Kilpikonnan kilpi

Apua tarvitseva!

Kilpikonnani on yhdeksän vuotias ja muutaman viimeisen vuoden aikana kilpi on kasvanu vähän pyramidikasvuston mukaisesti ja näyttää ns. littanalta. Kilpeä koittaessa kilpi myös painuu ihan vähän alaspäin sitä kevyesti painaessa.

nyt olen ostanut perusruoan (salaatin jne.) lisäksi liitujauhetta ja eläinkaupasta pellettejä, jotka on tarkoitettu maakilpikonnille.

millaisilla määrillä minun kannattaisi lisäravinteita antaa jotta kilpi saataisiin kuntoon ja normaalin kokoiseksi?

kiitos neuvoista.

9

3787

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko konnasi maa- vai vesi-/suokilpikonna? Jos kyseessä on maakilpikonna, älä anna mitään eläinkaupan lisäravinteilla terästettyjä pellettejä.. niissä on aivan liikaa proteiinia yms. epäsopivia ainesosia. Ne vain pahentavat pyramidi kasvuisuutta. Ainoa eläinkaupoista saatava valmisruoka, joka on maakilpikonnille OIKEASTI sopiva, (johon olen törmännyt) on PAT eli Pre Alpin Testudo pelletit.

      Jos kyseessä on suo- tai vesikilpikonna voit antaa muitakin pellettiruokia, niiden proteiinien tarve on suurempi kuin maakilpikonnien.

      Oletan nyt kuitenkin kyseessä olevan maakilpikonnan. Konna tarvitsee kalkin lisäksi mineraaleja ja vitamiineja, joita saa Nutrobal nimisestä valmisteesta, jota myydään eläinkaupoissa. Itse laitan sitä veitsenkärjellisen jokaiseen ruoka-annokseen. Liitujauhetta laitan hiukan enemmän.

      Vitamiineista nimenomaan D-vitamiini on tärkeä konnan kilven kannalta. D-vitamiini auttaa kalkkia imeytymään elimistön käyttöön. Sitä saa Nutrobalin lisäksi UV-B säteilystä, jota saa auringon valosta seka tarkoitusta varten suunnitellusta loisteputkesta. UV-B valo on välttämätön, vaikka konna saisikin myös jauhevalmistetta.

      Myös suo-/vesikilpikonna tarvitsee vitamiini lisiä ja kalkkia pitääkseen kilpensä kunnossa. Koska en tiedä paljoakaan niiden ruokkimisesta, en osaa antaa ohjeita määrien suhteen. UV-lamppu on myös tarpeellinen, oli kyseessä mikä konna tahansa. Se on ilmeisesti paras sijoittaa suoraan lämmittelytason yläpuolelle.

      Toivottavasti oli jotain apua, kysele vain lisää jos mieleen tulee aiheeseen liittyviä kysymyksiä :)

    • Puikula -pulla

      Kannattaisi näyttää kilpikonnan kilpeä lääkärille sillä jos kilpikonnan kilpi tulee liian isoksi niin siinä käy vähän huonosti.

    • öööööööööööööööh

      vie kilikonnasi äkkiä lääkäriin

      • Apua tarvitseva!

        Eläinlääkärissä tosiaan käyty on mutta eläinlääkäri ei kilpeä kummemmin kommentoinut eikä todennut "sairaaksi". Kilpi ei siis tosiaankaan ole vielä pehmeä vaan painuu ihan hitusen jos sitä kevyesti koittaa.

        UVB-valaisin kilpikonnalla myös on, mutta kun kilpikonna pienempänä ostettiin niin eläinkauppias kielsi käyttämästä UVB-valaisinta samanaikaisesti Nutribal-jauheen kanssa. Siksi olen jättäny Nutribalin vallan pois. Olenko mahdollisesti saanut väärää tietoa UVB-valon ja Nutribalin yhteensopivuudesta?

        Kiitos neuvoista, jätän siis pelletit pois, jos niistä kerran on enemmän haittaa kuin hyötyä ja ostan Nutribalia liitujauheen lisäksi.


      • konna2
        Apua tarvitseva! kirjoitti:

        Eläinlääkärissä tosiaan käyty on mutta eläinlääkäri ei kilpeä kummemmin kommentoinut eikä todennut "sairaaksi". Kilpi ei siis tosiaankaan ole vielä pehmeä vaan painuu ihan hitusen jos sitä kevyesti koittaa.

        UVB-valaisin kilpikonnalla myös on, mutta kun kilpikonna pienempänä ostettiin niin eläinkauppias kielsi käyttämästä UVB-valaisinta samanaikaisesti Nutribal-jauheen kanssa. Siksi olen jättäny Nutribalin vallan pois. Olenko mahdollisesti saanut väärää tietoa UVB-valon ja Nutribalin yhteensopivuudesta?

        Kiitos neuvoista, jätän siis pelletit pois, jos niistä kerran on enemmän haittaa kuin hyötyä ja ostan Nutribalia liitujauheen lisäksi.

        "Olenko mahdollisesti saanut väärää tietoa UVB-valon ja Nutribalin yhteensopivuudesta? "
        Kyllä olet...


      • Anonyymi

        kitti


    • kivakonna

      joo

    • homo69

      voiko kilpikonnat olla homoja

    • Anonyymi

      Se konna on syönyt liikaa herkkuja kuten hedelmiä. Muista pysyä salaattilinjalla! Hedelmät ja tomaatti ovat vain harvinaisia herkkuja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      72
      7454
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      71
      7196
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      152
      5886
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4847
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4129
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3790
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3427
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3348
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2833
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2462
    Aihe