Kiitos Jarmo Korhonen, kun auot päätäsi Vanhasta vastaan, vaikka yhdeksän kymmenestä keskustan kentän puoluevaikuttajasta pitää Vanhasta sopivimpana puolueen johtajaksi ja pääministeriksi.
Kiitos paljon sinulle, Korhonen, sillä sinulle kuuluu kaikki kunnia siitä, että keskusta vihdoinkin kutistui omaan kokoluokkaansa, SDP:tä pienemmäksi.
Kiitos myös Eero Heinäluomalle, kun ymmärsit ajoissa jättää paikkasi auki. Nyt SDP:n kannatus on päässyt ansaitsemaansa nousuun, kun sinä et ole sitä enää painamassa alas.
Kokoomus on maan suurin puolue ja valtakunnassa on kaikki hyvin.
Kiitos paljon sinulle, Korhonen, sillä sinulle kuuluu kaikki kunnia siitä, että keskusta vihdoinkin kutistui omaan kokoluokkaansa, SDP:tä pienemmäksi.
Kiitos myös Eero Heinäluomalle, kun ymmärsit ajoissa jättää paikkasi auki. Nyt SDP:n kannatus on päässyt ansaitsemaansa nousuun, kun sinä et ole sitä enää painamassa alas.
Kokoomus on maan suurin puolue ja valtakunnassa on kaikki hyvin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ilman Korhosta nämä keskustan luvut olisivat paljon paljon synkempiä. Korhosen vaikutukseen vielä täällä maaseudulla jonkun verran uskotaan.
Vanhanen on aivan kokoomuksen "juoksupoika", kaikki hänen tekemisensä ovat kasvattaneet kokoomuksen kannatusta, sillä sehän on täysin kokoomuslaista politiikkaa.
Kokoomuksen kasvu on ollut pois SDP:ltä eikä kepulta. katainen on ottanyt takaisin sen, minkä Kipponen kokoomuksen vasemmalta laidalta vei, mutta jota Heinäluoma ei viitsinyt pitää.
Vanhanen sai kepun kannatuksen pysymään Suomen suurimpana siihen saakka, kun Korhonen alkoi rakennella omaa profiiliaan päätään aukomalla.
Korhoselta on melkoinen suoritus pudottaa kepu ykkösestä kolmoseksi muutamassa kuukaudessa.
Johtava puolue ei sooloile populistisilla irtiotoilla,joka rapauttaa puolueen uskottavuuden.
Lähestytään eurooppalaista puoluekannatusta prosentuaalisesti.Demareilta ei ole tullut esiin yhtään varteenotettavaa uudistus esitystä,joten kansa uskoo nykyiseen kehitykseen jatkossakin.
En ymmärrä että jos kokoomuksen ja sdp:n kannatus kasvoi,mutta keskusta laski niin miten se kokoomuksen nousu on pois sdp:ltä? Ojalan laskuopin mukaan se lasku on mennyt kokoomukselle luonnollisesti, onhan Vanhanen täysin kokoomuksen "juoksupoika". Jos keskusta ei palaa perinteiselle linjalleen niin lasku sen kun kiihtyy.
Ei tässä yhden kuukauden lukuja kannata tuijotella, vaan 2-3 viime vuoden pitkiä trendejä.
Kokoomus hoiti sairaanhoitajien palkkkauksen kuntoon niin kuin ennen vaaleja lupasi.
Siksi kokoomuksen kannatus on kasvanut ja se oli demareilta pois.
Vanhanen piti keskustan kannatuksen tasaisesti ykkösenä siihen saakka, kun Korhonen alkoi soittaa suutaan.
ja ruotuun. Mikäs poju se Korhonen luulee olevansa.Jos et pysy ruodussa, pässinkarsinaan vaan kiukuttelemaan.
Korhosen kannatus on täällä maakunnissa jotka ovat sitä keskustan "ydinaluetta", täällä kuitenkin ovat keskustan juuret. Keskusta (maalaisliitto) on täällä koettu aina heikommassa asemassa olevien ja maaseudun puolesta puhujaksi. Vanhasen keskusta on hyvässä asemassa olevan, tyypillisen kokoomuskannattajan puolue. Jos puolue jatkaa Vanhasen linjalla tulee Soini,Lapissa myös vasemmisto, saamaan äänivyöryn.
Tämä puolueen kannatuksen lasku ei ole Korhosen syytä, vaan yksinomaan Vanhasen kokoomuslaisen politiikan syytä.
juoksupoika, on hylännyt koko keskusta aatteen.
Keskustapuolue puolueena on nyt omalla paikallaan ja niin, kuin muistamme keskustahan pääsi valtaan tätä edellisellä vaalikaudella vääryydellä ja viekkaudella Anneli Jäätteenmäen ala-arvoisten temppujen takia. SDP tulee nousemaan puolueena kokoomuksen ohi, tämä on tuttua jo historiastakin ja näin se on ja tulee olemaan. Kokoomus totetuttaa häikäilemätöntä politiikka ja Katainen valehtelee suoraan kansalle. Kokoomus puolueena on tullut koplaaja-keskusta kumppanina vielä häikäilemättömämmäksi.