Käy kerran-kaksi kotona päivällä.Työpisteestä on matkaa kotiinsa ehkä noin 4km suuntansa.Ajettu matka ja tunninverran kotosalla vie työaikaa minusta paljon.Eihän ruokiksellakaan ehtis noin kotiin pyörällä ajaessa.En vartavasten vakoile,mutta satun kuulemaan ja näkemäänkin usein ikkunasta kun koneella olen.Mitä mieltä?Joskus käyntejä on kolmekin.Eikö kaupungilla ole mitään kellokortti systeemiä.
Kaupungin työntekijä
pinnaako
142345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
henkilöstöpäällikölle. Meidän veromarkat siinä on kyseessä, jos kaveri joutaa kotona luuraamaan kesken työpäivän!
esimies.
Vaihda tietokoneesi pois ikkunan äärestä, niin ei enää häiritse muitten liikkumiset, kyylä.
Vaan pitää työajan lyhennys vapaita työn lomassa, sillä kaupungilla kun ei ole ollut vuosiin maksaa ylitöistä eikä kesälomista rahaa! SE ON SEN TYÖNTEKIJÄN OIKEUS KÖYHÄSSÄ KAUPUNGISSA.
Ja ajatelkaa kuka sitten kärsii kun heitä ei ole enää? Me ja kalliisti. . . . . .
ja liukuva työaika, joten kotona voi käydä vaikka neljä kertaa päivässä, omalla ajalla. Pitää vaan huolehtia, ettei tunnit mene liikaa miinukselle.
Ei siis kannata aina vetää johtopäätöstä, että liikkeellä ollaan työajalla.
Ja onhan sitä vapaapäiviäkin, kaupungin työntekijöillä ihan palkattomiakin kaksi viikkoa tänä vuonna.
No katsos kun meitä on kahdenlaisia työntekijöitä: niitä, jotka tekevät kellokortilla ja sitten niitä jotka tekevät vastuita. Vastuita tekevillä mm. projektityössä olevilla ei ole kellokorttia eikä välttämättä kovin tarkkoja työaikojakaan, mutta työt tulee olla tehtynä sovitun aikataulun mukaisesti. Muilta osin voi tulla ja mennä tasan kuten huvittaa. Toisinaan voi olla luppoa keskellä päivääkin, eikä silloin ole mikään pakko olla työmaalla jos on menoja. Sitten taas toisinaan saatetaan tehdä illatkin. Pääasia että sovitut työt on tehty.
Elämä on...
s-marketista aamupäivällä ostoksensa kaupungin autolla ja vie varmasti ostoksensa myös välittömästi kotiin!!
Ja ei varmasti ole omalla ajallaan ostoksilla!!
Mutta mitenkä paljon onkaan työntekijöitä, jotka surutta käyttävät hyödykseen kaiken mitä vähänkin pystyy omaan etunsa tähden hyödyntämaan??
että hän on Sosiaali- ja terveyspalveluiden alaisuudessa toimivan Kotipalvelun työntekijä? Pyyteetön vanhusten ja vähäväkisten palvelija?
kun niin omituiset kommentit sinulla on?
Kotipalvelun työntekijät eivät ajele kaupungin autolla eikä niillä ole kaupungin työvaatteita päällä!
ennen ajoivat autolla, jossa oli vaakuna ovessa.
Säästökuurista johtuen ne ajaakin alasti mopolla...Ai miten niin muka omituiset kommentit??
Jo o.
Pinnaako se vai erehyitkö taas kerran? HÄ! Osta Saiturista tai Rellun Kulmasta edullinen otsalamppu, niin saat illankähmässäkin vaklattua kaveria ja kerro sitten nous´viikolla miten se asia on...Vai siirsitkö sinä sen kompuutin sinne huussinnurkkaan, niinkuin sulle vinkkasin??
Vuosi on odoteltu, eikä mitään selvitystä ole kuulunut. Taitaa olla esimiehellä iso pino papereita edessään, kun ei jouda vastaamaan.