Lempipunaviinisi?

viininlipittäjä

Hei!

Rakastan punaviinin makua, mutta en ole vielä asiantuntija viineissä. En tosin kaipaakaan mitään snobbailutyylistä viinikeskustelua, vaan yksinkertaisesti haluaisin tietää mitä punaviinejä olette hyväksi havainneet? Olisin kiinnostunut noin 10 euron hintaluokan viineistä, paljon sen enempää en voi maksaa pullosta.

Itse olen hyväksi havainnut monet Etelä-Afrikkalaiset keskitäyteläiset viinit. KWV cabernet sauvignon löytää tiensä meille aika usein.

Mitä suosittelette viikonlopun seurustelujuomaksi punaviineistä? Meille tulee vieraita kylään. Ruokailemme ravintolassa todennäköisesti mutta illaksi kaipaisin hyvän viinisuosituksen.

6

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosikeistani

      Santa Rita 120 Merlot (Chile)

    • tsekkasin omat korkkini

      Meillä näytti olevan useita Vergelegenin, Versuksen ja Out of Africa -punaviinipullon korkkeja. Vergelegen on vahvempi ja siinä on korkeampi alkoholiprosentti, sopii siis enemmän vaikka pihville vai voimakkaalle juustolle. Versus muistaakseni näistä se parhaiten seurusteluun sopiva ja hinnaltaan halvin.
      Luomuviini Terrale Italiasta on myös mainio vaihtoehto.

    • .............................

      En nyt ihan tarkkaan tätä muista(tästä on varmaan kohta 7 vuotta aikaa), mutta paras maistamani punaviini oli Campo Lindo -merkkinen ja siinä taisi olla beige tai likaisenvalkoinen etiketti.En muista, mitä maksoi, mutta oli ihanan pehmeän makuinen ja sopii seurustelujuomaksi. :)

    • Köyhimys
    • Linda30

      Hei!

      Mieluiten punaviineistä juon pehmeän ja pyöreän makuisia viinejä, joissa on mukava jälkimaku. Suosittelen Sangre de Toroa, muita Torresin viinejä ja/tai Raimatin viinejä.

      Ehdoton helmi löytyi Torresilta: Mas La Plana, mutta hinta laivallakin noin parikymppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      190
      1323
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      720
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe