Kirjoitelkaa liikkeistä Suur-Helsingin alueella, jotka myyvät käytettyjä kinofilmi järkkäreitä ja objektiiveja. Yli 20v. palvellut Pentax ES on jo aikansa elänyt, vai pitäisikö siirtyä digi puolelle.
Pentax...
10
2212
Vastaukset
- A R vielä hereillä
MR-kamera muuttanut tuonne
http://www.digipartner.com/mr3/haku.html
Vaan jos jenkarunkoo haet niin vähissä lienee. Lasisihan toki menevät myös digiPentaxiin välipalalla. Pikkusen vaan hidas käyttää kun pitänee käsin himmentää käyttöaukolle A/M-vipusta liksauttamalla. Vaan haetenneeko tuo mittään?
Cannonin digit toiminee samoin, ellet pode C-allergiaa.
Jenkalasien sovittamisesta muihin tuolla:
http://www.teknofokus.fi/Foto/renkaat/rengasfoto.htm
Hyviä kokemuksia myös käytettykaupoissa:
http://www.optotek.fi/1/
Rajalastakin jotkut puhuu
http://www.rajalacamera.fi/www/
Rungollasi taisi muuten olla äsken kolkytvuotisjuhlat, ellen väärin muista. Onneksi olkoon! - niuniu
Liikkeistä en enää tiedä, mutta kaapissa on Asahin ES II ja muutama kierreoptiikka: Takumarit 55, 200mm ja Noflexar 240mm pikakahvalla. Peili jumittaa, sulkimen mekaaninen puoli toimii, paristoilla en kokeillut. Tuskin vien huoltoon, vaan jätän muistoksi. Asahit ja Takumarit olivat laatutavaraa, Pentaxeista on huonompia kokemuksia.
- Pentax SFX
peruskitillä ja Tamronin 300 zoomilla.
Toiminut moiteettomasti ensimmäisestä kuvasta lähien.
Nyt vaihdoin digijärkkäriin. - ihan tosissas?
Takumar on Pentaxin kierrekiinnitteisten objektiivien tyyppimerkintä: Asahi Pentax Takumar se ja se...
Asahi on taas osa firman nimeä ja sillä yksinään ei varmasti ole myyty yhtään objektiivia.
Firma: Asahi Pentax
Objektiivisarjat: Takumar, ns. K, M, A, F, FA, FA-J, DA jne.... - Asahi eli aamurusko
ihan tosissas? kirjoitti:
Takumar on Pentaxin kierrekiinnitteisten objektiivien tyyppimerkintä: Asahi Pentax Takumar se ja se...
Asahi on taas osa firman nimeä ja sillä yksinään ei varmasti ole myyty yhtään objektiivia.
Firma: Asahi Pentax
Objektiivisarjat: Takumar, ns. K, M, A, F, FA, FA-J, DA jne....Oli perustajan nimi. Kamera on aina ollut Pentax.
Aikoinaan Asahi Pentax. Muistaakseni 1976 Asahi poistui Pentaxin edestä ja kameran nimeksi jäi pelkkä Pentax. - pikkuisin
Asahi eli aamurusko kirjoitti:
Oli perustajan nimi. Kamera on aina ollut Pentax.
Aikoinaan Asahi Pentax. Muistaakseni 1976 Asahi poistui Pentaxin edestä ja kameran nimeksi jäi pelkkä Pentax.Edesmenneen isäni kaapista löytyi muutama kamera ja yksi niistä Pentax program A.. Pikku vika.. se juttu ei toimi mistä pitäisi saada filmiä eteenpäin.
Missähän niitä vielä korjataan ja mahtaako olla kallista vaiko pitäiskö jättää vain muistoksi..
Toi toinen vanhus polaroid kyllä toimii... (merkkiä en muista) - pvirta
pikkuisin kirjoitti:
Edesmenneen isäni kaapista löytyi muutama kamera ja yksi niistä Pentax program A.. Pikku vika.. se juttu ei toimi mistä pitäisi saada filmiä eteenpäin.
Missähän niitä vielä korjataan ja mahtaako olla kallista vaiko pitäiskö jättää vain muistoksi..
Toi toinen vanhus polaroid kyllä toimii... (merkkiä en muista)Itselläni on myös program A, jossa sama vika ja ajattelin myös viedä huoltoon kustannusarviota varten. Ahvenaisen Hessu korjaa vielä Pentaxin filmikameroita - ja vankalla kokemuksella, sillä Hessu oli jo 70-luvun alkupuolella Asahi Pentaxin silloisen maahantuojan Komi Oy:n huoltopäällikkönä.
Eli siis: http://www.kamerapajaahvenainen.fi/ - Alva ri Raappavaara
pvirta kirjoitti:
Itselläni on myös program A, jossa sama vika ja ajattelin myös viedä huoltoon kustannusarviota varten. Ahvenaisen Hessu korjaa vielä Pentaxin filmikameroita - ja vankalla kokemuksella, sillä Hessu oli jo 70-luvun alkupuolella Asahi Pentaxin silloisen maahantuojan Komi Oy:n huoltopäällikkönä.
Eli siis: http://www.kamerapajaahvenainen.fi/Firma oli kyllä Fotolux-Hebert. Vaikka Komin Lauri pääosan omistikin. Mukavia miehiä molemmat.
- pvirta
Alva ri Raappavaara kirjoitti:
Firma oli kyllä Fotolux-Hebert. Vaikka Komin Lauri pääosan omistikin. Mukavia miehiä molemmat.
Hupsista! Fotolux-Heberthän se olikin, Komi Oy:n Lauri perusti vasta myöhemmin. Näin se muisti pätkii, mutta onhan tuota aikaakin kulunut aika reippaasti...ikä ei tuu yksin.
- A R .
pvirta kirjoitti:
Hupsista! Fotolux-Heberthän se olikin, Komi Oy:n Lauri perusti vasta myöhemmin. Näin se muisti pätkii, mutta onhan tuota aikaakin kulunut aika reippaasti...ikä ei tuu yksin.
Vaan muistatkos kuka toi Asahia ennen Fotolux-Heberttiä? Varsin ponnettomasti, etten sanoisi harrastuksenomaisesti. Eikä siitä ole kun reilu neljä vuosikymmentä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841626Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691541Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2701276Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56867
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781