuu puolustautumaan painavampaa ja vahvempaa miestä vastaan alempana maassa painiessa kuin että tulisi ns. "nekkailuottelu" jossa molemmat (potku)nyrkkeilee keskenään. Ja toistan: painiskelu on fyysisesti todella rankkaa eli kunto kasvaa ja touhu on varmasti "rajua" kovempaankin makuun, etenkin kun alkeiskurssi on ohi ja päästään kunnolla vauhtiin. Itse suosittelisin judoa jos ei joko brasilian jujutsua, tai mahdollisesti venäläistä sambo-painia ole tarjolla.
Tuolta sivulta löytyy hieman Oulun kamppailutarjontaa: http://koti.mbnet.fi/budo/kaupungit/oulu.html
Siellä näkyi myös Shootfightingia. Siinähän on tuota brasilian jujutsuakin mukana, mutta kannattaa kysellä ikärajoista, koska nuo bjj ja sf ovat todellakin hieman rajuja ikäisellesi tytölle, ei niinkään siksi että olisit liian nuori, mutta siksi kun muut harrastajat ovat mitä todennäköisimmin 100 kiloisia aikuisia lihaksikkaita miehiä joilla usein paljolti kamppailukokemusta. Voisit helposti jäädä jalkoihin, ellei olisi 2-4 vuotta ensin judoa alla... Mutta soita seuroihin ja kysele, itse suosittelen aloittamaan soittoringin judo-seurasta, ja seuraavaksi kokeilemaan tuota Shootfighting-seuraa.
Noista muista seuroista, tuo whu shin kuen on hyvä, ja myös Seibukan karate on ihan ok.
"...ja myös Seibukan karate on ihan ok."
Katsoisin että Suomussalmi on hiukkasen liian kaukana käydä seibukanin harkoissa Oulusta.. =)
"Tuolta sivulta löytyy hieman Oulun kamppailutarjontaa: http://koti.mbnet.fi/budo/kaupungit/oulu.html"
Tuossa on esitetty vähän väärin taekwon-do tarjonta; Northern Finland Taekwon-do Association (NFTA) ei ole liitto siinä mielessä kuin esimerkiksi Suomen ITF Taekwon-do liitto, vaan se on yhdistys jonka alla toimii yli 40 seuraa. Kaikissa NFTA:n seuroissa taasen saa treenata yhden seuran maksulla. Eli harrastajan kannalta NFTA on seura.
Ja tänne tullee kaikki Oulussa alkavat peruskurssit, jotka satun huomaamaan, jossain vaiheessa, eli kunhan viitsin ja kerkiän:
http://kamppailu.cjb.net
"Katsoisin että Suomussalmi on hiukkasen liian kaukana käydä seibukanin harkoissa Oulusta"
Enpäs katsonu noin tarkkaan, mitä h*lkk*ria se tuolla sivulla tekee?
http://www.wuhsinkuen.com/
Tietääkseni täällä Oulussa ei treenata brassijutsua. Tuo wuhsinkuen-seura on asiallinen.
Mutta kertoisitko tarkemmin, mitä oikein haluat? Itsepuolustustaitoa, liikunnallista harrastusta, kilpailuja vai mitä?
Ihan täysin aiheen vierestä, mutta satutko liikkumaan tuolla metsästys.netin puolella? Siellä kun on ihan sinun tuntomerkkeihisi sopiva heppu.
Olen sama henkilö kuin m-netissä.
(Sori, kun vastaukset tulee väärään paikkaan, mutta palsta ei jostain syystä anna nyt käyttämältäni koneelta vastata kaikkiin viesteihin.)
"elikkäs olen ajatellut aloittaa jonkun taistelu/kamppailulajin nyt kun koulut alkavat mutta en tiedä mikä laji olisi hyvä tai minulle sopiva jne."
Notta tuota, ei varsinaisesti ole kovin montaa lajia joka ei sopisi noiden määritysten mukaan..
Paini olisi luultavasti aika hankala aloittaa, mutta oletan että se ei olekaan vaihtoehdoista ihan ensimmäisenä muutenkaan.. =)
Lajien 'hyvyyskin' kun riippuu täysin siitä että millaisesta hyvyydestä on kysymys.. Yleensä ottaen lähes kaikki lajit ovat kyllä hyviä.. =)
"vaarallisuus ei minua haittaa.päin vastoin..tykkään rajuudesta ja muutenkin tappelemisesta.eli vaarallisuuden kannalta on sama mitä lajia aloitan."
No, jos tappelusta tykkäät niin silloin voidaan rajata muutamia lajeja poies (iaidot, yiquan, aikido, capoeira ja taiji) jäljellä siis enää n. 20 lajia.. =) Niin että tahdotko jotain erityistä lajilta? aseita, liikesarjoja, maassataistelua..?
Taekwon-doa suosittelen, omasta kokemuksesta. Lisäksi kyseistä lajia löytyy vähän joka puolelta Oulua. Aseet TKD:sta puuttuu kokonaan, perustekniikkaa ja liikesarjoja on n. puolet. Ottelua neljännes sekä lisäksi vähän murskausta, maassataistelua ja hallintaotteita. Ja kovasti potkimista..
en paljoa edes ole ajatellut mitä lajilta haluan koska idea on aika tuore.olen vain kiinnostunut kamppailulajeista ja haluaisin harrastaa jotain niistä.eli ei mitään erikoisia vaatimuksia tms.:)jos itsepuolustusta lajiin sisältyy (eikö moniin tavallaan sisälly..?) niin eihän siitä mitään haittaa ole..(?):) huh.no kaikille tiedoksi siis etten ole ajatellut niinkään mitä lajilta haluan tai mitä siihen tulisi sisältyä.mutta kovasta tappelemisesta pidän..:D mutta mutta..kun jotkut sanoivat että jotkut lajit eivät sovi minulle koska useimmat kursseilla olijat ovat vahvoja miehiä tai jotenkin sillä lailla niin eikös näitä joitakin kamppailulaji-kursseja ole järjestetty ollenkaan erityisesti nuorille..?
Juu, on erikseen juniori ja "seniori" (=aikuis) kurssit. Ikärajat joissain seuroissa on 10, joissain 12, joissain 15, joissain 18v. Mutta noissa tehokkaissa painilajeissa, kuten BJJ (brasilian jujutsu) tai Shootfighting ei yleensä mitään junnukursseja edes ole.
Lisäisin tuohon sen, että tuo junnukurssien puute tietyissä hyvissä ja tehokkaissa lajeissa lienee se syy, miksi judoa suositellaan nuoremmille, koska siitä on niin helppo siirtyä sitten noihin lajeihin kun ikää karttuu. Judo käy aina jopa alle kouluikäisistä alkaen mutta on pohjimmiltaan sitä samaa tekniikkaa kuin nuo "aikuisemmat" painit, eli judosta saa todella hyvän pohjan noihin. Ja judo ihan yksinäänkin on jo pirun hyvä niin fitness-mielessä kuin naisen itsepuolustustilanteita ajatellenkin.
Mutta: soittele niihin seuroihin ja kysele. Kerro ikäsi ja kerro että laji kiinnostaa, ja kysy onko kurssia tarjolla.
Hmmm, no henkilökohtaisena mutuna olettaisin että nämä lajit olisivat ne sopivimmat..
Englantilainen jujutsu
Hanmoodo
Taekwon-Do
kahdesta jälkimmäisestä löydät varmaan eniten ikäistäsi porukkaa, kyllä heitä muissakin lajiessa tietysti on..
Ja varmasti moni muukin laji on aika sopiva.. :P
Ensimmäistä kertaa kuulen englantilaisesta jutsusta. Minkäslainen laji se sitten on?
Muay thai
Monipuolista 'modernia jujutsua'. Täältä saanee jonkinlaisen kuvan lajista:
http://aikido.reactorbox.org/jujutsu/jujutsu.html
Englantilainen jj on sama asia kuin Juko-ryu jj. Mutta kävi niin että juko-jj opettajat sai kuulla että juko-ryu on aikamoista kusetusta ja sen perustaja sacharnoski on totaalihumpuukimies niin vaihtoivat lajinsa nimeksi enkku-jj ettei heitä sotkettaisi juko-jj porukkaan.
thaiboxing on tehokasta
Sacharnoski on kyllä täysin humpuukiäijä ainakin nykyään, mutta ilmeisesti tämä Jukoryu/englantilainen jj on kuitenkin ihan hyvä laji. Hokutoryuhan on 'kehitetty' siitä eikä senkään sisältöä pahemmin arvostella. Tosin eipä minulla minulla noista mitään kokemusta ole.
taitaa se pääsyy nimenvaihtoon olla justiinsa siinä että yhteys sachikseen ei näytä niin selkeältä. kai se jitsu itsessään on ookoo. tai mistäs minä tiädän en oo kokeillu
sinulle sopisi varmasti thai boxing (muay thai) jos ei sitä löydy alueeltasi niin kickboxing.
thaiboxing sopii kaikille
Kokeile Oulussa Tai-Shin-Mun Kung fua!
Peruskurssi alkaa syyskuun alussa, varmaankin.
Siellä on potkut, lyönnit, repimiset, väännöt ja käännöt. Treenattava ei lopu kesken ja porukan henki on hyvä. Kunto kasvaa taatusti ja mättöä riittää. Aluksi laji voi tuntua monimutkaiselta, mutta kyllä se siitä. Leirejä on paljon ja leirien vetäjät maailman parhaimmistoa. Laji on lisäksi käsittämättömän halpa, kun peruskurssimaksun lisäksi ( noin 50 euroa kai) et tarvi mitään pukuja tai vöitä tai muuta sälää. Kokeile!