Sunnuntai-iltana 24.2. kuljin Lieksassa eräitä maanteitä pitkin n. 3 tunnin ajan. Tarkoitus oli ajaa matka pyörällä, mutta talutettava oli, kun tiet olivat pelkkää lumihankea, ja taivaalta satoi lisää. Koko aikana ei kulkenut aura-autoa, ei yhden yhtäkään. Jotta tiet olisivat olleet kulkukelpoiset, olisi aura-auton pitänyt kulkea VÄHINTÄÄN kerran tunnissa, mutta ei. Tämä on porvaripolitiikan seurausta! Porvarivallanpitäjät säästävät kapitalistien taskuun; kansa joutuu kärsimään!
Tiet lumen vallassa
Lunta kyntänyt
101016
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
taaksepäin noin 45 vuotta, silloin aurattiin tiet aina tunninvälein lumisateiden aikana ja tämäkin tapahtui vain Pankakosken taajamassa, sekä välillä Lieksa. Aurauksen suorittajana oli Pankakosken tehdas, kuljetus osasto. Kaikki tämä jäi historiaan ja paljon muutakin, sen jälkeen, kun yhteiskunta tuli mukaan, meidän palvelujärjestelmiimme.
Vielä 1980-luvun alkupuoliskolla maantiet aurattiin paljon paremmin kuin nykyisin.
Nyt kun kaikki kilpailutetaan, niin kaikki tehdään minimi vaatimusten mukaan ja mahdollisimman pienellä panostuksella laatuun.
Se joka tekee halvimmalla saa urakat, mutta laadusta tingitään. 80-luvulla etupäässä TVL aurasi kaikki yleiset tiet
Eiköhän tiemestari Kulju,kohta lehdessä selittele. Miten hyvässä kunnossa tiet ovat. vetoaa siihen,että kitkakertoimet ym. olivat aivan riittäviä...
ajatellaan ja muistellaan, niin pyöräteiden kunnossapito on ollut kohtuullisen hyvää huonoinakin, eli niinä lumisina aamuina. Autojen ajoväylillä auraaminen, ei ole niin kiireellinen, koskapa meillä on talvirenkaat nastoineen, niillä kyllä pääsee aina 0,2 – 0,3 m lumessa. Ei ole mitään järkeä aurata teitä, - 0 toleranssiin. Muutoin olen sitä mieltä, että aurataan ne tiet vielä edelleenkin, mutta kohtuudella.
audi ei yskinyt jällenkään.
tiemestari Kulju ite pistee meijän Lieksalaisten uutta hirveessä kunnossa olevat tiet pelkokerroin peliä pelloomaan.
Tiet on semmosessa kunnossa että henkensä kaupalla saa ajaa ihan kohtuu sopivalla nopeudellakin ja siitä huolimatta eikun vain pahenee.
Autot piloille särkyy - ku ei oo vara maastureilla tahi kalliillla volvoloilla tmv. kurruutella noita paskakunnossa olevia teitä! Ihan sama tuo tietysti kohta lienee millä paukkukärrillä noita paskakunnossa olevia tietä ajjoo kurruuttelloo.
On tainna konsulentti kouluttee tuota tiemestarii kun on tavan järki unohtuna koko tienhoijjosta. Se pittää vain hienosti esittee jotta myö jotka noita teitä käytetään ei muka tiijettäsi että ne on paskakunnossa- se on varmaan meijän luulotautii - kun mittauslaskelmat ja kitka tmv. kertoimet kertoo että hyvässä kunnossa ovat.
on päässyt, jos milloin on asiaa tien päälle ollut, vaikkei maasturia olekaan. Ei talvella tarvitse kesäkeliä olla.
yrität sateella hiihtää, ja voi, voi kun ei luista,, ja kenenkä on syy..
Tuon reppana "lunta kyntänyt" sai näät vitiä virsuun ja nyt on niin paha miel.
Elähä itke, tulehaa niin setä puhaltaa... sinun rahat.