Olisiko Kosovon

Vanhaselle valtti kun neuvotellaan puutulleista.
Ainoa mikä olisi valtti olisi maltti eikä olla suuna päänä ensimmäisenä huutamassa maailmalle mitä sylki suuhun tuo.
Sama koskee Kanervaa ja Pekkarista.
162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suomi on Paasikiven ajoista noudattanut linjaa, että se pysyy erossa suurvaltojen välisistä kiistoista.

Vaikka Kosovon itsenäistyminen perustuu Ahtisaaren johtamille neuvotteluille, niin siitä vallitsee suuria erimielisyyksiä, kun Serbian tilanne on kaikkien ortodoksista uskontoa tunnustavien slaavien yhteinen ongelma.

USA kannattaa Kosovon itsenäisyyden tunnustamista, Venäjä ja Kiina vastustavat, EU ei pysty tekemään yhteistä päätöstä. Tilanne on siis hyvin kiistanalainen.

Miksi Suomen pitäisi tässä tilanteessa olla ensimmäisten joukossa valitsemassa puolta suurvaltojen ja EU:n suurten maiden välisessä kiistassa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tunnustaminen.. kirjoitti:

Vanhaselle valtti kun neuvotellaan puutulleista.
Ainoa mikä olisi valtti olisi maltti eikä olla suuna päänä ensimmäisenä huutamassa maailmalle mitä sylki suuhun tuo.
Sama koskee Kanervaa ja Pekkarista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu