Joo näin on, siellä ollaan nimeämässä kaikki muut paitsi satunnaismyyjät nyt yrittäjiksi, joiden pitää maksaa jatkossa myyntiprovisiota ylläpidolle joka kaupasta. Provikka on luokkaa 4%.
Taisi siinä alkaa sen nettikaupan alamäki, kun jos myyt tarpeeksi usein vaikka omia, ehkä kalliitakin harrastusvälineitä siellä, niin jatkossa pitää kirjautua yrittäjäksi, jonka tulee tietenkin myös hoitaa velvollisuutensa verottajalle päin.
Perseelleen meni koko Huutonet ja kyllä siinä kilpailevat nettikauppafoorumit naureskelevat tyytyväisenä, kun uusia asiakkaita tulee nyt liukuhihnalta!
Taisi siinä alkaa sen nettikaupan alamäki, kun jos myyt tarpeeksi usein vaikka omia, ehkä kalliitakin harrastusvälineitä siellä, niin jatkossa pitää kirjautua yrittäjäksi, jonka tulee tietenkin myös hoitaa velvollisuutensa verottajalle päin.
Perseelleen meni koko Huutonet ja kyllä siinä kilpailevat nettikauppafoorumit naureskelevat tyytyväisenä, kun uusia asiakkaita tulee nyt liukuhihnalta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
En niinkään olisi varma, että huuto.net menettää yrityskäyttäjiään muille nettihuutokaupoille.
Alussa joitakin voi siirtyä mutta kukaan ei takaa kuinka kauan muut, varteenotettavat huuto.netin kilpailijat pitävät palveluitaan maksuttomina myös yritysmyyjille. Esimerkiksi Mikko.fi varaa oikeuden muuttaa palvelun hintaa ja siellähän valitaan jo rekisteröityykö yritys vai yksityiskäyttäjänä, joten mahdollisuus välityspalkkion/provision keräämiselle on jo nyt.
Sitten on jotain pienempiä (nettihuuto, yms) mutta niistä tuskin on Huuto.netille kilpailijoiksi, ja tuskin vetävät yrityskäyttäjiä.
Tällaisten palveluiden tuottaminen maksaa aikaa ja rahaa, joten jostainhan se raha on saatava.
"jos myyt tarpeeksi usein vaikka omia, ehkä kalliitakin harrastusvälineitä siellä, niin jatkossa pitää kirjautua yrittäjäksi, jonka tulee tietenkin myös hoitaa velvollisuutensa verottajalle päin."
- Tuskinpa sen enempää verottaja kuin huuto.netkään on kiinnostunut vaikka myisit kuinka usein omia tuotteitasi. Annat sen kuvan, että usein tuotteita myyvän perheeäidin pitäisi hankkia y-tunnus ihan vaan sen takia, että hän saa myydä lastenvaatteita tai muuta tavaraa, höpö höpö.
Lue huuto.netin antamat tiedot ennen kun tulet tänne puhumaan asiasta mistä et tiedä.
"Sitten on jotain pienempiä (nettihuuto, yms) mutta niistä tuskin on Huuto.netille kilpailijoiksi, ja tuskin vetävät yrityskäyttäjiä."
Kyllä minun mielestäni Nettihuuto on sentään vielä kohdemäärältään ja ainakin historialtaan isompi kuin Huutomikko. Puhun nyt nimenomaan huutokaupasta, enkä sinne Mikon toiselle puolelle liitetyistä auto- ym nettikaupoista.
Kyllä myös Nettihuudossa on yrityskäyttäjiä. Ja mikä siellä on hyvää, niin koijarit saavat kenkää alta aikayksikön. Eipä ole palvelun nimeä vielä kertaakaan mainittu nettihuijausten yhteydessä. (koputan puuta).
On tietysti mahdollista, että myös Nettihuuto muuttuu aikaa myöten maksulliseksi.
puolustuspuheenvuoro !
Ja tuo oma höpöhöpö-juttusi kolahti itsellesi takaisin, alkup.kirjoittahan tarkoitti juuri esim. hieman arvokkaampien urheilu- ja harrastusvälineiden myyntiä, eikä mitään perheenäidin rättikauppaa.
Ne rättikauppiaat ovat siellä kuulemma saaneetkin olla nyt rauhassa, eikä heille ole mitään rekisteröintiehdotusta tullutkaan.
Mutta selvästi tässä tullaan nyt seuraamaan niitä, jotka myyvät siellä hieman hinnakkaampia tavaroitaan pois, vaikka ne olisivat kuinka olleet omassa käytössä vuosikausia. Esim.jotkut urheiluvälineet kun ovat vain niin sopivan hintaisia, että niistähän saisi myös ylläpito mukavan komission. Ja niitä on saattanut kertyä nurkkiin vuosien saatossa todella iso läjä, jotta myytävää riittä pitkäksi ajaksi.
Yritykset saavatkin omasta puolestani maksaa siitä mainonnastaan, eikä tuo alkup.kirjoittaja muuten puhunut yhtään mitään yritysten siirtymisestä Huutonetistä muualle, tuon heitit ihan itse.
Mutta aivan varmasti iso nippu sellaisia myyjiä, joita aiheettomasti aletaan pitää ammattilaisina,siirtyy muille myyntipalstoille.
Huutonet ei tule toki tätä koskaan myöntämään, koska nytkin liioittelevat rutkasti käyttäjiensä määrää.
Tuo provisiohan koskee vain jos olet yrittäjä ja myyt tuotteita huutonetissä. Ei siinä mainita missään että tavallinen myyjä joutuu myynnistään jotain maksamaan. Ja tuo verottajalla pelottelu on täyttä puppua.
mielestä yrittäjäksi, jos ylläpito katsoo tuon myyjän toiminnan jollakin tasolla "ammattimaiseksi" eli jos myyt paljon niitä omia tavaroita. Ja juuri esim.kalliita harrastusvälineitä, vaikka ne on kuinka ostettu omaan käyttöön ja myydään pois jonkin ajan kuluttua käytettynä.
Itse sain ylläpidolta kirjeen, jossa selvästi suositeltiin yrittäjäksi kirjautumista.
Ja aivan turha sinisilmäisesti kuvitella, että verottaja ei myös jossain vaiheessa kiinnostuisi Huutonetin yrittäjälistasta.
Älkää ihmiset nyt olko niin hemmetin naiveja!
Ei ketään voi pakottaa kirjautumaan yrittäjäksi,
itse ainakin aion jatkaa omien tavaroideni myymistä aivan kuin ennenkin. Niin ja suositus ei ole sama kuin että on pakko.
Tietysti voi myös vaihtaa tunnusta.
Kysymys taisikin olla siitä, että huutonet tulkitsee sinut yrittäjäksi, jos muut esim. arvokkaita käytettyjä harrastusvälineitäsi, siinä ei auta parku et mut ku mä en oo yrittäjä!
Pointti oli siinä, että on ihan sama miksi itse itsesi tulkitset, vaan huutonet voi määrätä sinut kirjautumaan yrittäjänä tulevaisuudessa, vaikkei nyt niin teekään.
Luetaan ne aikaisemmat viestit.
Yksi kysymys. Miten se on edes mahdollista kirjautua huutonettiin yrittäjänä, jos ei ole y-tunnusta. :D (Se on rekisteröityessä yritys käyttäjäksi pakollinen tieto)
Jos myytävää on liikaa, niin helppo se on työntää ne nettihuutoon tai mikkoon huutonetin sijaan. Saavat nekin kohteita ja vilkastuttaa niiden toimintaa.