Ajatelkaapa nyt, Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla suurin osa ihmisistä asuu kerrostalossa ja heidän suurin haaveensa on rivi- tai omakotitalo, oma pieni pihan pläntti. Mutta kuten tiedämme on maa pääkaupunkiseudulla kortilla ja maksaa niin paljon ettei tavallisella pulliaisella ole varaa kuin kerrostalo lukkuun.
Miksi sitten Haapavedelle halutaan rakentaa tällaisia persoonattomia betonikuutioita. Haapavesi on muutenkin Kaupunkina pientalomainen väljästi asutettu paikka ja täällä on rakentamatonta maata vaikka kuinka.
Uskonkin, että ainoa motiivi kerrostalo rakentamiselle on sen kaupunkikuvamaisuus eli maalaiset luulevat että ei voi olla kaupunki jos ei ole yhtään kerrostaloa.
Haapavetisten tulisikin olla ylpeä siitä, että se on säästynyt noilta rumiluksilta ja on "maaseutumainen" kaupunkikeskus.
Miksi sitten Haapavedelle halutaan rakentaa tällaisia persoonattomia betonikuutioita. Haapavesi on muutenkin Kaupunkina pientalomainen väljästi asutettu paikka ja täällä on rakentamatonta maata vaikka kuinka.
Uskonkin, että ainoa motiivi kerrostalo rakentamiselle on sen kaupunkikuvamaisuus eli maalaiset luulevat että ei voi olla kaupunki jos ei ole yhtään kerrostaloa.
Haapavetisten tulisikin olla ylpeä siitä, että se on säästynyt noilta rumiluksilta ja on "maaseutumainen" kaupunkikeskus.
Vastaukset 9
Vanhimmat
haluamme asua kerrostalossa, haluamme ettei meidän joilla on jo monenlaistaki vaivaa tarvi huolehtia enään pihahommista, annetaa meillekkin mahdollisuus valita.
Kylän parhaat paikat rakennettu pilalle mauttomilla yksikerroksisilla töttöröillä. Iso kiviarava aikoinaan oli hyvä alku keskustan älykkäälle rakentamiselle mutta sitten kehitys loppui. Pelastetaan loput tontit ja kaupunkikuva vähintään viisikerroksisilla taloilla. Yksi uusi hyvä esimerkki on tehty ja hyvältä näyttää. Kallista hinnasta huolimatta lie jo myyty.
kerrostaloja rakenneta jos niillä ei ole kysyntää.
haapaveelle, joutaa nuo lahot röttelöt pois katukuvasta ja tilalle usenpia kerrostaloja.
purkaa tai muuten hävittää kaupungin kauhein rumistus.
keskustassa, muutoin on maalaiskunta. Lääniä piisaa täällä reunoilla omakotitaloille ja rivitaloille. Laurin Pellon kerrostalot mielestäni olisivat sopivan korkuisia kun ne nousisivat 3-4 kerrosta ylemmäksi kuin kirjasto. Pitäänän niiden näkyä ammattikoululle. Ehkä pitäis näkyä Pohjolan maidolle asti, sillon pitäisi korottaa 3-4 kerrosta lisää. Mikäli ei kerrostalot sovi tänne, niin palataan maalaiskuntaan ja säästetään virkamiesten palkoissa hirmuisesti.
ollaan asialinjalla. Uusi sokkari tosiaan voisi olla kerrostalo ja minäkin varaisin heti kämpän ylimmästä kerroksesta. Akka vaati että näkymä parvekkeelta järvelle päin. Vanhan sokkarin vieressä oleva kauhistus voitas siirtää vattujussin tontille ja siinä voisi toimia säätytalo säätyläisiä varten. Sen paikalle tornitalo ja näköalaterassi sinne ylös. Sieltä olisi näkymä vattusiin asti ja vois seurata milloin pyöräilevä tonkihotti lähtee liikkeelle.
Sen vanhan museon vieressä on rumarakennus. Heti niin rumistus että hyi. Sen vois heti purkaa pois, jos ei kerran kannata kunnostaa. Sille alueelle, Vanhan aarikan talon ja museon viereiselle pellolle vois tehdä jonku järkevän suunnitelman. Vaikka yleinen kilpailu alueen järkevästä käytöstä. Sinne saisi kivan kerrostalon ja puistoalueen, ja aijai ku ihanat näköalat, ja kauas....
SAAHA SUOMEN SUURIN KERROSTALO, Ainaki isompi ku kärsämäen kirkko. tai ....