Onko seuroissa käynti pakollista

Ihmispelko. Tulee paniikkihäiriö, jos joku katsoo. Kuitenkin haluaa olla edelleen uskovainen, niin kuin ennenkin. Oireet alkoivat 10 v. sitten.
Kait Jumala ymmärtää sairaudenkin.
141470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

kyllä vl-uskovainen voi olla muutenkin. Ei me kaikki voikkaan käydä. Ihmispelko on niin suuri. Mutta usko on Jumalaan.

Äänestä

Itselläni on smaa ikaa ja olen niin herkkä, että jos puhuja ottaa esiin vaikka television tai muun asian tulen vaivaantuneeksi ja alan jopa punastelemaan.

Kuitenkin yritän päästä yli herkkyydestäni ja kun kaverin kanssa menee on helpompaa.

Kokeile sinäkin puhua ensin jollenkkin tutustasi ja sitten hänen kanssaan mennä.

Ikää mutta luulisin aika yleinen ongelma sinulla. Sellaisetkin joista ei päälle huomaa ovat usein aika epävarmoja.

Äänestä

Näin todettiin aikanani meidän Ry:llä kun MBD-pojat (=AD/HD) heitettiin saatanalle koska eivät osanneet käyttäytyä muiden tavoin joka tilanteessa. Joko käyt säännöllisesti seuroissa tai kiellät uskosi.

Äänestä
  • Jumalanvaltakunnassa saa olla:vammainen,lihava,laiha,vaalea,tumma,paniikkihäiriöinen ym... kaikki hyväksytään.Viimeisellä tuomiolla kysytään omakohtaista uskoa,siellä ei kysytä että oletko ADH/HD.

    Äänestä

VL-usko kaikkine vaatimuksineen, ryhmäkureineen ja kyttäämisineen sairastauttaa helposti herkän ihmisen paniikkihäiriöön. Olen muutaman vuoden ollut ulkona yhteisöstä ja kaikki paniikkioireet ja ihmispelot ovat hävinneet. "Normaalien" ihmisten kanssa saa olla oma itsensä ja voi keskittyä ihan täysin ihmiseen, hänen persoonaansa ja sanoihinsa, miettimättä sen kummemmin, mitä hän minusta ajattelee tai muuta yhtä typerää. Kun ei tarvi enää näytellä mitään, ei ole paineitakaan. Saan olla oma itseni ja hyvin minut on hyväksytty porukoihin. VL-ihmisten keskellä tunsin aina olevani ulkona kaikesta.

Äänestä
  • Mutta voi miten mielellään sinne menis jos pääsis, 3-4 viikkoa on ollut ilman seuroja.
    Ja haluttais niin kovin sinne päästä. Nyt on kuitenkin niin huonossa kunnossa, että en ole varma pääsenkö vieläkään.

    Täytyy tyytyä nettiseuroihin, niistä kiitän taivaan Isää, että elämme näin hyvää aikaa, että saa seuroja kuunnella kuitenkin kotona.

    Sitäkö ei koskaan tiedä milloin tämä ajallinen elämä päättyy ja kuolema korjaa, niin se olis tärkeä asia, että omat asiat oli kunnossa Jumalan kanssa, että ei joutuis kadotuksen vaivaan kuoleman tullessa.

    Äänestä

  • pakolllista kirjoitti:

    Mutta voi miten mielellään sinne menis jos pääsis, 3-4 viikkoa on ollut ilman seuroja.
    Ja haluttais niin kovin sinne päästä. Nyt on kuitenkin niin huonossa kunnossa, että en ole varma pääsenkö vieläkään.

    Täytyy tyytyä nettiseuroihin, niistä kiitän taivaan Isää, että elämme näin hyvää aikaa, että saa seuroja kuunnella kuitenkin kotona.

    Sitäkö ei koskaan tiedä milloin tämä ajallinen elämä päättyy ja kuolema korjaa, niin se olis tärkeä asia, että omat asiat oli kunnossa Jumalan kanssa, että ei joutuis kadotuksen vaivaan kuoleman tullessa.

    Oli kuin äitin suusta tuo teksti. Hän ei vain taida nettiä käyttää. Kyllä on asiat kunnossa Jumalan kanssa ja ihmisten kanssa. Hyvä asia, jos joku tykkää käydä seuroissa, sittenhän niitä kannattaa järjestää. Ja en tarkoittanut, ettei vl:t olis normaaleja. He ovat ihan yhtä lailla ihmisiä kuin muutkin, enkä halua pilkata heitä.

    Äänestä

käytkö seuroissa vai et.

Äänestä

ja mikäli et täytä vl-normeja, jousut helvettiin, saatanan lapseksi ja publikaaniksi.

Äänestä
  • Nyt jo ties kuinka mones kerta, ja näin lyhyellä aikavälillä. Kylläpä sillä on kiire.

    Äänestä

  • asialla ! kirjoitti:

    Nyt jo ties kuinka mones kerta, ja näin lyhyellä aikavälillä. Kylläpä sillä on kiire.

    Kyllä ainakin Suviseuroissa on pakko käydä, niin moni on kyttäämässä osallistumistasi. Ei auta, vaikka saman kuulisit radiosta.

    Äänestä

  • Ei-seurankipeä kirjoitti:

    Kyllä ainakin Suviseuroissa on pakko käydä, niin moni on kyttäämässä osallistumistasi. Ei auta, vaikka saman kuulisit radiosta.

    Tarinaa näkyy riittävän. Seuroissa käydään, jos se on mahdollista ja Jumala antaa voimia sairauden keskellä.

    Äänestä

VL Keskuudessa on paljon sellaisia jotka eivät sairauden tai jonkun muun esteen takia jaksa lähteä seuroihin vaikka kuinka haluaisivat monet ovat kuunnelleet radiosta tai puhelimen välityksellä seuroja ainakin siellä Suomessa Helsingin seuroja voi kuunnella myös netin kautta Myös Täällä Taalainmaalla pidettäviä seuroja voi kuunnella netistä aika usein puheet ovat suomenkielisiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paniikkihäiriöinen kirjoitti:

Ihmispelko. Tulee paniikkihäiriö, jos joku katsoo. Kuitenkin haluaa olla edelleen uskovainen, niin kuin ennenkin. Oireet alkoivat 10 v. sitten.
Kait Jumala ymmärtää sairaudenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu