Maydaymayday.. Onkohan minulla ketään kohtalotoveria, tai osaisiko joku antaa neuvoja.. Oudot lihasoireet vaivanneet jo kolmisen vuotta. Siihen asti aktiiviurheilija (ei anabolisia tms.) Ensimmäiset oireet olivat ajoittainen kova väsymys ja epämääräiset lihaskivut reenin tuloksena. Sitten alkoi systemaattinen lihasten kuihtuminen kauttaaltaan, myös kasvoissa. Nyt vaatekokoni on jo 2 numeroa pienempi.. Vuoden tutkimusten ainoa tulos: lihassoluvauriot (tumakasaumat ja mitälie juovaisuutta). Kunto alentunut uhkaavasti, tällä hetkellä pelkään etten kohta enää pysy jaloillani. Ilmarinen pitää minua täysin työkykyisenä entiseen ammattiini (hieroja!) diagnoosin puuttuessa, eikä siten puhettakaan sairaseläkkeestä. Oireista vielä sen verran että staattinen lihastyö saa lihaspolot välittömästi "hapoille", lihakset pitävät omaa elämäänsä pulputtaen ja nypyttäen - varsinkin rasituksen jälkeen, järkyttävä väsymys, muistin pätkiminen (stressaavasta tilanteesta lienet),ihon kuivuminen, heittelevä verensokeri, lihasten lievä vapina, tiheä lepopulssi, jne. Lääkäreiltä en ole saanut mitään apua. Minut heitettiin ulos koko järjestelmästä - eivät tutki enää kun eivät ymmärrä mistä on kyse. Haluaisin edes kokeilla jotain hoitoja (kaikki luontaispuolen sellaiset kai jo testattu) kun nyt en kuitenkaan ole kuin nelikymppinen. Somebody help me!!?
ihan pihalla
mimpula
3345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sinun pitäisi osata vaatimalla vaatia jatkotutkimuksia.
En kyllä osaa näin auttaa muuten kuin kertomalla, että klikkaapas osoitteeseen www.reuma.fi. Siellä on asiantuntijoita, jotka vastaavat kysymyksiin, ehkä he osaavat auttaa. Se on Reumasäätiön sairaalan sivu.
..edellistä kirjoittajaa ja kehotan kääntymään reumlääkäreiden puoleen. Jospa kyseessä olisi fibromyalgia?? En tiedä, en ole lääkäri. Yleislääkärit eivät tiedä mistään mitään, valitettavasti. Minunkin nivelreuman toteamiseen meni kaksi vuotta ja kehtasivat vielä haukkua minut heikoksi ja vainoharhaiseksi. Sanoivat kipujeni johtuvan anemiasta ja hivenaineiden puutteesta, todellisuudessa minulla oli rustoja syöpynyt puhki.
Erikoislääkäreille lähete, ja tutkimuksiin.