Muistaako kukaan

turusta karkauspäivien tapahtumia, järjestettiinkö esimerkiksi rusettiluisteluja tms.
4355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

piloillaan katuvarsimainoksia rusettiluistelusta Aurajoen jäällä. Sinä talvena ei ollut jäätä joessa.
Vielä seuraavana kesänä pelastettiin joesta useita ja annettiin tekohengitystä joen töyräällä, kunnes huomattiin, että pelastetulla oli luistimet jalassa.

Äänestä
  • Ei kyllä tuo tapahtui jo 1961 !!

    Äänestä

Silloin kuin Urkkapuisto oli vielä Urkkapuisto ja suurella kentällä luisteltiin levyjen tahdissa niin 50-60 -luvuilla ja järjestettiin rusettiluisteluja muulloinkin kuin karkauspäivinä.
terv. sen ajan lapsi ja nuori

Äänestä
  • ja kipsasta, sisällä olevasta, sai ostaa kuumaa mehua. Oi niitä aikoja, ne vasta olivat jotain ne. Luistellessa jäällä tuli katseltua aina sitä toista sukupuoltakin vakavasti, toisin kuin nyt. :)
    Karkauspäiväksi, ennenvanhaan, järjestettiin aina isoja tapahtumia joka puolella ja tansseja aikuisväelle. Silloin ei isosti viinaakaan viljelty, paitsi salassa, kuten nyt. Nykyisin kun se on outoa jollei ole kaatohumalassa, selvinpäin oleva on kummajainen, friikki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


60-70-80 lukujen kirjoitti:

turusta karkauspäivien tapahtumia, järjestettiinkö esimerkiksi rusettiluisteluja tms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu