Miten keuhkokuume todetaan?

lämmöt ei laske

Hei, miten keuhkokuume todetaan? Crp:stä, röngtenkuvista, vai miten?

Lauantaina tulee kaksi viikkoa kuumeilua ja lämpöilyä, ja kovaa yskää.
Tiedän, että jotain todella sitkeää influenssaa on liikkeellä, mutta minulla on nyt 11 päivä lämpöä..

Alkoi kurkkukivulla ja lämmöllä, en kokenut olevani kauhean sairas, mutta kuitenkin kipeä. Seuraavalla viikolla (viikko sitten tiistaiaamuna) tulin todella kipeäksi, kuume nousi, ja sitä on kestänyt.
Tähän on liittynyt kova yskä, oksennan limaa, ja yskin lähes taukomatta. Lima tuntuu olevan jo nielussa, mutta yskin keuhkoista, ja keuhkoihin yskiminen sattuu.
Ääni on ollut poissa viikon. Puhun käheällä ja matalalla äänellä. Lisäksi on omituisia ylävatsakipuja, ja hieman kivuntuntemuksia rinnan alueella.

En haluaisi mennä lekuriin turhaan..Mutta erityisesti kummastuttaa tämä, että lämpö ei laske. Ja sitä on aamulla. Hehkun kuumana, tänä aamuna ollut reilu 37. Eilen illallakin olo tuntui kyllä kuumeiselta.
Särkee myös käsiä..
Olisko syytä huoleen, vaiko influessaako vain..?

3

1329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja ...

      thorax-kuvista. Mene ihmeessä lääkäriin, itse menin kovin huonoon kuntoon kun sairastin loppuvuodesta kuumeettoman keuhkokuumeen.
      Paranemisia!

    • samaa

      Korkea kuume,häiritsevä yskä(kuin hius olisi ollut kurkussa),lihassärkyä,...Menin työlääkärille joka toteso jotta sitkeä flunssa.Ei lääkitystä.Sitten menin toiselle lääkärille.Hän kuunteli sillä vanhanajan kuuntelulaitteella (stetoskooppiko on hän nimeltään) keuhkoni.Vähän rahinaa hengityksen loppuvaiheissa.Sitte lääkäri sanoi että asia selvä.Keuhkoputken tulehdus(kuume,kiusallinen yskä,ääni sortuu).Sain Doximysiiniä.Nut olo on hyvä mainio.Älä odota enää...yskään ostat heti yskänlääkettä "häiritsevään yskään".Sitä saa ilman reseptiä.Muuten alat 0olla kipua täynnä joka yskäisyllä.(Myös hengittäminen höyryävän vesiastian päällä auttaa,jos ei mitään muuta apua ole saatavilla.Mutta siis,lääkärille ja äkkiä.

      • katso tuo seuraava

        juttu, r-kuvissa sen viimeistään näkee!

        Ei edes kuumetta mulla ollut kuin n. 37,2, mut kipua oikean olkapään ja solisluun seudussa, ettei saanut kuin väkisellä pantua vaatteitaan päälle!

        Normi lämpö mulla on 36,3.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7763
    2. 112
      6026
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5177
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      59
      2997
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2938
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe