Aja ihmeessä liikennevaloissa suojatiehen kiinni niin useampi tai ainakin 1 auto enemmän ehtii vihreillä sitten risteyksen yli. On mieletöntä ruuhkauttaa liikenne jättämällä tyhjää 1-2 autonmittaa suojatiehen, ei se syö! Ihan sama missä seisotutat, turvallisuuteen sillä ei liikennevaloristeyksessä ole mitään merkitystä.
Aja suojatiehen kiinni!
4
334
Vastaukset
- Yesman
sulla murheet!
- viisas autoilija
Minä jätän aina vähintään sen yhden - kahden auton välin mitan, kun pysähdyn suojatien eteen.
Minäpä pysähdyn siihen ilman valojakin, kun näyttää siltä, että jalankulkija odottaa pääsyä suojatien yli.
Minulle on tärkeämpää, että jalankulkija pääsee turvallisesti yli, kuin se, että itselläni ja takanatulijoilla viivähtää kotvasen aikaa suojatien edessä.
Se, miksi jätän turvavälin, johtuu siitä, että jos se takanatulija törmää vauhdilla ja sysää minua eteenpäin, niin turvallisuusmarginaali siinä edessä auttaa huomattavasti jalankulkijaa.
Sitten vielä, että sen jalankulkijan on helpompi havaita se vierellä tuleva öykkäri, joka ei pysähdy suojatien eteen pysähtyneen rinnalle, vaan ajaa pysähtymättä ohitse.
Ei siis pidä ajaa suojatien eteen kiinni, koska siinä on omat vaaransa.
Minä kun pysähdyn suojatien eteen pysähtyneen taa, niin jätän siihen parin auton turvamarginaalin, tätä ei monikaan älyä, vaan ajetaan orjallisesti sen typerän liikennekulttuurin mukaisesti.
Koska minä vihaan liikennekulttuuria, en aja muiden pahvipäiden tavan mukaisesti.- Ikävä kyllä,
että tämä on vähän mutkikas juttu.Ensinnäkin,jos pysähdyt vaikka viiden metrin päähän suojatiestä,velvoittaako se vierellä kulkijaa pysähtymään ollenkaan?Toiseksi en kyllä liioin jäisi tarjoilemaan jalankulijalle TURHAAN ylitysmahdollisuuksia,koska liian usein olen itsekin havainnut viereistä kaistaa ajavan painelevan pysähtymättä,ja niissä tilanteissa jalankulkijat ovat kyllä heikoilla.
- jimmhy
Jos on pysäytysviiva, vai mikä sen virallinen nimi edes onkaan. Se sama viiva, mikä on stop-merkin edessä. Se viiva on usein 3-5 metriä ennen suojatietä. Voihan sen yli ajaa suojatiehen kiinni, mutta jos poliisi näkee niin sakot rapsahtaa. Se viiva nimittäin tarkoittaa liikennevalon edessä, että siihen on pysähdyttävä, vaikka liikennevaloon ja suojatiehen olisi vielä metrejä matkaa. Kaikki vain eivät näytä tajuavan tätä, tai sitten auttavat takana tulevia omalla riskillä. Tyhmää riskin ottoa asettaa itsensä sakkovaaraan, takana tulevien takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as643202Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232974- 512862
- 562678
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582558Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482540On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532311Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 692088
- 452082