jo antaa yleinen armahdus ja unohdus. Sen kokeneet ovat jo vanhuksia. Ei jokainen (keskitysleirin pyykkäri) ole rikollinen jota pitää raahata tuomittavaksi. Politiikot uskaltakaa ottaa asia esille YK:ssa
2. maailmansodan
teoista pitää
3145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valitettavasti Hitler joutui murhaamaan silti
miljoonia juutalaisia,koska ei Englannin Yrjö
kuudes eivätkä imperialistit antaneet juutalaisille
öljykenttiä eli mandaattialueita Lähi-idässä.
Muslimithan näet kannattivat
Hitleriä silloin arabimaissa.
kannattivat?
"Miksi Hitlerin suhteen niin monet tekivät valinnan, joka johti mitä kammottavimpiin tekoihin ihmiskunnan historiassa?
Hitlerin ajan ja silloisen Saksan rahavirtojen tutkijat ovat valottaneet, kuinka laajaa tällainen tuki oli.
Hitlerin toimia rahoitettiin ja tuettiin käytännön toimin monen saksalaisen ja ulkomaisen suuryhtiön, pankkien ja eräiden suurliikemiesten toiminnan kautta.
Monet enemmän tai vähemmän julkisuudessa olleet vaikuttajat osoittivat sympatiaa hänen ajatuksilleen.
Suuryhtiöitä olivat mm. IBM, Daimler-Bentz, Standard Oil (tuolloin maailman suurimpia öljy-yhtiöitä), IG Farben (tuolloin maailman suurin kemian tehdas), ITT, BIS pankki Sveitsissä, Sveitsin Kansallispankki (Swiss National Bank), Sveitsin rautatiet.
Henkilöitä mm. autotehtailija Henry Ford, Walesin prinssi ja Englannin kuningas Edward 8:s, joka luopui kruunusta ja tunnettiin sittemmin Windsorin herttuan arvonimellä, Sir Henry Deterding (yksi maailman rikkaimmista miehistä – Royal Duch Shell öljy-yhtiön johtaja) joka jo 1932 oli todennut: ”natsit ovat suuri vakauttava voima, joka voi olla hyödyksi neuvosto Venäjää vastaan”, juhlittu lentäjäsankari Charles Lindberg, Kennedyn suvun patriarkka suurläh. Joseph Kennedy, Bushin suvun isoisä Prescott Bush, jne.
Useat maat kävivät kauppaa Hitlerin Saksan kanssa pitkään toimittaen raaka-aineita Hitlerin sotakoneistolle: mm. Portugali, Espanja, Turkki ja Ruotsi.
Osaltaan Suomikin tukeutui Saksaan sen valtakauden aikana.
Natsien vallattua itsenäisiä maita ryöstösaaliina saatua kultaa (pankeista, juutalaisten arvoesineistä ja mm. tapettujen hampaiden kultapaikoista) säilytettiin Sveitsin, Englannin ja USA:n pankeissa.
Kun tähän vielä lisätään katolisen ja protestanttisen kirkon – joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta – hiljaisuus asian suhteen, onko niinkään ihmeellistä, että juutalaiset jäivät yksin niin pitkäksi aikaa?!
Bushin suvun patriarkka, nykyisen presidentin isoisä Prescott Bush, oli yksi niistä, joka hankki kaupankäynnillä natsi-Saksan kanssa suuren omaisuuden.
Vaimonsa isän George Herbert Walkerin omaisuuden ja tuen avulla hän toimi usean natsien kanssa kauppaa tehneen yrityksen johdossa yhdessä Walkerin ja Averell Harrimanin kanssa.
Walker tunnettiin rikkaana ja hyvin vaikutusvaltaisena natsien tukijana aina Hitlerin valtaannousun alkuajoista lähtien.
Kaupankäynti jatkui silloinkin, kun USA jo oli mukana sodassa.
1942 Yhdysvalloissa laadittiin laki, joka oikeutti hallituksen ottamaan haltuunsa yritykset, jotka edelleen kävivät kauppaa natsien kanssa ja vasta tuolloin, pakon edessä, Bushin suku lopetti liiketoimensa."
http://www.kristitynfoorumi.fi/hitlerintuki.htm
ei ollut holocaustia ei muutakaan rikollista!
Ainoa joukko murha jota tehtiin toisessa mailmansodassa teki USA