Kuivaniemen ja Iin välillä suurimman piikin on aiheuttanut Etelä-Suomen hiihtolomaviikko, jolloin kamerat tallensivat satoja ylinopeutta ajaneita viikossa.
http://lotta.yle.fi/rswebroi.nsf/sivut/uutiset?opendocument&pageid=ContentDE4BE
Satuinpa itsekin ajamaan muutamaan kertaan taas tuolla hiihtolomalaisten seassa ja minun mielestäni ne ylinopeudet eivät edelleenkään mitään vaaranna. Se vaarantaminen tapahtuu vain joidenkin kuljettajien ääliömäisillä ajotavoilla ja sitä voi harrastaa ihan laillisin nopeuksinkin.
Eräskin punaisen farkkuauden kuski teki useita ohitusaloituksia edellään liian tihein välein etenevästä jonosta, mutta niin huonoissa paikoissa, että joutui aina keskeyttämään yrityksensä ja palaamaan takaisin kaistalleen. Sitten hyvin näkyvällä paikalla ei lähtenyt enää ohittamaan, jolloin minä käytin tietenkin tilanteen ohitukseen hyväkseni, niin eiköhän audikuski intoutunutkin rinnalla ollessani taas ohitusyritykseen. Väistin melkein penkkaan kiinni, ennen kuin audikuski huomasi jälleen älyttömyytensä ja veti taas kiireesti takaisin.
Päätieverkko pääosin vähintään nelikaistaiseksi! Ohitettavia riittää kesäaikanakin ja tiheät välit tekevät ohituksista pitkiä, joihin ei tahdo riittävästi näkyvyyksiä löytyä ainakaan laillisin nopeuksin.
Sakkoja Etelä-Suomeen
4
396
Vastaukset
- ..Auto-Antero
Tuossa olisi ratkaisu moneen ongelmaan. Nykysillä leveäkaistateillä ohittaminen on helppoa.
Tielaistos ei kuitenkaan halua tehdä lisää moisia, koska väitetään, ettei SUOmaalainen osaa ajaa niillä tarkoitetulla tavalla.
Mielestäni juuri leveäkaista, tai hieman lisää leveyttä ja oikea nelikaistainen tie, auttaisi joka lähtöön.
Samalla niiden rajoitus pitäisi nostaa moottoitietaolle, tai hieman ylikin. Mökkireissuni sujuvat nykyään helposti kun saan päästellä leveäkaistaa 140km/h turhia himmailematta. Välillä voisi mennä lujempaakin.
Leveäkaistalla harvoin näkee samaa kuin motarilla.
Leveäkaistalla osataan ajaa oikeassa reunassa. - tutkimusta!!!
Nyt olisi mielenkiintoista tietää, osuuko vuoden suurin onnettomuuspiikki samaan aikaan ylinopeuspiikin kanssa. Ja jos ei osu, niin mikä selitys löytyy asialle. Sitten verrataan ns. "virallista kertomaa totuutta" ja asialle löydettyä syytä/selitystä keskenään. Jos molemmat totuudet samoja, niin homma kunnossa. Jos ei, niin se on sitten voi-voi...
- tutkimukset, joita
totena yritetään syöttää.....
- viisas autoilija
Autoilu on jo polttonesteidenkin puolesta niin hirmukallista, ettei siihen enää ylinopeussakkoja lisämenoiksi kaivata.
Sehän on tämä liikennekulttuuri, että pitää ajaa toisen perässä hyvin lähellä.
Kun minä joudun jonoon ajamaan, niin jättäydyn tahallaan jälkeen, jotta saan ajella omassa rauhassani. Minulla ei ole muiden tapaan mitään hinkua ohitella ja päästä lujaa, vaan verkkainen vauhti on sopivaa ja siitä tykkään.
Sinne minä jään perään nauramaan, kun muut hätähousut ohittelee minut perä perää ja voi sitä ohitusrumpaa, siinä vielä samalla koitetaan ohittaa toisia ohittajia ja meno on kuin sonnilaumalla kilpajuoksussa. Sillä ei ole vitun väliä, ajanko sataa, vai kaheksaa kymppiä. Talvisaikaan kattonopeuteni on aina kaheksankymmentä ja huonoilla keleillä se tippuu 60-70.n välille.
Mitä sitä turhaa kiirehtimään. No, tämä on tälläisen jo miehen ikään ehtineen toteamus, mutta ei ne kaikki ikäihmisetkään opi koskaan vähentämään nopeuttaan, vaikka aistit ei enää pelaakkaan samalla nopeudella kuin nuorella miehellä.
Olen nähnyt niin paljon tai paremminkin lukenut liikenneonnettomuksista, että se levy pyörii kaiken aikaa päässä, kun olen sompailemassa.
Minä haluan elää vielä pitkään, joten maltti ratin takana on paras tae sille, että katselen tämän maailman menoa vielä tavoittelemaani 90 vuoden ikäisenäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1592960- 502258
- 2352203
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2472016Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261720Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve451511Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä831470- 1331254
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171070Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65915