POROPORO?

Kuinka tehdään

Oli aivan älyttömän hyvä cocktaili. Tilasin Leviltä Hullusta porosta. Kuinka se tehdään? Kermaa ja mansikkaa se sisälti...auttakee!

6

4504

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oliskos sama

      drinksu jonka ostin Hesasta Porosta nimellä Hätäkeskus, mutta se sisälsi vadelmaa??

      siinä oli jotain valkoista (kermaa, maitoa, tms) marjoja, jäitä ja jotain kirkasta (kossua, vodkaa)... pirun hyvää oli. Poika teki sen monitoimikoneessa nenäni alla, mutta kun muisti pätkii jostain syystä ;)

    • Ailene

      Hetkinen. Poron kyynel -drinkissä Pallaksella ja Levillä ei kyllä ole mitään kermaa...se on Poron maito nimeltään se kermainen ja siinä on vodkan lisäksi quantroa,ehkä vielä jotain muutakin. Niin ja karpaloita tietty.

      Poron kyynel taas on vihertävä ja raikas, mutta en ole minäkään saanut selville mikä sekoitus se on. Montaa sorttia olen jo kokeillut - isäntä arveli että alkoholoisoidun ennen kuin saan selville...että olisko se tosiaan tuo margarita. Ja vain yksi karpalo!

    • Anonyymi

      Tässä on kirjoitettu poronkyyneldrinkistä. Ihan outoa sekoitusta kutsutaan poronkyyneleeksi. Ainoa oikea poronkyynel on seuraavanlainen: 2cm vodkaa ( tai koskenkorvaa) ja 2 cm cointreauta. Juomat otetaan suoraan pakkasesta ja päälle yksi karpalo. Juomaan ei kuulu mitään muuta punaista, kun se karpalo. Jos haluat tuplan, laita 2 karpaloa.

      • Anonyymi

        Tuohon täytyisi tipauttaa jotain tummaa.


    • Anonyymi

      Piriporo sopisi paremmin hullun poron juomaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5263
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5064
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4124
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3610
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3218
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2801
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1924
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1800
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1638
    Aihe