Tämähän oli odotettavissa
Suu messingille vaan
23686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Pankki innostuu taas.
Kunhan nyt tuotantoeläinten pitäjät innostuisivat edes maksusta antamaan ruokaa riittävästi eläimille.
"Tuen saamisen ehtona tilat sitoutuvat huolehtimaan muun muassa riittävästä rehun ja veden saannista, eläintautien torjunnasta, riittävistä eläinlääkärikäynneistä ja eläinten mahdollisuuksista elää lajinmukaista elämää."
Eikö tuollaisen pitäisi olla ihan itsestään selvä asia ilman lisätukiaisiakin? Jessus sentään!
Viime aikaiset tapaukset ovat tuoneet hyvin selvästi esiin, ettei eläinlääkäriä kutsuta joillekin tiloille.
On siis silkkaa valetta, että olisi olemassa joku kontrolli, kun löytyy tiloja, joissa eläimet syövät kuolleita lajitovereitaan.
Nämä tapaukset lyövät leiman myös niille tiloille, joissa eläimiä kohdellaan hyvin.
Nousi hirvittävä haloo, kun eläinaktivistit kävivät muutamilla tiloilla tuodakseen totuuden esiin, mutta ehkä se auttaa asian eteen päin viemisessä.
Jos ei muuten, niin maksetaan noille juntturoille lisää tukea.
Kepu huomasi tässäkin rahastuksen mahdollisuuden niiden eduksi, joiden asialla on sataprosenttisesti.
1. Valitse oikeat vanhemmat
2. Synny ensimmäisenä lapsena
3. Pidä huoli siitä, että muita lapsia ei synny, ettet joudu maksamaan sisaruksia ulos
4. Sitten vain odottelet vanhempiesi kuolemaa, eivät he kuitenkaan tilastaan elävinä luovu
Pitäisiköhän EK:n ryhtyä vaatimaan erityistä tukea niille yrityksille, jotka kohtelevat henkilökuntaansa paremmin kuin lait ja työehtosopimukset minimissään edellyttävät?
Sehän olisi tasapuolista ja oikeudenmukaista, eikö vaan?
Löytyykö EK:n poliittiselta siiveltä tarpeeksi potkua viedä tuollaista asiaa eteenpäin?
Ei taida löytyä.
kohdellaan paremmin kuin lait edellyttävät. Siis palkkio siitä että ei riko voimassaolevia lakeja.
Tämä on kepulaisen tukiaispolitiikan suuria helmiä. Tämä tukimuoto kertoo meille paljon siitä mielikuvitusrikkaudesta, mitä ollaan valmiita käyttämään, kun veronmaksajien rahoja ryöstetään maajusseille.
Kohta ne keksivät senkin, että monilapsille kepulaisperheille maksetaan kannustukea siitä, että nämä sitoutuvat antamaan lapsilleen ruokaa, hoitamaan heitä hyvin, tarjoamaan yösijan ja käyttämään tarvittaessa lääkärissä. Kouluun panemisesta ja muusta pitää sitten maksaa vielä erikseen.
Mahtavaa Kepu, viekkaalla varastamiselle ei ole mitään rajaa.
tarvitse sinunkaan eikä Lasse Lehtisen sanoa, että "kepu on epäonnistunut tukipolitiikassa".
Hyvinhän se menee ilman demarien apua, mihin enään tarvitaan SDP,tä?
Miten ihan tavallisesta rehellisestä suomalaisesta saadaan kepulaisesti ajatteleva viekas tukiaiseinari?
Noh, vastaan itse: Suoritetaan sille moraalin- ja aivojenpoistoleikkaus.
edes sen vähäisen työn mistä saa tukea.. Veronmaksajat kiittää ja palkansaaja äänestä keskustaa. Tässä alkaa vilpittömästi toivoa koko toimialan alas ajamista ja ostetaan elintarvikkeet vaikka Puolasta. Ei riittänyt talonpojan tappaminen päivässä, tukisummat vaan nousee. Toivottavasti Ruotsi ja Tanska riittauttavat kilpailua vääristävänä tekijänä. Mielikuvitus on kepulaisilla rajaton, kun kyseessä on turhat tulonsiirrot. Pitää pyytää työnantajalta lisää palkaa, muuten ei rahat riitä maajussien elättämiseen;-)) Tämä nousee mukavasti esille vaalien alla. Kepulaisten taival kaupunkeihin tyssää taas seinään. Miksi switussa eivät kerää kolehtia keskenään maajusseille?
Ehdotettiin myös virikepallojen hankkimista kepusioille veronmaksajien piikkiin. Jos vielä sen jälkeen siat purevat toisiaan hännistä, veronmaksajat haastetaan oikeuteen eläinrääkkäyksestä. Nötköttiä.
saavat nykyään soskun kautta seksivälineet ilmaiseksi jos ne ei itse pysty puremaan häntäänsä!
>Nauta- ja sikatilat voivat jatkossa hakea tukea eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi.<
Jos tuen saannin edellytyksenä on, että eläimet voi huonosti, tuohan aiheuttaa sen, että kohta joka tilan eläimet voi huonosti, kun tukea on luvassa siitä, että elinolosuhteita parannetaan.
Nauraisin, jos ei itkettäisi.
Onko enää millään väliä, koettakaa nyt Oivat ja muut Kepufanaatikot jotenkin puoltaa tätä ääretöntä röyhkeyttä, ja piittaamattomuutta yleisten verovarojen käytöstä.
te itkitte joulun alla. Keskusta pani toimeksi ja palkitsee hyvin hoidettuja tiloja.
Hyvä Keskusta.
kun taisi taas lirahtaa vähän, tuon uutisen kuultuaan.
Ensin demarit haukkuu ja huutaa ettei eläimiä hoideta, eikä kepu osaa ajaa tukiasioita niin hyvin kuin demarit. Mutta sitten kun asia hoidetaan, niin sekään ei teille älyttömille kapuloden viskelijöille kelpaa.
Kyllähän se piittaamattomuus ja valtionvarojen väärinkäyttö on demarien puuhaa.
Tämänpäiväiset uutiset sak:n ja demarien Kiljavan opiston kieroiluista kertoivat taas totuuden.
Ihmeellistä vain, että taaskin suurimmat rosvoukset meinaavat keritä vanhenemaan, ennenkuin syytteet ensikuussa saadaan aikaisiksi.
Siellä on valtiota kusetettu pitemmän aikaa.
Haamuopiskelijoita on ollut ilmeisesti paljon.
Mikähän mekkala nousisi Suomenmaassa, jos joku ammattiyhdistys vaatisi sopimukseensa lisiä siitä, että sen jäsenet suostuvat tekemään heille määrätyt duunit?
Miksi postinjakaja ei saisi bonuksia, jos suostuu jakamaan kaikki kirjeensä?
Mitä tuohon nyt sanoo ne, joiden tiloilla on tehty ilman lisätukiakin jo ne parannukset, joiden ehtona tuo tuki on?
Ne, jotka ovat suostuneet olemaan rääkkäämättä eläimiään ilman näitä lisätukiaisia, ovat varmaankin jotain viherhörhöluomuviljelijöitä.
Tuollaista eivät pystyneet kuvittelemaan Aldous Huxley eikä George Orwellkaan aikansa lähtökohdista mielikuvituksellista tulevaisuutta kuvaavissa romaaneissaan! Tuollaista ei pystynyt esittämään edes ”pilarohvessori” Kari Suomalainen, joka kerran totesi, että ”mitään niin hullua ei pilapiirtäjä keksi, etteivätkö poliitikot sitä ennen pitkää toteuttaisi”. Kepupoliitikkojen mielikuvitusrikkaus ja moraalinen joustavuus voittaa kaikki nuo.
Jotain niin absurdia, että voittaa kaiken tällä kepusaitillakin nähdyn ja kuullun. Ja se on todella paljon se! Kaiken lisäksi tuo on totta, toisin kuin täällä kepulaisten esittämä hauska.
Mutta lienee vika huumorintajussani, kun ei naurata. Suututtaa pirusti. Vieläköhän tuonkin tietämään tulemisen jälkeen kepua äänestää joku kaupunkilainenkin? Ja mitenhän tuon selittävät parhain päin esim. Oiva ja Keris? Mielenkiintoista, ja hauskaakin - ellei monien ihmisten tyhmyys olisi niin surullista.
Sinussa siitä on varsin hyvä kouluesimerkki.
Sinun ei tarvi edes olla joukossa, kun se purskahtaa tuolta omahyväisyyden seasta esiin.