suomalainen syndrooma

Hei

vain yksi lapsistani on aina ollut helppo lisäämään painoa ja niin olen minä ja sisarukseni (suomalaiset)..heidän isänsä ja irlantilaiset sukulaiset ovat kaikki hyvin laihoja..miten voisin auttaa poikaani, koska hän urheilee ja liikkuu paljon..onko dieetissä jotain erikoiskeinoja (ei liian paljon kaloreita, mutta ehkä tarpeeksi proteiineja???? tms, monet muut lapset saavat paljon enemmän kaloreita ja urheilevat vähemmän) Mikä auttaa suomalaisille geeneille?? Etenkin takapuolen ja jalkojen lihavuuteen pojille...Kiitos!
4440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Noh kukaan ei ole vielä todistanut, jotta jokin geeni pitäisi lihavana eli unohda se.

Toki olen huomannut, jotta osa ihmisistä ns. lihoaa helpommin, mutta kun oikeen tarkkaan seuraa heidän syömistään ja liikkumistaan, niin nämä ns. helposti lihoavat todellakin syövät paljon enemmän ja liikkuvat vähemmän kuin hoikat verrokkinsa.

Kaikkein eniten lihottavat liialliset hiilihydraatit ja eläinrasvat ja kovetetut rasvat.

Eli sokeri, valkoinen jauho, sipsit ja kerma pois ruokavaliosta.

Ja toinen suuri lihottaja on se, että syö yksinkertaisesti liikaa eli liian isoja annoksia ja/tai liian usein.

Tässä muutaman ruoka-aineen hiilaripitoisuuksia per 100g:

peruna      15.4
porkkana   5,6
punajuuri   7
sokeri      100
ruisleipä   40,7
vehnäleipä   49
soija      18

P.S
Liikkuvan ihmisen täytyy syödä proteiinia, jotta lihakset kehittyvät.

Proteiinia on kalassa, lihassa ja maitotuotteissa sekä soijassa.

Äänestä
  • olen nähnyt tuttavapiirissäni pariskuntia joista toinen on lyhyt ja paksujalakainen ja perseinen, toinen taas hyvin hoikka ja pitkäraajainen, eikä liho millään.
    Lapsista joku on isäänsä toinen äitiinsä.
    Se joka on perinyt persjalkaisen ruumiinrakenteen näyttää lihavammalta kuin ruipelonpaan vanhempaansa tullut, vaikka paino ja pituus olisivat samat, yleensä hoikka on pidempi.
    Paksummat ovat vielä pyöreäkasvoisia ja lihovat herkästi vaikka samaa ruokaa söisivätkin, enkä usko määrässäkään olevan eroa.
    Voi olla että paksumpi vielä harrastaa liikuntaa toisin kuin laihempi.
    Laitoin tämän vain siitä syystä että ei kaiksta tule mallin näköisiä vaikka laihtuisivat kuinka.

    Äänestä

Jos lapsesi on nuori vielä, älä unohda niitä eläinrasvojakaan, kasvava lapsi tarvitsee niitäkin, toki kohtuudella, mutta rasvaakin siis enemmän kuin aikuinen. Tasapainoinen perusruokavalio, jossa noudatetaan lautasmallia, syödään paljon kasviksia, kotiruokaa kuitupitoisilla lisäkkeillää (kuitupastaa, pitkäjyväistä riisiä, jne.), on paras mahdollinen, ihan oikeasti. Jos lapsesi liikkuu paljon, on hiilihydraatteja turha karsia ankarasti: mehän puhumme lapsesta! Siis kiinnitä huomiota niiden laatuun. Proteiinia on tietysti saatava, mutta kunnollisesta ruokavaliosta, jossa kaikkea syödään kohtuudella, niitä tulee tarpeeksi.

Pidä vain huolta siitä, että lapsi syö nälkäänsä oikeita ruoka-aineita, eikä syö vaaleaa leipää jatkuvasti (se nimittäin ei pidä nälkää kovin hyvin, ja nuorilla pojillahan on nälkä aina;), olen melko varma, että pyöreys alkaa tasoittua.

Lisäksi on tietysti hyvä muistaa, että toisinaan tämä lapsenpyöreys lähtee itsekseenkin, etenkin liikunnallisislta lapsilta. Oma poikani oli veljiinsä verrattuna hyvin pyöreä, mutta 14-vuotiaana syyksi paljastuikin sitten se, että hän kasvoi huomattavasti veljiään pidemmäksi ja harteikkaammaksi, ylikilot "katosivat".
Mutta terveellinen ruokavalio on tietysti arvo itsessäänkin!

Onnea ja terveyttä!

Äänestä

Kyllä geeneillä/perimällä on merkitys lihomiseen, sitä asiantuntijat eivät kiistä.
Tutkittua on:
Sakeutta lisäämätön kuitu ei tuo kylläisyyden tunnetta.
Jo 5g annos sakeutta lisäävä kuituannos lisää kylläisyyttä
Proteiinin lisääminen lisää kylläisyyttä
Lisääkö enemmän jos proteiini on jo aminohappo asteeella tai helposti elimistössä hajaantuvaa?
Esim perinteisen hapanjuuri ruisleivän proteiini on aminohappoasteella tai hajoaa nopeasti, vaalean leivän hitaammin. Lasten kohdalla ei pidä lähteä laihduttamaan. Ruoka "kohdalleen" mutta maittavana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko asiatuntijoita??? kirjoitti:

Hei

vain yksi lapsistani on aina ollut helppo lisäämään painoa ja niin olen minä ja sisarukseni (suomalaiset)..heidän isänsä ja irlantilaiset sukulaiset ovat kaikki hyvin laihoja..miten voisin auttaa poikaani, koska hän urheilee ja liikkuu paljon..onko dieetissä jotain erikoiskeinoja (ei liian paljon kaloreita, mutta ehkä tarpeeksi proteiineja???? tms, monet muut lapset saavat paljon enemmän kaloreita ja urheilevat vähemmän) Mikä auttaa suomalaisille geeneille?? Etenkin takapuolen ja jalkojen lihavuuteen pojille...Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu