Liberaalit sai kilpailevan puolueen: http://piraattiliitto.org/uutiset/2008/02/suomeen-perustetaan-piraattipuolue
Rivit sekaisin
8
1042
Vastaukset
- ????
Kaiken sosialisoivat hipit eivät kuule juuri ole liberaalien kilpailijoita.
- ei liberalistinen
"Piraattipuolue edustaa aivan uudenlaista 2000-luvun aatetta, joka ... painottaa yksilön oikeuksia omaan elämäänsä mutta nimenomaisesti tiedonvälityksen ja kulttuurin enemmänkin kuin esimerkiksi talouden näkökulmasta. "
Liberalismiin kuuluu sekä sananvapaus että taloudelliset vapaudet (omistusoikeus, taloudellinen päätäntävalta).
Sekä taloudelliset vapaudet että aineettomat/hyödykkeettömät vapaudet ovat yksilönvapauksien kunnioittamista eikä niitä saa erottaa.
Taloudelliset vapaudet ovat keskeisiä oikeuksia. Ilman oikeutta omistaa, tehdä työtä ja harjoittaa liiketoimintaa ihmiset eivät kykene elättämään itseään, ja siitä seuraa lopulta kurjuutta, köyhyyttä ja nälänhätää (P-Korea). Omistusoikeus on ihmisoikeus. - I like Donald
ei liberalistinen kirjoitti:
"Piraattipuolue edustaa aivan uudenlaista 2000-luvun aatetta, joka ... painottaa yksilön oikeuksia omaan elämäänsä mutta nimenomaisesti tiedonvälityksen ja kulttuurin enemmänkin kuin esimerkiksi talouden näkökulmasta. "
Liberalismiin kuuluu sekä sananvapaus että taloudelliset vapaudet (omistusoikeus, taloudellinen päätäntävalta).
Sekä taloudelliset vapaudet että aineettomat/hyödykkeettömät vapaudet ovat yksilönvapauksien kunnioittamista eikä niitä saa erottaa.
Taloudelliset vapaudet ovat keskeisiä oikeuksia. Ilman oikeutta omistaa, tehdä työtä ja harjoittaa liiketoimintaa ihmiset eivät kykene elättämään itseään, ja siitä seuraa lopulta kurjuutta, köyhyyttä ja nälänhätää (P-Korea). Omistusoikeus on ihmisoikeus.Eikös teillä ole jo edustaja arkaadinmäellä?
Libiraali Jyrki J Kasvi leikkii siellä vihreetä edustajaa.
Pönkeä poika. Ja ylimielinen. - ei ei
I like Donald kirjoitti:
Eikös teillä ole jo edustaja arkaadinmäellä?
Libiraali Jyrki J Kasvi leikkii siellä vihreetä edustajaa.
Pönkeä poika. Ja ylimielinen.vihreät on, kuten muutkin puolueet, sosiaalidemokraattinen puolue (hyvinvointiyhteiskunta)
- yrittävät
nousta haudastaan.Oli varmaan liian kuumaa? Kipusiskojen Libilaarit,tunkee haudastaankin ylös,saattaakseen loppuun työn minkä TEHY aloitti.Mitä Suomen Terveyden Huolto toi näyttöä niistä palkkojen korotuksista ja Linnan tansseista? Vähenikö kuolleisuus? Paranivatko potilaiden olot? Joko päästiin keskiaikaisuuksista potilas- ja hoitosalaisuuksista? Kotiutetaanko potilaat yhä kotiin potilas salaisuuksin tuntemattomiin osoitteisiin? Paljastuuko heidän viimeistä maallista kotiaankaan läheisilleen?Joskus pitää varmaan paikkansa vanha sanonta,että"Kiroa tekisi mieli,vaikka on uskovainenkin"!Teillä on jo kaikki hallussa laitoksissanne,käytännössä kontrollitta.Perustakaa viellä "Sisar hento valkoisten puolue"! Saisitte helpolla enemmistön Maamme äänistä.Olisitte näin suvereeneja koko Maassamme. Elämän ja kuoleman herroja vielläpä laillisestikin.Nythän on saattohoidot jo kauan toiminneet.Olette Gynegologeina myös elämää vastaannottamassa.Toisinsanoen on asiassa jotain valittamista mielestänne?
- äänestäjä
Älän sinä nyt tommoisia. Liberaalit on todella kovassa nousussa. Autonomian aika on ohi ja ihmiset haluaa vapautta ja omia valintoja. Sananvapaus, vapaus omasta elämästä on kovia juttuja.
- taas joku
vajaa tiellä,joka ei käsitä mitään tosiasioista.
- paljon kustantaisi
vaikka näitäkin palstoja sensuuroivilla olisi ensin älykkyys-osamäärä testi,jos sekään sitten on luotettava?Ettei sitä taas rukata joihinkin kansainvälisiin taikka kansallisiin valtapiireihin päin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2254115Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343565Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi363479Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1133430Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k243407Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1133276- 143189
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.172944Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2462448Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien952346