Akvaariopaketeista

uudelleen aloitteleva

Olen innostunut aloittamaan joskus vuosia sitten loppuneen akvaarioharrastuksen ja kävin katselemassa erilaisia akvaariopaketteja. Olin ajatellut jotain valmista pakettia (lähiliikkeessämme oli myytävänä muistaakseni Rena-merkkisiä paketteja), mutta myyjä haukkui ne suoraan mitäänsanomattomiksi. Sanoi, että valon teho ei riitä, samoin suodatin on onneton. Sanoi, että olisi viisainta koota oma paketti. Onko kenelläkään kokemuksia noista valmispaketeista? 56 l, valaisinkansi, suodatin ja lämmitin maksoi ovh:na 106 euroa ja olisiko ollut 98 l samoilla varusteilla 169 e. Tekeekö noilla mitään?

2

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Kyllähän ne kalusteakvaarion on melko huonosti varustettu, jotta hinta saadaan suht edukkaaksi.
      Hanki jalusta ja allas erikseen, valaisimet, suodatin ja muu tekniikka sitten kalastoon ja kasvistoon sopivaksi. :)

    • fish KING

      Nyt jo kannattaa ajatella tulevaa kalastoa, mitä haluat tulevaan akvaarioosi.

      Kannattaa tutustua akvaarion KALATTOMAAN kypsyttämiseen ennen kaikkea.

      Mä suosittelen hankkimaan käytetyn akvaarion ja niin suuren kuin mahdollista.

      Minkälaista budjettia oot ajatellut?

      150-250 litraiseen saa jo koottua järkevähköä akvaariota ja se on kooltaan parvikaloille sopivampi mutta erakko lajeille tuo satkukin riittänee.

      Jos haluat ostaa uutta kannattaa itse koota tuo akva haluamistasi osista niin kuin rihmakin tuossa ehdotteli.

      Akvaario, keneltä tahansa mikä kokonaisuutena silmää miellyttää... akvastabilia just täällä kehuskeltiin. Tulee valaisin/kansi mukana jo halvimmissakin malleissa. Jalustan saa hankittua lisähinnasta.

      Suodatin Eheim tai Fluval merkkinen (kova äänisiin halpis malleihin ei mielestäni kannata kompastua), satkuun riittänee sisäsuodatin mutta tuohon suurempaan ehdotan jo hankkimaan asiallista ulkosuodatinta. Se ikäänkuin on akvaarion sydän.

      Muu tekniikka;
      Lämmitin
      Jatkojohtoja
      Ajastin valaisimelle, säädetään toimimaan n. 10h/pvä
      Haaveja, muutamia eri kokoja

      Kypsytykseen;
      Tippamitta laitteet, akvaarion kypsytystä varten; pH, KH/GH, NO2, NO3
      Hirvensarvisuolaa apteekista
      Ruokasoodaa
      Kalanruokaa

      Koristeita;
      Kantoja
      Kiviä
      Pohjahiekkaa, silmäkokoa 0,5-1,2mm

      Kypsytyksen jälkeen;
      Kasvit
      Kalasto


      Nykypäivänä uusi akvario tulee maksamaan avaimet käteen peri aatteella n. 3-6€/litra. Kolmisen kertaa halvempi siis kuin rotukoira.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1090
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      739
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe