Yksin perhevalmennukseen?

Heissan!

Oon viikolla 32 ja viikon päästä olisi perhevalmennusta jossa käydään tietojeni mukaan synnytystä läpi.
Haluaisin tietää että voiko sinne mennä yksin? Avopuolisoni on armeijassa eikä mitenkään pääse paikalle. "Neuvolatäti" sanoi että hänen olisi pakko olla mukana,kun on se sen verran tärkeää.
Katsovatkohan ihmiset alentuvasti jos saavun sinne yksin? :\

Kaikkea hyvää odottajille ja lapsen saaneille! :)
4766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

siellä perhevalmennuksessa puhuta enimmäkseen parisuhteesta ja elämästä vauvan kans. Ainaki neuvolan täti mulle sano näin, eli varmaan sen takia olis hyvä olla mies mukana. Mut jos ei pääse niin ei kai siinä mitään ohmeelistä oo. Tuskin ensimmäinen tai viimenen oot joka yksin menee. Tai ota joku kaveri mukaan jos et muuten halua mennä, tosin eihän se oo edes pakollinen ja monen mielestä turha reissu.

Äänestä

pakollinen, et voit hyvin mennä yksin! Se neuvolatäti vaan meinas et on hyvä kun mies olisi kuulemassa niitä juttuja siellä ja teidän kohdalla senkin takia kun olette niin nuoria. Ihan hyvin voit mennä yksin ja kerrot sit miehellesi mitä siellä käsiteltiin ja koitatte niistä asioista sitten keskustella kotona. Harvempi sinne yksin tulee, joten kyllä se varmaan kysymyksiä herättää muissa, mutta älä välitä!;) Tuskin ny kukaan mitään kyyläämään rupee tai kattomaan paheksuvasti ;)

Äänestä

miehen pakko tulla mukaa,mut olishan se kyl ihan hyvä jos se pääsis mukaan.

mä ku ekaa ootin,niin olin 19 ja yksin sinne sillon menin,nii kyl ne vanhemmat mammat sillon mua hiukka mölläs kummissaan,mut jos näin käy niin ignoreta vaan =)

jälkikäteen aateltuna olis ollu hyvä jos mies olis ollu mukana.

nyt tokalla kierolla menin ihan sen takia et mies pääs mukaan ja hyvä olikin.(mies ano armejasta vapaan)

tässä kolmannella ei sit enää mennäkkään kun tämä juttu on täysin jo tuttu myös miehelle.



--- rv 33 1 ----

Äänestä
  • uudelleensynnyttäjät edes pääse valmennuksiin, jos niitä nyt edes järjestetään joka paikassa...

    Itse esikoista odottaessani kymmenisen vuotta sitten, oli mies mukana, mutta kumpikaan meistä ei juttua kokenut kovin tarpeelliseksi. Taidettiin käydä ne "synnytysosuudet" vaan ja tutustumiskäynti synnärille. Parisuhteesta ei muistaakseni valmennuksessa silloin puhuttu sanaakaan.
    Muistaakseni useimmat naiset olivat siellä ainakin jonkin kerran yksinään, eipä tullut mieleen ihmetellä ja kysellä, onko heillä miestä ensinnäkään... nykyäänhän on niin paljon erilaisia perheitä, etteihän niissä aina edes ole sitä miestä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva äiti_88 kirjoitti:

Heissan!

Oon viikolla 32 ja viikon päästä olisi perhevalmennusta jossa käydään tietojeni mukaan synnytystä läpi.
Haluaisin tietää että voiko sinne mennä yksin? Avopuolisoni on armeijassa eikä mitenkään pääse paikalle. "Neuvolatäti" sanoi että hänen olisi pakko olla mukana,kun on se sen verran tärkeää.
Katsovatkohan ihmiset alentuvasti jos saavun sinne yksin? :\

Kaikkea hyvää odottajille ja lapsen saaneille! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu