Energiankulutus sairaana

Heippa!

Onko kenelläkään kokemusta siitä, kuluttaako elimistö enemmän energiaa sairaana? Osaako kukaan arvioida kuinka paljon?
913455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

no ainakin kuumeessa peruskulutus on suurempi, mutta en kyllä osaa yhtään sanoa että paljonko? :o
jostain joskus luin että 500kcal, mutta en tiedä ?

Äänestä
  • Laihtuisin jos tulisin sairaaksi. Miksi olen näin terve!!?? Ennenkun olin aina kipeenä niin olin laihempi.

    Äänestä

Kipeenä on myös se kiva homma että ei tee mieli ruokaa ollenkaan. :) Mulla on ainakin kurkku sillon niin kipee ettei sais ees mitään alas

Äänestä
  • niin ja muutenkin kipeenä ei tarvitse syödä tai ku porukat ei ihmettele yhtään miksei syö koska kipeenä just ei ole ruokahalua! ihanaa :>

    oksennustauti olisi kyllä mukava..

    Äänestä

voi että ,olisimpa mäkin kipeenä jonkun viikon kaikki olis paremmin !
ei tarttis mennä kouluun
ei söisi mitään
ja sjos olis joku maha tauti, niin siinä laihtuu aivan pakosti !

Äänestä

Mä haluan aina välillä kuumeeseen! Sais pitää semmosen lepopäivän ja silleen. Ja jos sillon vieläpä laihtuis ni se olis ihanaa. Mutta mäpä en oo ollu koko anoreksian aikana kertaakaan kipeänä! Joka on musta aika kummaa! :o

Äänestä
  • joo hei mulla on ihan sama! nyt olen reilun vuoden verran sairastanut anoreksiaa enkä ole kokoaikana ollut kipeänä silleen kunnolla, jotain nuhaa vaa välillä! ja ennen oli aina ainakin se kerran vuodessa pahempi sairastelu - joskus kaksi tai kolmekin kertaa vuodessa mutta nyt ei sitten millään tule mitään pöpöjä! voi olisi niin mukavaa sairastaa viikko oikein kunnolla jotain ja kiloja vain lähtisi

    Äänestä

Alkaa toivoko etta sairastuisitte laihtuaksenne. Olen ollut syovasta terveena vuoden paivat, sairastuin paalle parikymppisena. Hoidot kylla laihdutti. Syomishairiokierteessa olen ollut reilu 10 vuotta, ettei vaan syopa olis osittain johtunu siita etta elimisto on/on ollut hyvinkin epatasapainosessa tilassa.

Ei kannata pelleilla terveytensa kanssa..

Äänestä

kukaa tässä ny syöpää toivonukkaa vaa flunssaa/mahatautia :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Angelin@ kirjoitti:

Heippa!

Onko kenelläkään kokemusta siitä, kuluttaako elimistö enemmän energiaa sairaana? Osaako kukaan arvioida kuinka paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu