Otetaan ote kuin puolilinden,paitsi selän takana oleva käsi siirretään etupuolelle,poikittain vastustajan vatsan tai rinnan korkeudelle. Lyönti tapahtuu samoin kun puolilindenissä. Muistaakseni tuon otteen nimi oli Pihlajamäen(Kustaa) patentti
jolla Jouko Salomäki yllätti kulta-ottelussa (Los Angeles) Ruotsin Roger Talrotin. Muistaako joku muu samalla tavoin?
jolla Jouko Salomäki yllätti kulta-ottelussa (Los Angeles) Ruotsin Roger Talrotin. Muistaako joku muu samalla tavoin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sitä ei taideta tuntea kuin pohjanmaalla (joensuussa tunnetaan) Toivottavasti muuallakin!
puolilinden????
Huhuh on sulla opettelemista jos ei puolilindenkään oo tiedos ;)
niin kerro. tyhmiä kysymyksiä ei ookaan, on vain tyhmiä vastauksia!
täällä ole mitään entisiä painijoita tai muutenkaan painitietäjiä, ihan vain tavallisia pulliaisvanhempia, joiden lapsi on aloittanut hyvän harrastuksen. Itsellä on kiinnostus ja halua tietää painista enemmän, kun en todellakaan tiennyt siitä yhtään mitään aikaisemmin! Enkä vieläkään ´paljoa... eli minuakin kiinnostaa tietää mikä se puoli-linden on?
Vaikka täällä olisi parempiakin vastaajia, yritän...
Puolilinden on pystypaini-ote.
Sidotaan vastustajan toinen käsi,ja oma käsi laitetaan vastustajan selkä-puolelle...siitä heitto taaksepäin sillan-kautta...syliheiton tapaan.
Huhtalan Mikon muunnos puolilindenistä.....
Hän otti normaalisti puolilinden-otteen,mutta...käänsi ovelasti,ei sidotun käden puolelle,niin kuin puolikkaassa,vaan..toiselle puolelle...itse en ole käynytkuin yhdet alokaspainit 60-luvulla...mutta ainakin minusta tuo Huhtalan patentti tuntuu vaikealta, mutta Mikolta se luonnisti.
Käsitelläänpä,nyt tämä puolikas loppuun asti tai siihen mitä minä tiedän...
Poika-paineissa olen nähnyt:
Otetaan normaalisti puoli-linden ote...joka heittää...purottautuu istualleen...samalla nykäisee,ja kiertää vastustajaa...sidotun käden puolelle.
Poika-paineissa tuo on helpompi toteuttaa,kun ei tarvitse antaa mahapotkua,eikä viedä sillan kautta.
Puolikkaassa ja muissa yliheitoissa on ratkaiseva tekijä räjähtävä mahapotku.
Usein ihmettelen onko mahapotkun osuus jäänyt valmentajilta liian vähälle..
Ei missään ylilyönneissä pudottauduta istualleen kaverihan passaa lyönnin samantie.
Lisäksi puolikas on helppo lyödä kun sidottavan käden puolelta hämätään esim. lyömällä lonkkaa alla ja kun vastustaja astuu askeleen eteenpäin niin voiko parempaa paikkaa olla lyödä puolikas kuin vauhtiin. Sitä ei passata..