sorron yöstä nouskaa! maan ääriin kuuluu kutsumus, nyt ryskyin murtuu pakkovalta, tää on viime ponnistus. pohja vanhan järjestyksen horjuu. orjajoukko taistohon! alas lyökää koko vanha maailma, ja valta teidän silloin on! :,;tää on viimeinen taisto, rintamaamme yhtykää! niin huomispäivänä kansat on veljet keskenään:,; tänään suomen työtä tekevä valkokaulus köyhällistö ei muista moisia lauluja laulettuakaan .ollaan vaan niin keskiluokkaa ja äänestetään porvareita,kunnes menee työpaikka ja ollaan kauhuissaan kun globalisaatio jyrää!ei auta valittaa nyt on porvarihallitus ja me työtä tekevät saamme sen mukaista kohtelua.se on oikein,antaa tulla vaan raskaammalla kädellä,ehkä seuraavissa vaaleissa on jo opittu.(epäilen)
työn orjat
siukola
2204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
siukolalla menee lujaa.
ne jotka työtä tekee maksaa kaikki verot. ei kukaan muu. ei suurpääoma ainakaan.
niin se on ja on jatkossakin.
tyydy siihen tai ryhdy toimiin.
kuntavaalit on tulossa.
eikä niilläkään oo mitään vaikutusta. eduskunta säätää mitä säätää; markkinavoimat hallitsee.
annetaan nyt kokoomuksen juhlia. KYKYPUOLUE.
voi v...u. kyllä näyttää kankeen kauniilta joku häkämies sössöttämässä. kuka p.....e sitäkin äänestää? Velipoikakin oli aikanaan hommissa ja jännitys laukesi aikanaan.
Mitähän tällä velipojalla on kaapissa?
Äkkiä tulee mieleen hakaristiliput ja virkapuku, jossa on kauluslaatat.
Suomi on hyvä maa. Täällä on hyvä asua.Harmi vaan että vasurit yrittää saada maahan vallankumouksellisia olosuhteita.Vasuri yrittävät hilata palkat pilviin ei mitään tolkkua heidän rahanahneudellaan ole. Jos tyytyisimme pienempiin palkankorotuksiin niin yhteistä hyvää jäisi useammille.Oottakaas kun tulee syksyllä vaalit.Vielä on sairaanhoitajien lakko muistissa.Rahat tai henki. Onko hullumpaa kuultu.Ne vaalit on muuten kohta.