Parvekelaatikoista nousee vihreää !

Hihhuu !

Istuttelin syksyllä tarjoussipuleita -70% hinnasta pois, parvekelaatikoihin ja ruukkuihin.
Hihkaisin ilosta, kun nyt huomasin niissä muutaman sentin alkuja.
Lasitettua parveketta ei minulla ole, jos tulee pakkasia, miten pelastan alut ? Pitääkö viedä sisälle yöksi ?
Asun Vantaalla, toivon, ettei tule pakkasia tänne enää.

3

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • narsissi tai krookus

      Hei "hihhuu" sinulle !
      Kävelin perjantaina Helsingissä asioilla muutaman puiston ohi ja läpi, niissäkin oli maasta nousemassa jotain vihreää, noin viisisenttimetrisiä kukkasipulien alkuja, en pysty päättelemään mitä ne olivat, mutta hyvin ne voivat, vaikka kylmää on vielä toisaalta, mutta ehkä ei liian kylmää aikaisille sipulilajeille ?
      Ne kai "tietävät" vaistonvaraisesi, millloin "kannattaa" alkaa kasvaa ?

      Jos tosi kylmiä pakkasöitä tulisi, nosta ne varmuudeksi sisälle yöksi, niinkuin ajattelitkin ?

    • yöksi ainakin

      Voit laittaa laatikon tai ruukun päälle peiton, jos ilmat vielä kylmenevät. Jollet halua erikseen ostaa peiteharsoa / talvipeitettä, muutamaksi päiväksi tai öiksi voit hyvin peittää millä tahansa vaatteella. Jos vielä joutuisit pitämään peitettä pitempään, olisi hyvä että peite kuitenkin läpäisisi valoa. Älä peitä millään hengittämättömällä materiaalilla tiiviisti.

    • päivittäin

      tulppaanien, krookusten, pienten liljojen sekä narsissien alkuja kotini ympäristössä :). Laitoin myös syksyllä ale-ale pussukoista sipuleita hilpeänä maahan.
      Harmittelin vähän sipulien aikaista nousua/heräämistä (oli välillä tosi lämpimät kelit ja lumet sulivat) ja mietinkin peittämistä. Toistaiseksi alut näyttävät kestäneen peittämättä pakkasöitäkin, vaikka ollaankin Oulun seutuvilla eli pohjoisessa.

      Kevät, ihanaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe