Perheessämme on kaksi tyttöstaffia 4-v ja 2-v ja syövät samaa ruokaa, paitsi vanhempi saa huomattavasti vähemmän ruokaa paino-ongelmansa takia. Syövät eläinkaupan pipanoita terriereille tarkoitettua, raejuustoa ja kuivalihaa. Vanhemman staffin karva on todella harvaa. En usko ihottuman olevan kyseessä, koska ei raavi itseään, enkä näe mitään liikettä tai haavoja nahassa. Itse ajattelin ongelman olevan liian rasvattomassa ruuassa. Ostin juuri koirille tarkoitteua kalaöljyä ja raakoja broilerinsiipiä. Onko kenelläkään kokemusta samanlaisesta viasta koirallaan ja olisiko tämä öljy ja broileri mahdollisesti hyvä ratkaisu lemmikilleni ja kauankohan tästä tulokset alkavat näkyä. Asumme omakotitalossa ja nyt talvellahan on kuiva ilmakin. Tottakai vien koirani eläinlääkäriin, jos tämäkään ei auta. Onko vastaavaa kokemusta?
Staffin huono karvankasvu
7
742
Vastaukset
- amstaffin
Karvan laatuun vaikuttaa todella paljon öljy,jota olenkin ruvennut lisäämään ruoan sekaan. Se myös tuntuu turkissa,on pehmeämpi...mitä nyt näin lyhyt turkkisella voi olla ;) Mutta siis kannattaa ton ostamasi öljy"kuurin" jälkeen katsoa asiaa uusiksi!
- huolestunut emäntä
Kiitos vastauksesta ja tämä olikin se tärkeä vahvistus omaan näkemykseeni ja vielä kun meillä molemmilla on aika samanrorttiset koirulaiset,
- vää
huolestunut emäntä kirjoitti:
Kiitos vastauksesta ja tämä olikin se tärkeä vahvistus omaan näkemykseeni ja vielä kun meillä molemmilla on aika samanrorttiset koirulaiset,
Omalle staffilleni annan papanoiden joukkoon mm. kylmäpuristettua rypsiöljyä sekä lohiöljyä. Jälkimmäisen sanotaan auttavan turkin ohella myös kuiviin anturoihin.
- täti63
Ensinnäkään ruoan sekaan ei tarvitse laittaa mitään. Pelkät papanat käy, laittaa sinne hieman vettä ja antaa turvota hetken, niin kostuvat. Jos ei koirille kelpaa, olkoot syömättä. Ja pelkällä ruokavalion vaihdolla tiedoksi vaan et saa koiraasi laihtumaan, sen täytyy kuluttaa enemmän energiaa, kuin mitä syö. Laita ruoan sekaan ruokalusikallinen tai pari teelusikallista rypsiöljyä. Se saa koiran turkin voimaan hyvin. Tosin tosta harvasta karvasta en mitään osaa sanoa.
- yksitoikkoista
Minusta on hienoa että jotkut koiranomistajat panostavat lemmikkien ruokavalioon muutenkin kuin kuivamuonan muodossa, saattavat valmisruokien lisäaineetkin joillekin eläimille oireita aiheuttaa.
Olisi ihmisellekin kovin tylsää syödä esim. pelkkiä muroja koko elämänsä ajan... Lemmikeistä on paljon iloa ja mielellään myös eläimille tuottaa iloa tarjoamalla joskus jotakin parempaa ravintoa kuin kuivamuonaa, vaikka kalliimmaksi tuleekin ja joutuu näkemään hieman enemmän vaivaa. Mutta toisaalta kannattaako eläintä ottaakaan jos ei jaksa panostaa. - isintytto
yksitoikkoista kirjoitti:
Minusta on hienoa että jotkut koiranomistajat panostavat lemmikkien ruokavalioon muutenkin kuin kuivamuonan muodossa, saattavat valmisruokien lisäaineetkin joillekin eläimille oireita aiheuttaa.
Olisi ihmisellekin kovin tylsää syödä esim. pelkkiä muroja koko elämänsä ajan... Lemmikeistä on paljon iloa ja mielellään myös eläimille tuottaa iloa tarjoamalla joskus jotakin parempaa ravintoa kuin kuivamuonaa, vaikka kalliimmaksi tuleekin ja joutuu näkemään hieman enemmän vaivaa. Mutta toisaalta kannattaako eläintä ottaakaan jos ei jaksa panostaa.Kyllä keitän jopa omaa ruokaa koirilleni,se on minun tapani rakastaa ja pitää lemmikeistäni huolta. Keitän puuroa tummasta pitkäjyväisestä riisista, öljyä, juureksia, kalaa, lihaa, maksaa ja sen sellaista.Koirani pitävät puuroani maukkaana.Annan myöskin hyväläätuisia valmisruokia puuroon sekoitettuna.Kaikilla kuudella koirallani on näyttelykarva aina päällä.
- Nimetön
isintytto kirjoitti:
Kyllä keitän jopa omaa ruokaa koirilleni,se on minun tapani rakastaa ja pitää lemmikeistäni huolta. Keitän puuroa tummasta pitkäjyväisestä riisista, öljyä, juureksia, kalaa, lihaa, maksaa ja sen sellaista.Koirani pitävät puuroani maukkaana.Annan myöskin hyväläätuisia valmisruokia puuroon sekoitettuna.Kaikilla kuudella koirallani on näyttelykarva aina päällä.
nakkaat huitulan vittuun ne papanat ja ostasit vaikka raakaa lihaa niille? miks syöttää jotain lisäaine jauho silkkaa hiilihydraattia raksuja ku ei koira niitä muutenkaa söisi? raakaa lihaa ja luita ja siihen kaikkia kasviksia sun muita vaikka hedelmiä jos syö, oma pitbull/rotikka tykkää omenista ihan sikana. karva kiiltää kovin ja lihasta on piskillä pikkasen erimalliin ku lupåpaa syövillä sisaruksillaan mitä oon niitä nähny tyyliin 10 kiloo eroo painos ja muuten samankokosia paitti omalla on lihasta vaan niin paljo enemmän. toki kova liikuntaki on siihen vaikuttanu enkä tiiä miten noita muita on lenkitetty mut silti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305199Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont702092Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075