extralaina, ja työpaikalle soittaminen?

Kysyisin seuraavaa kaikilta niltä,jotka ovat hakeneet extralainaa..eli soittaako ne työpaikalle?

Hakuehdoissa lukee seuraavasti:

Hakija antaa suostumuksensa sille, että Finaref voi tarkistaa hakijan luottotiedot luottotietolain tarkoittamista luotettavista lähteistä sekä soittaa hakijan hakemuksessaan ilmoittamalle työnantajalle hakijan työsuhteeseen liittyen.

Tosiaanki,en haluaisi että ne alkaa töihini soittelemaan,vaikka vakityö onkin.
71581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olemattoman työnantajan ja siksi pilanneet muiden maineen.Taitaa olla yleinen käytäntö nykyisin kaikilla pankeillakin.

Äänestä

Itse olen siellä työpaikallamme se joka vastaa puhelimeen ja antaa ne työsuhdetiedot sinne kyselijöille ja voin kyllä meidän byroon puolesta todeta että ei meitä vähempää voisi kiinnostaa kuka hakee lainaa ja mistä. Tiedot annetaan ja asia poistuu mielestä kun puhelin sulkeutuu.

Äänestä
  • antaessasi, että kuka soittaa tai varmistanut, kelle olet tietoja antamassa.
    Siellä voi olla vaikka joku vinksahtanut ex-puoliso tai seurustelukaveri tms. joka etsii
    entistä heilaansa kiusaamistarkoituksessa.

    Ei hotellitkaan anna puhelimessa tietoja asukeistaan tai oppilaitokset oppilastietojaan jne. Ei ole ihan yksiselitteinen juttu tuo nykyaikana.

    Äänestä

nopein tapa selvittää luottokelpoisuus pikalainoille.Mutta eihän sinulla lainanhakijalla pitäisi olla mitään piiloteltavaa.Jos et halua että soittavat niin toimita tarpeeksi hyvät dokumentit tuloistasi ja työsopimuksestasi missä ilmenee työnsuhteen laatu ja palkka.

Äänestä
  • No ei mul ookkaa piiloteltavaa, mut jotenki on noloo hakee laina ;/. Olen ennenkin hakenut lainoja,mutta ei ole ikinä käsittääkseni soiteltu työpaikalleni!

    Äänestä

  • alkup3räinen kirjoitti:

    No ei mul ookkaa piiloteltavaa, mut jotenki on noloo hakee laina ;/. Olen ennenkin hakenut lainoja,mutta ei ole ikinä käsittääkseni soiteltu työpaikalleni!

    niin ei soitella!

    Äänestä

Kannattaa varmaan hakea se laina jostain muualta kuin finarefilta, nuo ellos-lainat on aika järkyttävällä korolla!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lainan hakija? kirjoitti:

Kysyisin seuraavaa kaikilta niltä,jotka ovat hakeneet extralainaa..eli soittaako ne työpaikalle?

Hakuehdoissa lukee seuraavasti:

Hakija antaa suostumuksensa sille, että Finaref voi tarkistaa hakijan luottotiedot luottotietolain tarkoittamista luotettavista lähteistä sekä soittaa hakijan hakemuksessaan ilmoittamalle työnantajalle hakijan työsuhteeseen liittyen.

Tosiaanki,en haluaisi että ne alkaa töihini soittelemaan,vaikka vakityö onkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu