APUA!! Kansioita täynnä viruksia jota ei voi avata

prkelejumalauta

TARVITSEN TODELLAKIN APUA TÄHÄN ONGELMAAN JA NOPEASTI


Skannasin Spyware Doctorilla ja pysäytin skannauksen. Huomasin se jäi C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\NETWORKSERVICE.NT AUTHORITY\DESKTOP\crush.exe kohdalle. Skannasin loppuun eikä ihmetyksekseni ohjelma kuitenkaan hälyttänyt mistään viruksista tai vastaavista.

Sain tuon kansion auki C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\NETWORKSERVICE.NT AUTHORITY\ kohdalle run-valikolla mutta se ei sisältänyt DESKTOP-kansiota joka siis sisältää mm. tuon crush.exen ja muuta roskaa. Myös muita omituisia kansioita tyyliin nt authority, esimerkiksi networkservice yms.

Otin screenshotin: Edes command promptilla ei aukea tai mitään (jos nyt käytin tuota oikein) aina tulee vaan "cannot find":
http://www.hostdump.com/images/36111fsfsdfsdsfdsfd.JPG

Asetuksista laitoin "show hidden files and folders", "hide extensions for known file types" ja "hide protected operating system files" mutta tuo DESKTOP kansio ei vain tule näkyviin.

Tuo kansio sisältää useita erilaisia epämääräisiä ohjelmia ja haluan ne pois. HJT-lokin lähetin muutamalle foorumille mutta ne olivat puhtaita, mutta nuo tiedostot silti ovat olemassa.

]Käyttöjärjestelmä XP
Ohjelmat joita käytetty:

-Spyware Doctor
-ZoneAlarm anti-spyware scan
-AVG
-Super Anti-spyware
-AntiVir
-Combofix
-Smitfraudfix
-SecureClean
-Ad-Aware
-Rootkit Revealer
-AVG Anti-rootkit
-Spybot Search & Destroy
-Windows Defender
-SpySweeper
-Snoopfree

Mikään noista ei raportoinut viruksista tai mistään, vaikka laitoin full scanneille. Snoopfree ei ole hälyttänyt keyloggereista vaikka niitä pitäisi tuossa desktop-kansiossa olla.

Kukaan ei tunnu tietävän ratkaisua tähän ongelmaan. Olisi mielenkiintoista tietää toimivatko nuo virustiedostot edes kun mitään epäilyttäviä popupeja tai muita ei ole ollut.

TARVITSEN PIKAISESTI APUA TÄHÄN ONGELMAAN, KERTOKAA KAIKKI MIKÄ VOISI AUTTAA TÄMÄN RATKAISEMISEEN.

4

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auttaisko?

      kokeillut noita ohjelmia vikasieto tilassa? Ja laitas viel HJT logia tulemaan:

      Lataa
      http://www.trendsecure.com/portal/en-US/threat_analytics/HJTInstall.exe
      HJTInstall.exe

      * Tallenna HJTInstall.exe työpöydällesi.
      * Tuplaklikkaa HJTInstall.exe -kuvaketta työpöydälläsi.
      * Oletuksena se asentaa itsensä hakemistoon C:\Program Files\Trend Micro\HijackThis
      * Klikkaa Install
      * Asennusohjelma luo HijackThis-kuvakkeen työpöydälle.
      * Kun asennus on valmis, se käynnistää HijackThisin
      * Klikkaa Do a system scan and save a logfile-painiketta. Ohjelma aloittaa skannauksen ja lokin pitäisi avautua Muistioon.
      * Klikkaa ensin "Muokkaa > Valitse kaikki" sitten "Muokkaa > Kopioi" kopioidaksesi koko lokin sisällön.
      * Liitä lokin sisältö seuraavaan vastaukseesi.
      *ÄLÄ käytä Analyse This-nappulaa, sen löydöt ovat vaarallisia väärinymmärrettyinä.
      *ÄLÄ fixaa HijackThis-ohjelmalla vielä mitään. Suurin osa sen löydöistä ovat joko harmittomia tai jopa tarpeellisia.

      ========================================

      Lataa
      Escan
      Ohjeet tuolla sivulla.
      http://koti.mbnet.fi/pattaya1/escanmwav.htm
      lataa tuosta
      http://www.spywareinfo.dk/download/mwav.exe
      päivitä tuosta
      http://koti.mbnet.fi/pattaya1/lataus/Mwav.bat
      laita täpit merkkauksien mukaan
      http://koti.mbnet.fi/pattaya1/eScan6.jpg

      scannaa

      jos ala luukkuun tulee jotain niin kopioi se näin:
      Käytä komentoa Ctrl A.
      Kopioi rivit komennolla Ctrl C.
      Liitä rivit komennolla Ctrl V.

      Laita virus log tänne.

    • IceSword
    • kokeiluversio

      Doctorista, niin se löytää olemattomia. Etsi itse manuaalisesti, seuraa polkuja loppuun asti resurssienhallinnassa. Pane näkyviin päätteet tunnetuille tiedostoille ja system tiedostoille. Nyt ovat piilotettuja (hide).
      iC:\DOCUMENTS AND SETTINGS\NETWORKSERVICE.NT AUTHORITY\ ei kyllä sisällä desktoppia ainakaan minulla.
      Onko sulla joku vimma putsausohjelmiin? Hommaa kunnon virustutka (esim. EsetNOD32), se riittää palomuurin lisäksi.

      • Mihin ?

        > jos kokeiluversio Doctorista, niin se löytää olemattomia <


           


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      70
      7353
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      185
      4485
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      139
      4112
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      4097
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4060
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4036
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3589
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2828
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2366
    10. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      51
      2294
    Aihe