Olisko eturauhanen ärtynyt kun palellutin itseni syksyllä motskarilla...alkoi hiipien pieninä ns.sykäyksinä ja vihlaisuna terskassa ja siitä ajan kanssa vähän pahentunut...välillä oireeton! Terskaa pakottaa ja joskus tuntuu pieniä sykäyksiä, terskan pää punoittaa joskus ja on jotenkin nuhjuinen, aerobinen liikunta esim.kävely helpottaa oireita myös lämpö haaroihin auttaa.. Lääkäri puhelimessa arvioi että eturauhanen ärtynyt.. Meni sit ohi ajan kans en mennyt lääkäriin.. nyt taas lieviä oireita.. Onko muilla millaisia kokemuksia ja vinkkejä myös kaivattais! Kiitos etukäteen...
Miäs 27v
Miäs 27v
Vastaukset 6
Vanhimmat
itselläni ollut kolme kertaa. Nykyään käytän aina talvella paksuja alushousuja : ( Alapään palelluttaminen nimittäin on suurin syy oireiden puhkeamiseen.
Lääkärin mukaan eturauhastulehdus on krooninen sairaus jolla on tapana uusiutua, jos siihen on taipumusta. Myös stressi voi laukaista tulehduksen.
Voi parantua itsestään, mutta jos kipua on paljon kannattaa pyytää lääkäriltä tulehduskipulääkitystä.
Kyseessä on sinänsä vaaraton ja hyvin yleinen sairaus (noin joka viidennellä miehellä on se joskus), mutta oireet voivat olla ikävät.
Seksiä ei pidä eturauhastulehduksen aikana rajoittaa vaan pikemminkin lisätä. Siemensyöksyjen on todettu helpottavan asiaa. Kokemukseni mukaan näin on.
Katso lisää:
http://www.miesklinikka.com/miehen_sairaudet/eturauhasvaivat/eturauhastulehdus/
aiheuttaa... punottaa siitä suulta ja muutenkin veemäinen..
Mahdollisuuksia on monia. Jos ei mitään mahdollisuuksia ole "sellaisiin" tartuntoihin, niin voi se olla hiivaakin (yleensä se ei aiheuta miehillä oireita, paitsi niillä joilla aiheuttaa). Jos kutisee ja punoittaa, mutta kunnollisia syitä ei asiaan ole, niin sitten apteekista Canesten-voidetta. Yleensä kannattaa kuitenkin tutkituttaa, sillä tuo eturauhasjuttukin voi olla jotain tartuntaperäistä (sitä ne ensiksi aina epäilevät, vaikka todennäköisyys ihan tavalliseen prostatiittiin onkin suuri).
mutta se hoidettiin pois.. Sitten syksyyn asti meni hienosti kunnes vilustutin itteni kunnolla moottoripyörällä...
Siitä alkoi pikkuhiljaa nämä vaivat.. Nyt oli tuossa välillä poiskin.. Tiedä häntä sit mut ei mun käsittääkseni sukupuolitautien oireet häviä asentoo vaihtamaalla tai liikunnalla.. Vaikka kaikki on mahollista.. Täytyy varmaan viimestään keväällä mennä lekurille jos ei helpota..
vaikuta, ainakaan tyypilliseltä sellaiselta. Eturauhastulehdus on jomotusta alavatsalla, reiteen säteileviä vihlaisuja ja myös virtsaamisvaivoja.
Terskan jomotus ja punotus viittaa kyllä enemmän sukupuolitautiin tai muuhun tulehdukseen tai hiivaan tai muihin sieniihottumiin.
Mutta mistäpä tuon varmaksi tietää kun yksilöllisiähän nuo oireet ovat.
Sinuna kävisin kyllä otattamassa sukupuolitautitestit. Jos et niitä hoida voit päästä ehkäisyongelmistasi. Miinuspuolena se, että levität tautia edelleen.
kummastuttaa vaa toi liikunnan ja lämmön tuoma helpotus... tiä sit.. ja hiivalääke tuubin oon käyttäny..