Kuinka helpolla ylennetään reservissä ja kuinka korkealle tavallinen sotamies voi enintään yleneä reservissä ja auttaako asiaa yhtään jos osallistuu vapaaehtoisesti sotaharjoituksiin kun kerta reserviliittoon kuulun?
Reservin ylennykset!
8
3316
Vastaukset
- Korppi
Ensimmäisen ylennyksen saa yleensä ensimmäisen kertausharjoituksen jälkeen (miehistö, alikessut ja vänskät). Miehistöön kuuluvat ja ryhmän johtajat voivat yletä aina sotamestareiksi asti kun taas upseerit majureiksi. Ylennyksen voi saada vähintään viiden vuoden välein mutta aika hiljaista on yleensä. Moni reservinupseeri on taas vielä 60 vuotiaina luutnantteja koska upseerilta jo vaaditaan reserviläisaktiivisuutta sekä siviilikoulutukselle vastaavaa virkaa sodan aikana.
- joo
http://www.mil.fi/reservilainen/asevelvollisuus/reservin_ylennykset.html
Tiedän tapauksia, jossa pelkästään vapaaehtoiset harjoitukset ovat riittäneet ylennykseen. - khkone
Sotamies eli jääk,tykkimies,matruusi, lentosotamies yms. sekä korpraalit voivat yletä vain alikersantiksi.Tämä on siis normaalikäytäntö.Tasavallan presidentti voi ylentää alunperin miehistöön kuuluneen reserviläisen aina ylikersantin arvoon saakka. Näin onkin muutamille käynyt.Itse tunnen erään res.kersantin, jolla oli 7v.sitten korpaalin natsat kaulassa.
Miehistön ylennykset reservissä ovat erittäin tiukassa, jos vaikka vertaa upseereihin ja aliupseereihin.Yhtenä syynä voi olla, että tavallinen riviressu ei erotu massasta kertausharjoituksissa vaikka hoitaakin hommansa mallikkaasti. Kantahenkilöstö tarkkailee joukkuueen johtajien työskentelyä ja joukkueen johtajat taas alijohtajiensa toimia.
Pelkästään MPK:n kurssit ja PV:n vap.eht.treenit eivät yleensä riitä ylennyksiin.Kovia harjoituksia sekä sodan ajan sijoitusta tarvitaan jotta kaulaan tulee lisää rautaa. Tietysti poikkeuksia on.Lisäksi "oikeiden" henkilöiden tunteminen auttaa asiaa.
Julkkisten, urheilijoiden ja yritysjohtajien reservin ylennykset ovat poikkeuksia.Niitä ei voi tavallinen ryynääjä ymmärtää.- Nimi
"Itse tunnen erään res.kersantin, jolla oli 7v.sitten korpaalin natsat kaulassa."
Voisitko vähän kertoa millä keinoin yleni noin nopeasti korpista kessuksi? YK-joukkoja? Reserviläistoimintaa? - khkone
Nimi kirjoitti:
"Itse tunnen erään res.kersantin, jolla oli 7v.sitten korpaalin natsat kaulassa."
Voisitko vähän kertoa millä keinoin yleni noin nopeasti korpista kessuksi? YK-joukkoja? Reserviläistoimintaa?Kyseessä on reserviaktiivi kiltatasolla sekä valtakunnallisella järjestötasolla.Lisäksi siviiliammatti on varmasti vaikuttanut asiaan.Lisäksi ko.henkilöllä on varmasti henk.koht.suhteet kunnossa pv:n ihmisiin (sot.läänin esikunta,varuskunta jne.).
- Res.Vänrikki
Eli siihen aika pitkälle todellakin vaikuttaa siviiliammatti ja -osaaminen,varsinkin kun puhutaan reservin upseereista!
Ja valitettavasti suhteet oikeisiin henkilöihin vaikuttaa aika paljon myös,jopa varusmiesaikanakin ei sua ylennetä sotamiehestä korpiksi tai alikessusta kersantiksi ellei sulla ole "hyvät" välit ryhmänjohtajiin ja ennenkaikkea kouluttajiin.
Se on vähän väärin kyllä mielestäni että mielistelemällä kapiaisia niitä ylennyksiä hankitaan mutta niinhän se on aina ollut ja on edelleenkin,tämä pätee jopa kantahenkilökunnankin ylennyksissä!
Tiedän tapauksia jossa sellaisia henkilöitä jotka ei ole ansainnut ylennystä ovat niitä saaneet kun taas ne jotka ovat oikeasti pätevämpiä ja ansaitsivat ne jäävät ilman ylennystä pelkästään vaan sen takia koska eivät ole niin läheisiä tuttuja isojen herrojen kanssa.- khkone
Niinpä niin, reservin ylennysten kanssa on kuten työelämässäkin; pitää tuntea oikeat henkilöt, mielistellä yms.
Alkuperäiselle kysyjälle:kuulut reserviläisjärjestöön - hyvä! Osallistu paikalliskerhon toimintaa, pyri sen hallituksen jäseneksi.Ole aktiivinen.Käy MPK:n kursseilla, PV:n vap.eht.harjoituksissa.Jos ei ole sodan ajan sijoitusta, niin ota yhteyttä sot.läänin esikuntaan ja ilmoita halukkuudestasi "kovaan sijoitukseen".Tuloksena voi olla kutsu kovaan harjoitukseen.Siellä on sitten toimittava särmästi, seurusteltava ryhmyreiden ja etenkin joukkuuenjohtajan kanssa.Pitää erottua massasta, jotta suorituksesi huomataan (positiivisesti). Tuloksena voi olla ylennys, ehkä.
- Anonyymi
Reservin ylennyksen edellytykset:
- reserviläiselle on määrätty sodanajan tehtävä
- edellisestä ylennyksestä on kulunut ylentämiseen vaadittava määrä kertausharjoitusvuorokausia
- ylennystä on esitetty.
Eli nuo kaikki kolme kohtaa pitää toteutua. Käytännössä ensimmäisen ehdon täyttyminen johtaa seuraavankin täyttymiseen, koska tällaisilla reserviläisillä on paljon kertausharjoituksia. Mutta nämä kaksi eivät kuitenkaan riitä, koska ylentämistä pitää esittää esimiesportaassa.
Reservin ylennysjuhla on hieno tilaisuus. T. reservissä ylennetty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746294MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415358Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594243NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734102Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653860Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691147- 48923
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29797Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62791- 233777