Voi aikoja,voi tapoja!
Olen perin kyllästynyt
noihin Lapin juttuihin
11881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vanhoillisten puolella jutut on naisen alapäässä. Mitä udeammin lapsi sieltä ulos luikahtaa sen varmemmin sielu taivaaseen vilahtaa.
Kun Jumalan sanasta Jeesuksesta Kristuksesta luovutaan, niin sen paikan täyttää aina jokin.
Esikoislestadiolaisuudessa se jokin on tällä kertaa lapinluottamus.
ja "ulkoistaa" melkein mitä tahansa...
Vanhoillisten seurakunnassa on varmasti vilpittömiä kristittyjä pilvin pimein niin kuin esikoisissakin, vaikka vain tuommoiset yksityiskohdat näyttävät nousevan esille! Aivan kuten tuossa Lutherin Augsburgin tunnustus -ketjussa voimme lukea siitä, millainen Kirkko on!
Sitä paitsi niitä naisjuttuja kirjoittelevat siellä yleensä kaikki muut kuin asianomaiset itse! Joka ei itse ole sitä asiaa tavalla tai toisella kokenut, on mielestäni jäävi siitä mitään puhumaan.
Emmekö voisi edes jotenkin sietää toisiamme, jos rakastaminen näyttääkin mahdottomalta?
mikä sinulla on tullut Jumalan sanan paikalle?Mieti.
Jos se ei kerro miettimisiään, selitä sinä sitten meille muille, mikä rassaa hänen sanoissaan?
Mielestäni kristityllä on vastuu; pitää perustella syytöksensä, moitteensa jne.
No siellä on, sit melkeinko vittulan jänkhällä .
että se on syntyvyyden säännöstelyn puute?
Esikoislestadiolaisuudessa se jokin on tällä kertaa lapinluottamus.
Toisilla se taas on kirkon luottamus, ei siinä mitään sen kummenpaa ole. Kirkko vaan on yhtä sekaisin kuin luottajatkin.
Minusta tuntuu, ettei semmosta kirkon luottamusta ole.
Pappeja ei ole erotettu sen takia, etteivät luota arkkipiispaan, eikä seurakuntalaisille ole laitettu piispoihin luottamista taivaaseen pääsyn ehdoksi.
Katolisessa kirkossa tällainen oppi kylläkin on, mutta ei Suomen kirkossa.
Kukaan luterilainen uskova ei opeta niin, että kirkko pelastaisi. Jeesus Kristus on tie totuus ja elämä.
Niin se on , Ei se ole Kirkko , "ristillisyys" eikä Rukoushuone, vaan USKO Kristukseen ja JUMALAN sanaan, se tie vie perille .
Joh. 3:14 Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
Joh. 3:15 että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
Joh. 3:16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
Joh. 3:17 Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
Joh. 3:18 Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
Joh. 3:19 Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
Joh. 3:20 Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
------
Tässä on syvällinen Jumalan viisaus. Jumala näkee jokaisen teot, ja tietää ne pahoiksi. Sen meille osoittaa laki, kukaan ei ole tekojensa kautta vanhurskas. Joka sellaista luulee hän elää itsepetoksessa.
Moni ns. uskoa tunnustava, mutta todellisuudessa ylpeä ns. siivosyntinen ihminen mieltää itsensä syntisen sijasta nuhtelijan paikalle.
Hän välttää pahaa ja tekee hyvää, "parannusta", niin kuin hän itse toimintaansa nimittää.
Ja näin luulee välttävänsä Jumalan tuomion.
Kunpa kerran tulisi hetki että Jumalan armo alkaisi tällekin syntisraukalle kelpaamaan.
Ei voi muuta toivoa ja rukoilla.