jep elikkä ois tarkotus laittaa monster600 vm.-98 minkälaisia kokemuksia porukalla on kyseisestä vermeestä ja mitä kannattaa ottaa huomioon/tsekata ku meen pyörää katsomaan. onko esim jakoremmin vaihtoväli minkäverran?..
KOKEMUKSIA MONSTERISTA?
4
3584
Vastaukset
- ducetin
Oiskohan luokkaa 20000km tuo vaihtoväli, muistaakseni 10.000:ssakin niitä hihnoja vilkaistaan.
Mutta noista kokemuksista yleensäkin noista fillareista saat ehdottomasti eniten tietoa tuolta:
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin/palsta/ikonboard.cgi?s=a696cdb38019f2ea1251b65fc3b155f1;act=SF;f=39
Siellä on noita eri keskusteluja eri malleista monen vuoden ajalta. Suosittelen.
Mutta muuten tuommoinen 98 mallinen varmaan pitää sisällään samoja juttuja kuin muutkin samanikäiset ja mahdollisesti paljon ajetut fillarit.
Itse varmistaisin lähinnä, että venttiilit on säädetty ja hihnat vaihdettu. Tai ainakaan en pitäisi itse siitä että saisin viedä mopon samantien siihen isoon huoltoon.
Äänet on mahtavia, tulet tykkäämään;)- samisuhonen
On pari monsteria ollut muuallakin kuin sängyssä :)
Ihan hyviä laitteita, hyviä ajaa. Mutta en enää ostaisi, kun kyllästyin tehottomuuteen ja pieneen kierrosalueeseen. Siksi ajan nykyään japsi rivinelkuilla, lähinnä tietysti rataharrastuksenkin takia. Mutta jos kiinnostaa, osta ihmeessä, hyviä laitteita.
- jussisi3
minun mielestä vaihtoväli 30tkm ja alkuperäiset hihnat KALLIITA kannattaa etsiä vastaavanlaisia hihnoja hihnaliikkeistä alle puoleen hintaanItsellä ollut 600monster yamaha xjr1200:sen suorilla putkilla ja oli ÄÄNET
- Vai suitsaa
Olen katsellut "ensipyöräksi" Suzuki GS 450:aa ja Monster 600:sta. Olen ajanut viimeksi 20 vuotta sitten ja nyt olisi tarkoitus herätellä harrastusta uudelleen. Ajattelin alkaa ostamalla jonkun kohtuuhintaisen pyörän ja kokeilla tuliko moottoripyöräilystä taas harrastukseni. Tällä hetkellä kukkarolle soveltuvista pyöristä eniten silmää miellyttää Monsteri 600 ja Suzuki GS 450. Onko toi Ducati oikeasti 2x parempi kuin toi Suitsa? :-) Noin 2x arvokkaammaksi ainakin arvelen Ducatin pitoajan kuin Suitsan. Tehoahan tossa Suitsassakin sinänsä lienisi alkutarpeiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595680Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2034667En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164112Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k623660- 513581
- 823348
- 113301
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah503154- 332840
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342451