timestamp ongelma

Eli olen luomassa php-ohjelmaa joka laskee käyttäjän viimevierailusta kuluneen ajan tunneissa ja tallentaa uuden ajan vanhan päälle. Miten onnistuu? Ongelmana lähinnä tuo kun olen käyttänyt date():a ja jos käyttäjä on käynyt sivulla viimeksi vaikka kuukausi sitten, kuukausien päivien vaihteleva lukumäärä muodostaa ongelmia.
2167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mktime-komennolla onnistuu laskea tarkalleen erotus päivissä, tutki ohjeista tuon käyttö.

Äänestä

Ota aika funktiolla mktime(). Se palauttaa ajan pelkkinä sekuntteina (verrattuna tammikuun ensimmäiseen vuonna 1970 kello 00:00:00 (ja sillähän ei sinänsä ole mitään väliä...)).

Sitten kun käyttäjä tulee sivulle uudestaan, otat taas mktimellä ajan ja vähennät siitä edellisen vierailun ajankohdan ja sinulla on vierailujen välinen aika sekuntteina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jesuiitta fever kirjoitti:

Eli olen luomassa php-ohjelmaa joka laskee käyttäjän viimevierailusta kuluneen ajan tunneissa ja tallentaa uuden ajan vanhan päälle. Miten onnistuu? Ongelmana lähinnä tuo kun olen käyttänyt date():a ja jos käyttäjä on käynyt sivulla viimeksi vaikka kuukausi sitten, kuukausien päivien vaihteleva lukumäärä muodostaa ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu