Saan oman uuden caliberin kahden viikon päästä. Olen tullut vähitellen katumapäälle, kun olen lukenut arvosteluja ko. autosta ( 1.8 sxt ). Onko caliber todellakin niin huono ja laiska kuin testeissä annetaan ymmärtää. Millaisia kokemuksia ko. mallista ( rehellisiä, kiitos ).
Onko autossa korkeat vakuutusmaksut ym. ym.
Caliber
4
1110
Vastaukset
- worry
...kyllä sillä pääsee, jos vaan osaa vaihteita käyttää. 5-vaihteella ei kannata lähteä ohittamaan. Itsellä jää monesti 4-vaihde väliin kokonaan kun kiihdytän paikalta tai risteyksestä lähtiessä. Ja kannattaa hankkia lisäkaukovalot, jos niitä talvella tarviit. Muuten auto on ihan ok varsinkin talvella (itellä 1.8 se, edellinen oli S60). Ajoasento hyvä, penkit napakat, tilaa riittävästi (ainakin meille). Ulkonäkö on minusta näyttävä verrattuna bulkki-autoihin. Vakuutusmaksut ihan tavallista tasoa ainakin Pohjolassa. Jos joku väittää huonoksi, on kyseessä asenne tai asiantuntemattomuus.
- 1.8 sxt
Kiva kuulla positiivisia palautteitakin. Aloin miettiä vakavissaan kaupanpurkua, mutta en aio mennä puihin. Mullakin on ollut monen erimerkkisiä autoja vuosien varrella( vw, primera,toyotoja ym. ) kaikki saman tyylisiä. Tilasin Caliberin, koska ajattelin, että vaihtelu virkistää. Ihmettelin eri testejä, joissa väkisin kaivetaan olemattomia negatiivisa vikoja, joistakin testeistä jäi mustamaalaamisen maku, koska auto on erillainen kuin tavisautot:)
- ainut
auto mulla, jossa ei ole ollut toistaiseksi mitään vikoja. Muita autoja on ollut tähän mennessä 5 kpl (vw, honda, seat, pösö, volvo).
- huoleti
auto on hyvä. Tulet olemaan siihen tyytyväinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2663338Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.801448- 661213
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991049Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48943- 63941
- 51932
- 42787
- 47772
- 113716