Olen syönyt masennuslääkettä nyt puolitoista vuotta, ensin Cipralexia, sitten Efexoria. Olen ajatellut kokeilla lopettamista, tai ainakin annoksen vähentämistä minimiin.
Onko kenelläkään kokemusta SSRI:n lopetuksesta ja siitä miten se on vaikuttanut, miltä tuntunut jne?
Aion kyllä jutella lääkärin kanssa ja tehdä vähennyksen/lopetuksen hänen valvonnassaan, mutta haluaisin kuulla muiden kokemuksia.
Ja vielä, mistä tietää että olisi valmis lopettamaan lääkityksen? Olen voinut ihan hyvin viime aikoina, mutta pelkään että mitäs jos masennus tulee takaisin kun lopettaa lääkkeen...
Onko kenelläkään kokemusta SSRI:n lopetuksesta ja siitä miten se on vaikuttanut, miltä tuntunut jne?
Aion kyllä jutella lääkärin kanssa ja tehdä vähennyksen/lopetuksen hänen valvonnassaan, mutta haluaisin kuulla muiden kokemuksia.
Ja vielä, mistä tietää että olisi valmis lopettamaan lääkityksen? Olen voinut ihan hyvin viime aikoina, mutta pelkään että mitäs jos masennus tulee takaisin kun lopettaa lääkkeen...
Vastaukset 3
Vanhimmat
ainakin puoli vuotta paremmin ennen lääkityksen pienentämistä.Masennuksen uusiutumisen todennäköisyys on n.50% ensimm.kertaa masentuneella toista ja kolmatta kertaa vähän isompi kerroin uusiutumiselle.Itselläni tuli päänsärkyä, unettomuutta noin 7 pv:n ajan. Mutta sen jälkeen helpotti. Olen ollut ilman lääkkeitä nyt parisen kuukautta.
Efexor pitää lopettaa pikkuhiljaa, keskustele siitä sitä sinulle määränneen lääkärin kanssa. Syön samaa lääkettä kesäkuulle saakka, sen jälkeen lopetellaan pikkuhiljaa, onhan siinä 35mg myös, itse syön sitä 75mg ja työterveyslääkäri varoitti ainakin kerralla lopettamisesta.
itse söin parisen vuotta cipralexia, ennenkun annosta alettiin pienentämään, söin 6kk sillä annoksella millä hoito saavutettiin, nyt olen ollut 3 kk ilman cipralexia, mulle ei tullu siitä vähentämisestä mitään sivuoireita. Nyt on alkanut tuntumaan että on ilmassa taasen oireita masennuksesta vaikka kaikki on hyvin, niin silti ne ei ole, on alkanut ahistaan, mikään ei kiinnosta, tekis mieli kokoajan vaan nukkua..plaa..plaa..plaa, joten eipä tässä kaippa muu auta kun marssia takaisin lääkärille ja aloittaa lääkitys uudestaan :(