kysymys

osaako joku kertoa

Kello oli vähän yli 18:00. Näin yhden eläinkaupan terraariossa viljakäärmeen. Käärme oli kaverini (joka oli nähnyt käärmeen useasti) mukaan liikehtinyt ennenkin. Käärme yritti puskea lasin läpi- kokajan sen saman lasin. Se ei kääntynyt tai mitään, se yritti ulos juuri sen lasin läpi, (jos se tähän kuuluu) toisella puolella oli gerbiilejä ja kani. Vaikuttivatko jyrsijät siihen vai miten? Miksi käärme oli sellainen.
Ei kuulostanut kovin ammattimaiselta, mutta nyt on vähän kiire :D

4

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että käärmeellä

      on kevättä rinnassa. Lisääntymiskausi saa käärmeet levottomiksi. Meidän viljat vetelee ympäri terraarioita (varsinkin urokset) ja yrittävät puskea ulos terroistaan.

      • bloodstained

        kyllä jos se haistaa ne.


      • tortor
        bloodstained kirjoitti:

        kyllä jos se haistaa ne.

        luultavasti jos käärme näkee kyseiset jyrsijät lasin toisella puolella niin liike ja rapina herättää käärmeen kiinnostuksen. ja haju kenties.


    • luulen että

      kyse on kevätajasta. Meillä liikkeessä käärmeet näkevät jyrsijät, mutta eivät kyllä ikinä ole reagoineet millään tapaa, sama homma kotona. Näin keväisin kuitenkin rupeavat liikuskelemaan, ja koittavat pyrkiä ulos terraarioista. Lisäksi, käärmeet eivät kuule, vaan aistivat maan värähtelyn, joten rapinoita tuskin siellä terraarioissa siis asitivat:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      122
      1251
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      283
      929
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      144
      610
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      577
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      508
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Wille antoi juuri potkut 29 suojatyöläiselle!

      Soste aloittaa yt:t, jos kaikki menee hyvin, niin 29 suojatyöläistä 31:sta saa kenkää. Mitäpä sostelaiset jos menisitte
      Maailman menoa
      242
      470
    Aihe