Miten on tuon WAASin laita täällä Euroopassa ja Suomessa? Eikös tuo ole jenkeissä käytössä oleva gps tarkennusjärjestelmä, jossa maatukiasemia käytetään hyväksi. Tällä pitäisi päästä jopa alle 3m tarkkuuteen. Euroopassa on samantapainen järjestelmä, mutta toisella nimellä jota en muista.
Mutta kysymykseen... Esim Garmin plotterit käyttävät WAASia. Onko tuosta Suomessa mitään hyötyä. Asia tuli vaan yht'äkkiä mieleen, kun itsekin olen käyttänyt Garminin 178 Sounderia jo 3 kesää. Näytöllä kyllä lukee WAAS kun sateliitteja etsitään käynnistyksen jälkeen. Mutta onko tuo oikeasti edes käytössä?
Mutta kysymykseen... Esim Garmin plotterit käyttävät WAASia. Onko tuosta Suomessa mitään hyötyä. Asia tuli vaan yht'äkkiä mieleen, kun itsekin olen käyttänyt Garminin 178 Sounderia jo 3 kesää. Näytöllä kyllä lukee WAAS kun sateliitteja etsitään käynnistyksen jälkeen. Mutta onko tuo oikeasti edes käytössä?
Vastaukset 17
Vanhimmat
...se saattaa olla käytössä. On ainakin esitetty, että meidän leveysasteillamme WAAS saattaisi jopa heikentää GPS:n tarkkuutta, koska satelliittien näkyvyys ei ole kovin hyvä.
Satelliitti on geostationäärinen joka tarkoittaa, että Suomessa signaali tulee melko alhaalta ja kun vastaanottoantennikin on jokseenkin surkea, ei tarvita kovinkaan korkeata saarta etelän puolelle kun yhteys on poikki. Siitä sitten seuraa, että plotteri saattaa näyttää sahalaitaista kulku-uraa.
Waas on enemmän tuonne Amerikanmaille. Euroopassa olisi tuo egnos, mutta ei taida vielä sekään pelittää. Joku kyllä joskus sanoi, että Lappeenrantaan olisi tulossa yksi korjausasema, mutta ei ole tainnut tulla.
WAAS toiminto kannattaa ottaa pois päältä.
Nykyiset Gepsit saattaa yltää tuohon 3 m tarkkuuteen jo muutenkin.
Egnos on euroopan oma GPS systeemiä vastaava.
WAAS on lähinnä lentoliikenteelle tarkoitettu järjestelmä jossa muistaakseni 4 geostationääriradalla päiväntasaajan kehällä maan suhteen paikoillaan pysyvää satelliittia.
Kuten edelläkin oli kirjoitettu, nuo näkyvät hyvin alhaalta taivaankantta, jolloin saaret ja muut pienet esteet häiritsevät niiden seurattavuutta.
Omassa vene GPS laitteessani ei tosin mitään sik-sak-ilmiötä ollut paikanuksessa, mutta laitteen jatkuva häiriöilmoittelu yhteyden katkeamisesta oli sen verran häiritsevää ettei sitä kannata pitää päällä ainakaan saaristossa.
Eli WAAS ei ole mitenkään Amerikkaan sidottu, vaan näkyy kaikkialle maailmassa, jopa navoilla kunhan istuu lentokoneessa.
Eipä tuokaan nyt aivan putkeen mennyt, mutta oikeaa tietoa löytyy ihan , yllätys yllätys, Googlelta.
http://www.gpsinformation.net/exe/waas.html
"(SDGPS=Satellite-DGPS, kulkee myös nimellä WAAS USA:ssa, EGNOS Euroopassa ja MSAS Aasiassa) ei ole mitään eroa, idea on ihan sama. Maa-asema kuuntelee GPS-signaalia, laskee etupäässä ilmakehän häiriöistä aiheutuvan oman sijaintivirheensä ja lähettää sen vastaaottimelle, joka korjaa omaa sijaintiaan saman verran.
SDGPS-järjestelmässä laskettu sijaintivirhe lähetetään erillisten satelliittien kautta, joita Euroopan alueella ei taida montaa olla, olisikohan edelleen vain yksi jossain alhaalla eteläisessä taivaanrannassa.
Siksi SDGPS-korjausta on nykyisellään vaikea saada käyttöön muualla kuin avoimilla meren/järvenselillä. SDGPS-virheenilmoitus on astetta monipuolisempaa kuin DGPS-virheenilmoitus, sillä SDGPS kertoo satelliitti- ja virhelajikohtaisesti vain alavirheet, ja varsinaisen lopullisen sijaintivirheen laskeekin laite itse.
Nykyään tarvitaan siis gepsissä prosessoritehoa paljon enemmän kuin aiemmissa laitteissa, ja nykyään moni laite yksinkertaisesti kaatuu tai kadottaa sijaintinsa, kun SDGPS-laskennassa tulee ongelma. Satelliittien vähäinen määrä on ongelma kuuluvuuden takia, mutta SDGPS:n suurin heikkous on mittaavien maa-asemien surkean pieni lukumäärä. Suomessa on vain yksi asema Lappeenrannassa ja seuraavaksi lähin on muistaakseni Göteborgissa. Eroa on siis tuhansia kilometrejä. (Nimim Ako Vetouistelu.com: ssa)"
"Egnos on euroopan oma GPS systeemiä vastaava"
-eikös se euroopan kepsi ole Galileo?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Galileo_(satelliittipaikannusjärjestelmä)
Joo, Galileo se on. Jää nähtäväksi tuleeko järjestelmä koskaan toimivaksi.
Egnos on Eurooppaan korjaustietoja lähettävä satelliitti.
Pitääpä koittaa säätää Garminia kun kausi alkaa... Mielestäni WAAS on plotterissani oletuksena päällä ja toiminut varsin mallikkaasti. Sahalaitaa ei ole tullut, mutta joskus ajellaan saarten läpi reilusti. Tähän auttaa plotikan uudelleen käynnistys, jolloin mennään taas raiteilla.
Viime kesänä alkoi Waasin kanssa olemaan ainakin minulla huomattavia ongelmia paikannuksen yhtäkkisen muuttumisen kanssa.
Waas päällä todella paikannus saattoi muuttua äkisti noin sata metriä sivuun oikeasta paikasta.
Otin asetuksen pois päältä ja ongelmat poistuivat
Tarkkuus riittää hyvin ilman sitäkin
...että tuo WAAS-ilmiö oli syynä ainoaan GPS-virheeen tapaiseen, jonka olen n. kahdeksan gepiksenkäyttövuoden aikana havainnut. Viime kesänä Saarenmaan rannikkoa etelään ajellessa huomasin äkkiä, että reittiviiva teki rajun hypyn suoraan sivuttain (raju tarkoittaa käytössäolleella zoomauksella joitain kymmeniä metrejä). Ihmettelin asiaa, kun vene ei todellakaan tehnyt mitään "syrjähyppyä". Satuin sitten syksymmällä lukemaan Vene-lehdestä asiaanliittyneen jutun, josta tuon WAAS-virheen olemassaolon opin.
Mitään käytännön merkitystä asialla ei ollut. En olisi sitä edes havainnut, ellen olisi sattumalta zoomannut reittiviivanäyttöä niin "suureksi" pelkästään katsoakseni, miten läheltä itse asiassa ajoin vanhaa reittipistettäni. Kyseessä ei siis ollut karttaplotteri vaan Garmin 152.
Plotterit ja gepsit toimii paremmin, jos sen Waas-Egnosin ottaa pois häiritsemästä. Käytännössä näillä leveysasteila se ei toimi. Kun gepsi ilmoittaa tai plotteri tarkkudeksi alle parikymmentä metriä, useasti vain muutaman metrin. Niin luulisi osaavan suunnistaa. Vai onko nykyään niin, että oma paikka pitää löytää sentin tarkkuudella. Jos ei niin silloin ollaan eksyksissä.
Eiköhän tässä asiassa ole yksinkertaisesti kysymys siitä, että valmistajat ovat sisäänrakentaneet tuon ominaisuuden laitteisiinsa, jolloin sitä mielellään käyttäisikin. Varsinkin kun sen luvataan parantavan laitteiston ominaisuuksia. Ainakin minä ajattelen niin.
Monella ihmisellä on tarve ja halu kehittää ja parantaa laitteitaan ja systeemeitään.
Se, että onko paikanmääritystarkkuus 30m tai 3m ei liene oleellista. Oleellista on, että toinen luku on tarkempi ja kun Lowrance on WAASin laitteeseen rakentanut, olisi sitä mukava käyttää.
Sinällään olen samaa mieltä, että GPS:n tarkkuus riittää hyvin suunnistukseen ilman WAASia.
ei se asia siitä muutu.
Periaate on kuten esitit, mutta kannattaa uskoa tai mielummin ottaa selvää itse varsinaisesta asiasta ja tehdä vasta sitten omat johtopäätökset. Näin tein ja WAAS/EGNOS korjaus on omassa plotterissa ollut pois jo pari vuotta.
Täällä korjaussatelliitin rajalla systeemi ei vain toimi kunnolla, piste.
Gepsin näyttämän 'tarkkuus' on vain laskennallinen määre sateliittien kuuluvuuden perusteella. Tällä ei ole mitään yhteyttä absoluuttiseen tarkuuteen! Lisää virhemahdollisuutta tulee myös karttamateriaalista.
WAAS vain tarkentaa mittausta.
Jos WAAS päällä, niin vaatii sitäkin signaalia GPS:n lisäksi koko ajan. Jos pois päältä, käyttää GPS signaalia ja WAASin ollessa saatavilla myös sitä.
Näköjään plotterit toimivat hieman eri lailla merkistä riippuen.
Mainoslauseet ovat yhtä, todellisuus on toista.
Kannattaa lukaista vaikkapa tämä pohjaksi
http://personal.inet.fi/koti/taskinen/gps.htm
GPSin näyttämä 'tarkkuus'arvio paikasta lasketaan satelliittien geometriasta. Ilmakehän häiriöt, tai satelliittien vikaantumisesta johtuvia häiriöitä ei siviililaitteilla voi havaita
WAAS/EGNOS 'korjaussignaali' on satelliitti versio DGPS:stä. Tässä maa-asemien vastaanottamaa signaalia verrataan aseman omaan paikkaan ja lähetetään WAAS-satellitille jaeltavaksi vastaava korjaustieto. Korjauksen oikeellisuus sitten riippuu mihin satelliiteihin oma GPS on kytkeytynyt, kuinka samanlainen ilmakehä on omalla paikalla verrattuna maa-asemaan, jne.
Itse olen huomannut tilanteita, että WAAS:in ollessa päällä (siis oikeasti ko. signaalia vastaanotetaan) on Helsingin edustalla plotterin näyttämä paikka ollut väärä. Kun kytkin WAAS:in pois, niin näytettypaikka siirtyi lähes oikeaksi.